Ünlü Ekonomist, Bitcoin Aristokrasisine Karşı Uyardı - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  488629,424
  % 0,01
 • ETHEREUM/TL
  17538.92
  % 0,61
 • RIPPLE/TL
  11
  % 8,53
 • BITCOIN CASH/TL
  5513.93,164
  % 1,27
 • LITECOIN/TL
  2031.99
  % 4,30
 • COSMOS/TL
  178.07
  % 4,29
 • CARDANO/TL
  10.27
  % 3,99
 • TETHER/TL
  8.17
  % 0,25

Ünlü Ekonomist, Bitcoin Aristokrasisine Karşı Uyardı

Ünlü Ekonomist, Bitcoin Aristokrasisine Karşı Uyardı

London School of Economics’in Sistemik Risk Merkezi yöneticisi Dr. Jon Danielsson, Bitcoin ile ilgili bugüne kadar en düşüşe yönelik yazılardan birini yazdı.

Bitcoin inançlı bir cennet değil

Danielsson, “çoğumuz Bitcoin’in başarılı olduğu bir toplumda yaşamak istemeyiz,” dedi. Bedelli bir hizmet sağlamadan kriptoya yatırım yapmanın “pul yahut oyuncak toplamak” üzere olduğunu belirtti:

“Bitcoin meraklıları, muvaffakiyetin yükselen fiyatların ötesinde ne manaya geldiği konusunda hayli belirsizdirler. Temel ekonomik mantıktan çok mistisizme sarılmış argümanlara düşkün görünüyorlar.”

Danielsson, Bitcoin’in ticari süreçlerde başarılı olması için kullanılması gerektiğini yazdı ve başka tüm kullanım durumlarının da buna bağlı olduğunu söyledi. BTC “biri kazanırken ötekinin kaybettiği” bir şey olarak bile tanımladı. Ekonomiste nazaran euro, pound, yen üzere mevcut süreç araçlarının yerini ya büsbütün alır, ya da büsbütün başarısız olur. Danielsson’a nazaran, bunun ötesinde, inançlı liman varlığı üzere kullanım durumları gereksizdir.

Tartışmasında, Waikato Üniversitesi’nde Finans alanında Kıdemli Öğretim Vazifelisi olan Dr. Mohammed Cheema’ya atıfta bulundu. Cheema, makalesinde, BTC’nin inançlı bir sığınak olmadığını söylüyordu.

BTC başarılı mı?

Cryptobriefing haberine nazaran ekonomist, Bitcoin’in enflasyona karşı bir tedbir olarak kullanım durumunun insanların Bitcoin’e yatırım yapmaya devam etmesini gerektirdiğini ve bu argümanın tahminen de daha ikna edici olduğunu açıkladı.

Fakat bu durumda, Bitcoin’in öbür ekonomik fonksiyonlarını görmezden geliniyor.

Bitcoin, bankacılık sisteminin hafta sonu sınırlamalarını aşarak rastgele bir vakitte; gündüz yahut gece, eşler ortası bedel transferi için kullanılabilir. Rusya, Belarus ve başka birçok ülke üzere finansal sansürün yaygın olduğu ortamlarda da değerli bir rol oynadı.

Öte yandan Bitcoin’in Lightning Network üzere Katman 2 tahlilleri, önde gelen kripto para ünitesi için tesirli bir ödeme tahlili öngörüyor.

Danielsson’un meslektaşı ve Blockchain.com’daki araştırma lideri Dr. Garrick Hileman, tartışmanın birtakım bariz kusurlarına dikkat çekmek için tartıya girdi. Danielsson, Bitcoin’in enflasyona karşı bir tedbir olarak kullanım durumunun insanların Bitcoin’e yatırım yapmaya devam etmesini gerektirdiğini ve bu argümanın tahminen de daha ikna edici olduğunu açıkladı.

Hileman’ın argümanı, Tesla ve MicroStrategy üzere büyük kurumsal yatırımcıların fiat’ın dezavantajlı riskini ortadan kaldırmak için Bitcoin’i kullanması bağlamında mantıklı geliyor. Her iki CEO da varlık ve fiat enflasyonu konusundaki tasalarını lisana getirdi. Danielsson’un varsaydığı üzere, bu yatırımlarda nakit alternatifi aramıyorlar:

“Bitcoin için kıymet önerisi, fiat paranın büsbütün yahut kısmen yerini almasıdır. Aşağıda tartıştığım üzere, bunun ‘ya, ya da’ olması kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum – tam muvaffakiyet ya da başarısızlık.”

Son olarak Danielsson, Bitcoin ile yükselen yeni, global seçkinlere yönelik önemli bir ikaz yayınladı.

BTC’nin servet dağılımı sorunu

Danielsson, Bitcoin’in fiat para ünitesini büsbütün değiştirdiği bir geleceğin olduğunu varsaydı ve şunları söyledi:

“Şu anki Bitcoin sahipleri geçmiş yüzyıllarda imparatorlukları yöneten hükümdarlar ve imparatorlarla rekabet ederek dünyanın en güçlü insanları olacaklar. Sözün tam manasıyla tüm paraya sahip olacaklar. İstedikleri her şeyi satın alabilecekler.”

Cüzdan dağılım metrikleri, BTC’nin arzının büyük bir kısmının, cüzdanların %2’sinin elinde olduğunu gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance