Zihinleri Meşgul Eden Soru: Bitcoin İçin Her Şey Fiyata Mı Odaklı? - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  496982,162
  % -2,15
 • ETHEREUM/TL
  19657.32
  % -3,25
 • RIPPLE/TL
  12.94
  % -8,76
 • BITCOIN CASH/TL
  9344.84,500
  % 34,05
 • LITECOIN/TL
  2516.38
  % 8,50
 • COSMOS/TL
  207.91
  % -4,75
 • CARDANO/TL
  11.4
  % -3,39
 • TETHER/TL
  8.06
  % 0,27

Zihinleri Meşgul Eden Soru: Bitcoin İçin Her Şey Fiyata mı Odaklı?

Zihinleri Meşgul Eden Soru: Bitcoin İçin Her Şey Fiyata mı Odaklı?

Sanayide bir Bitcoin ve kripto boğa koşusu ortaya çıktığında, fonksiyonellik, erişilebilirlik, teknoloji geliştirme, benimseme üzere varlık özellikleri art planda kalıyor. O anda tüm gözler varlığın fiyatına çevriliyor.

Örneğin, 2017’deki ünlü kripto boğa koşusu sırasında, Bitcoin listelerde 20.000 $’a tırmandıktan sonra, bölümdeki öteki varlıklar da kişisel doruklarına tırmanırken, fiyat herkesin dikkatini çeken şeydi.

Evvelki BTC Rallisi

2017-18’de ralli spekülatif, uzun vadeli temel bedeli olmayan bir “balon” sanayisi olarak isimlendiriliyordu. Şu anda çalışmalarda diğer bir ralli ile, kripto sanayisinin benimseme açısından nasıl uzun bir yol katettiğini vurgulayan öbür faktörler olduğundan, bu sefer çok az insan buna “balon” diyor.

Her iki vakit çizelgesi ortasındaki temel farklardan biri, ICO’ların ve DeFi’nin yükselişidir. 2017 yılında, toplamda 5.5 milyar dolarlık sermaye fonu ortalama 12 milyon dolar toplayan her projeyle birlikte 435 ICO listelendi.

SEC, menkul değerler yasası ihlalleri için birinci uygulamasını 2019’da resmileştirdi. Fakat o vakte kadar birçok yatırımcı, kripto imajını lekeleyerek sermayelerini çoktan kaybetmişti. DeFi’nin yükselişi büyük ölçüde ICO çılgınlığıyla karşılaştırıldı. Lakin fark, faaliyetinin gerçek olması ve kullanıcılara likidite biçiminde anında kıymet sağlayabilmesidir. Tersine, kimi ICO’lar hiçbir vakit bir whitepaper’dan kullanılabilir bir esere geçme teşebbüsünde bulunmadı.

Aslında, bilgi düzeyi de büyük ölçüde gelişti ve yatırımcılar artık alanı çok daha âlâ anladılar. Bu da bizi bir sonraki bileşene yani benimsemeye götürüyor.

Bitcoin-DeFi-Stablecoin

Benimseme, 2017’de Bitcoin ve dijital varlıklarla bağlantılı yabancı bir tabirdi zira sadece liberaller, cypherpunklar ve birkaç teknoloji geliştiricisi dijital para ünitelerini kullanıyordu.

2021’de, kurumlar ve büyük destekçilerin çoğunluğa atladığı görünüm epeyce farklı. Lakin, bu faktörler benimseme artışını teyit etmez, lakin Arz Eşitlik Oranı yahut SER bunu yapar.

SER, küçük hesaplarda tutulan arzın en büyük hesaplara bölünmesiyle hesaplanıyor. Daha yüksek SER, izafi dağıtılmış arzdaki artışla yanlışsız orantılıdır.

CoinMetrics’in vurguladığı üzere, birden çok varlığın SER oranları, büyük olanların birçok da dahil olmak üzere, 2017’den beri kıymetli bir büyüme kaydetti. Bitcoin en yüksek SER bedeline sahipken, ETH en çok dağıtılan 2. varlık olarak geliyor. Dahası, ADA, LINK, UNI ve DOT üzere altcoinlerin tümü, 2017’de geri alınamayacak bir müşahede olan dağıtılmış kimlik bilgilerini not ediyor.

DeFi’den bahsetmişken, merkezi olmayan borsa Uniswap’in yükselişine öncülük eden UNI tokenının yanı sıra, AAVE, YFI ve COMP üzere öbür varlıklar da uzayda varlığını duyurdu.

Son olarak, stabilcoinlerin piyasaya sürülmesi, büyük ölçüde kripto alanının benimsemesinin bir sonraki kademesini tanımladı. Toplu olarak, kripto kullanımının son üç yılda güzelleşip iyileşmediğine dair çok az tartışma bulunuyor. Aslında, her şey değerleme ile de ilgili değil. Bununla birlikte, benimseme fiyatların takdir edilmesine yardımcı oluyor ve bu urum nitekim de inkar edilemez.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance