• BITCOIN
  260431,533
  % -6,82
 • ETHEREUM
  9035.19
  % -0,29
 • RIPPLE
  2.05
  % -4,65
 • BITCOIN CASH
  3547.91,337
  % -5,14
 • LITECOIN
  1057.22
  % -3,96
 • COSMOS
  63.49
  % -2,02
 • CARDANO
  2.74
  % 6,30
 • TETHER
  7.48
  % 0,13

Uzmanlar tartışıyor: DeFi öldü mü yoksa hala finansın geleceği mi?

Uzmanlar tartışıyor: DeFi öldü mü yoksa hala finansın geleceği mi?

DeFi ile ilgili tokenlerin çoğu, bu yıl zirve fiyatlardan geri çekilmeye devam ederken, endüstri uzmanları, merkezi olmayan finans balonunun patlayıp patlamayacağına veya küllerden yükselip yükselmeyeceği hakkında düşüncelerini dile getirdi.

Popüler DeFi Projeleri Büyük Oranda Değer Kaybetti

Chainlink, Aave ve Synthetix gibi popüler projeler tüm zamanların en yüksek seviyelerinden bu yana yarı yarıya düşerken, klon protokollerinden bazıları %95 veya daha fazla düştü. Ayrıca, çift haneli getiriler azalmaya başladıkça, bazı kripto teminatlarının tasfiye edilmeye ve DeFi protokollerinden çekilmeye başladığına dair işaretler var. DeFi Pulse’a göre, tüm platformlarda kilitlenen toplam değer, Eylül sonundaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana %9,3 düştü.

Cosmos kurucu ortağı Ethan Buchman, DeFi’nin finansal ürünlere erişimi demokratikleştirmek için büyük bir adım olduğunu belirtti, ancak çoğu protokolün her zaman açık olmayan önemli bir risk taşıdığını ekledi. Denetlenmemiş ve tehlikeye atılmış akıllı sözleşmeler bu risk listesinin üst sıralarında yer alıyor ve bu yıl birkaç istismar oldu. Buna ek olarak, para kaybına neden olan flaş kredi ve arbitraj saldırıları olmuştur. BZx, Yam Finance, Bancor, dForce, Balancer ve daha yakın zamanda Soft Yearn dahil olmak üzere birçok DeFi platformu etkilenmiştir.

NEM’in ticaret başkanı Nicholas Pelecanos, Yam Finance hatasını ve ardından yaşanan çöküşü, DeFi’nin henüz emekleme aşamasında olduğuna ve altyapı ve süreçlerin hala deneysel aşamada olduğuna dair kanıt olarak gösterdi. Ekledi:

DeFi şu anda sermayeyi idare etme kapasitesi açısından bıçak sırtında ve kolayca bir balonun içine düşebilir.

Dolandırıcı projeler ve pompalama ve boşaltma planları veya endüstride adlandırıldığı şekliyle ‘kilim çekme’, DeFi dolandırıcılığı yaygınlaştı. Token fiyatlarının yalnızca birkaç saat sonra düşmek için pompalandığına dair birkaç örnek var .

Popüler kripto analisti Josh Rager, geçenlerde bir DeFi halı çekişinde ne kadar kaybettiğini bildirdi:

Verim atlama, ortaya çıkan DeFi sisteminin sürdürülebilirlik için değil hız için yapıldığını öne süren başka bir özelliktir. Görünüşe göre aynı teminat, verim çiftçileri olarak protokolden protokole taşınıyor veya endüstride adlandırıldıkları şekliyle ‘degens’, en son sıcak DeFi gıda tokeni peşinde. Bu Uniswap’ten kasıtlı olarak likidite çeken SushiSwap patlamasıyla açıkça görüldü, ancak ikincisi kendi UNI token ve likidite havuzlarını başlattığında hepsini tekrar kaybetti. UNI token artık en yüksek değerlerinden %60’tan fazla değer kaybetti.

Blockdaemon CEO’su Konstantin Richter, DeFi patlamasını ICO balonuna benzetti:

Paranın geri dönüşümü ve kaldıraç, görünüşte hiçbir yerden çılgın pompalar yaratma, 2017’de gördüklerimizle kesinlikle kafiyeli.


Verimli çiftçilik için %1000 veya daha fazla olan devasa APY rakamlarının sürdürülemez olduğunu, bu da bu deneylerin çoğunun muhtemelen başarısız olacağı anlamına geldiğini ekledi. Ancak hayatta kalanların, finansın geleceği olma konusunda gerçek bir şansları olduğunu söyledi.

Bu hafta LA Blockchain Zirvesi’ndeki bir panelde FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Uniswap’in geçen ay Coinbase’i geçtiğini gören DEX hacim artışının sürdürülebilir olmadığını öne sürdü. Kontrol dışı DEX’leri kullanmak için aşırı büyük teşvikler düşer düşmez, hacmin de azalacağını söyledi. Bununla, verim çiftçiliği fırsatlarına ve yönetişim belirteci dağıtım mekanizmalarına atıfta bulunuyor.

Definer.org’un CEO’su ve kurucu ortağı Jason Wu, pazarın şu anda ICO patlamasından daha olgun olduğunu ve sektörün geleceğinin ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesinden ve getirmenin düzenlenmiş bir yolundan büyük ölçüde etkileneceğini belirtti Ana akıma deFi. O bitirdi:

DeFi alanına sermaye akışı ile projeler, yeni nesil finansal ağlar için daha fazla uygulama inşa ediyor. Şu anda piyasada gördüğümüz DeFi çılgınlığı, bu nedenle, para dünyasını dönüştürme misyonumuza yardımcı oluyor.

Sosyal Medya Hesaplarımız Twitter ve Telegram Üzerinden Bizleri Takip Edebilirsiniz.