Yalnızca MicroStrategy Değil: 200.000 Dolar Pahasında Bitcoin Satın Alan Küçük Bir Pizza İşletmesinin Öyküsü - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  496465,387
  % -2,18
 • ETHEREUM/TL
  19573.3
  % -3,09
 • RIPPLE/TL
  12.67
  % -10,24
 • BITCOIN CASH/TL
  9077.7,537
  % 30,68
 • LITECOIN/TL
  2508.51
  % 9,01
 • COSMOS/TL
  206.15
  % -7,48
 • CARDANO/TL
  11.41
  % -3,94
 • TETHER/TL
  8.06
  % 0,27

Yalnızca MicroStrategy Değil: 200.000 Dolar Pahasında Bitcoin Satın Alan Küçük Bir Pizza İşletmesinin Öyküsü

Yalnızca MicroStrategy Değil: 200.000 Dolar Pahasında Bitcoin Satın Alan Küçük Bir Pizza İşletmesinin Öyküsü

Bir pizza işletmesi sahibi, kendisinin ve eşinin geçen yıl 200 bin dolar bedelinde Bitcoin satın alıp %350 yatırım getirisi elde etme kıssasını paylaşıyor.

Çok sayıda büyük şirket ve kurum, son bir yılda Bitcoin alanına girdi ve toplamda milyarlarca dolar bedelinde kıymetli alımlar yaptı. Bu isimlerin kimilerinin Tesla, MicroStrategy, Ruffer Investment ve MassMutual üzere devler olduğunu akılda tutarak, hepsinin birden fazla kere haberlere bahis oluşları epeyce olağan bir durum.

Pekala küçük yatırımcılara ne olacak? On yıldan biraz daha uzun bir geçmişe sahip epey volatil ve riskli bir varlık olarak kabul edilen BTC, küçük işletmelerin bilançolarına koymaları için tercih edilen bir varlık üzere görünmüyor, değil mi?

Lakin, bu durum, ABD’nin Alabama kentinde Sam & Greg’s Pizzeria / Gelateria isminde iki şubesi bulunan, küçük bir pizza işletmesi için geçerli görünmüyor.

Greg Hathorn, Michael Saylor’un ve Square’in BTC alımları sonrası adımını atmış ve şirket bilançosundan 200.000 dolarlık Bitcoin almış.

Neden Bitcoin?

Muhtemelen her (yeni) yatırımcı için en derin soru, neden belli bir varlığa fon ayırmaya karar verdiğidir. Ya da tanınan bir ABD-İngiliz müellifinin bir seferinde yazdığı üzere: “her şey neden ile başlar”.

Greg, devam eden restoran teşebbüslerine karşın geçmişinin BT alanında olduğunu bizimle paylaştı ve kripto para ünitesi ve blok zinciri teknolojisinin bir müddettir radarında olduğunu söyledi.

Greg “Sabit arzın ve sınırsız talebin kolay güçleri, işin büyüklüğü ne olursa olsun, sermayeyi korumak için bir yere gereksinim duyanlar için bitcoin’i kıymet deposu olarak bariz bir seçim haline getiriyor.” diyor.

Bir Yıldan Daha Kısa Müddette %350 Yatırım Getirisi

Greg, bu kararın katalizörünün Nisan 2020’de geldiğini açıkladı. Kripto para ünitesi sanayisi ve tüm finans alanı için epey belirleyici bir an. COVID-19 patlaması kısa mühlet evvel global bir salgın olarak kabul edilmişti ve sonuçları tüm finansal piyasalara yayıldı.

Bitcoin, 2020 Mart ayı ortasında günde %50 düşüşle 4.000 $’ın altına gerilediği için hariç tutulmadı. Bununla birlikte, Hathorn’lar Paul Tudor Jones III yaklaşımını benimsemiş ve varlık toparlanmaya başladığında Bitcoin’e girmiş üzere görünüyor.

Bununla birlikte, BTC yalnızca bir düzgünleşme ile durmadı ve önümüzdeki on bir ayda yeni doruklara çıktı. Hathorns’un bitcoin yatırımının “geçen Nisan ayında yatırıma başladığımızdan bu yana yaklaşık %350 artması” şaşırtan değil.

Greg, “dijital cüzdan, soğuk cüzdan / sıcak cüzdan, anahtarlar vb. İle uğraşmak istemediğim için kripto borsa yolu yerine Grayscale’i seçtiğini” belirtti. GBTC Trust’ının şu anda BTC’ye yönelmek beşerler için en uygun araçlar ortasında olduğuna inanıyor, lakin bir Bitcoin ETF’nin potansiyel onayının bir oyun değiştirici olabileceğine inanıyor.

Genel stratejilerinin ne olduğu sorusu üzerine Greg, kripto para ünitesi durumunu etkin olarak yönetmediğini söyledi. Bunun yerine şimdilik HODLing’i tercih ediyor.

Öteki Küçük İşletmeler de BTC Almayı Düşünmeli

Greg, daha büyük yahut daha küçük işletmeler ortasında hala yaygın bir uygulama olmasa da, her işletme sahibinin yahut yöneticisinin de BTC alıp almayacağına dair şuurlu bir karar vermeden evvel “en azından kendilerini bitcoin konusunda eğitmesi” gerektiğine inanıyor.

Varlığın artan volatilitesini kabul etmesine karşın, Greg bunun riskli olduğunu düşünmüyor . O ve eşi, “devam eden nakit akışı gereksinimlerini karşılamak için işletmede kalan işletme sermayesinin üzerinde” BTC fonlarına yatırım yaptılar.

Greg ayrıyeten, şirketin BTC yatırımının, iş güvenliğini ve potansiyel ikramiyeleri önerdiği için nihayetinde işçisine de yarar sağlayabileceğini belirtti. Eşiyle birlikte Bitcoin alımını birinci açıkladığında “heyecanlandıklarını” söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance