Vitalik Buterin, Ethereum (ETH) Ölçeklendirilmesi Konusunda Umutlu - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  483934,529
  % 1,75
 • ETHEREUM/TL
  17294.5
  % 2,11
 • RIPPLE/TL
  10.78
  % 24,56
 • BITCOIN CASH/TL
  5479.95,429
  % 4,89
 • LITECOIN/TL
  2014.38
  % 10,44
 • COSMOS/TL
  172.5
  % -0,43
 • CARDANO/TL
  10
  % 1,26
 • TETHER/TL
  8.18
  % 0,18

Vitalik Buterin, Ethereum (ETH) Ölçeklendirilmesi Konusunda Umutlu

Vitalik Buterin, Ethereum (ETH) Ölçeklendirilmesi Konusunda Umutlu

Ethereum’un (ETH) ölçeklendirme sıkıntıları, uzun müddettir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bilhassa DeFi patlamasının yaşanmasının akabinde, yatırımcılar ağın son derece değerli hale geldiğinin üzerinde duruyorlar. Bu durum bilhassa küçük yatırımcıların ağ üzerinde süreç yapmasını imkansız hale getirmiş durumda.

Ethereum‘un başındaki isim olan Vitalik Buterin, katıldığı bir podcast’te, Ethereum’un ölçeklendirme meselelerinden kelam etti.

Önümüzdeki Aylarda Ölçeklenebilirlik 100 Kat Artabilir

Tim Ferris Podcast’te Naval Ravikant ile konuşan Buterin, şu anda Ethereum ekosistemi içerisindeki birtakım külfetleri ele aldı. Buterin katman-1 ve katman-2’nin ölçeklendirme problemlerinden bahsetti.

Buterin, Ethereum’da yaşanan ölçeklendirme sıkıntılarına tahlil getirebilecek ikinci katman tahlili hakkında konuştu. Buna nazaran süreç bilgileri Ethereum ağında bir ortaya gelmeden evvel, evvelden belirlenmiş olan bir zincirde depolamanın bir yolu sağlanır.

Bu, ağın şu anda karşılaştığı problemleri minimalize edebilmek ismine tasarlanan bir tahlildir. Ethereum 2.0 ile birlikte ağa, kelamda sharding içeren bir katman ve ölçeklenebilirlik meselesinin tahlili için öteki eklemeler de yapılacak.

Buterin toplamaların (rollups) çok yakında geleceğini belirtti.

“Toplamalar çok yakında geliyor. Daha fazla ölçeklendirmeye gereksinim duyduğumuz vakitte sharding de hazır hale gelmiş olacak.”

Ek olarak Buterin ZK tabanlı bir toplama üzere bir şeyin, önümüzdeki birkaç ay içerisinde ölçeklenebilirliği 100 kat artabileceğine inanıyor. Tekrar de Buterin, birtakım riskler konusunda ihtarlarda bulunmayı ihmal etmedi.

“Bu yeni bir teknoloji ve yeni teknolojiler her vakit çeşitli riskler barındırır. Lakin bu durumdan rahatsız olmayacak beşerler olduğuna inanıyorum.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance