Türk Bitcoin Topluluğunun Ünlü İsmi Erkan Öz, Bakanlığın Açıklamasını Yorumladı! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  484182,556
  % 1,84
 • ETHEREUM/TL
  17323.42
  % 2,29
 • RIPPLE/TL
  10.76
  % 24,61
 • BITCOIN CASH/TL
  5483.06,747
  % 4,96
 • LITECOIN/TL
  2014.18
  % 10,45
 • COSMOS/TL
  172.37
  % -0,47
 • CARDANO/TL
  9.92
  % -0,19
 • TETHER/TL
  8.18
  % 0,18

Türk Bitcoin Topluluğunun Ünlü İsmi Erkan Öz, Bakanlığın Açıklamasını Yorumladı!

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kripto para üniteleri ile ilgili kıymetli bir açıklama geldi. Açıklamada Bakanlık, kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan korkuları paylaştıklarını vurguluyor. Ayrıyeten Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili gelişmelerin yakından takip edildiği ve çeşitli kurumlarla iş birliği hâlinde çalışmalar yürütüldüğüne de dikkat çekiliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamasında kripto paralara yönelik yürütülen çalışmaların kapsamının ne olduğu belirtilmiyor.

2020 yılında Sermaye Piyasası Kurulu’nun kripto para ünitelerine karşı kontrol, gözetim  ve düzenleme faaliyetlerine başladığını da bildirdik. Bu nedenle Türk yatırımcılar, kripto para piyasasına yönelik düzenlemeler aslında bekliyordu. Bugünkü Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklaması, Türk yatırımcıların temel gündem konusu oldu. Artık yatırımcılar Bakanlık’ın basın açıklamasının kimleri amaç aldığını ve piyasaya yönelik ne cins çalışmaların olacağını araştırıyor. En değerlisi de yatırımcılar, kripto para regülasyonlarının kapsamının ne olacağını merak ediyor. Coinrot.com olarak bu mevzuyu alanında uzman olan saygın gazeteci Erkan Öz’e sorduk.

Türk Bitcoin topluluğunun ünlü ismi Erkan Öz: Kripto para piyasasında kontroller sıkılaşabilir

Türk Bitcoin topluluğunda ismini sıklıkla duyduğumuz ve ünlü bir iktisat gazetecisi olan Erkan Öz, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamasını yorumladı. Erkan Öz’e nazaran, kripto para piyasasında kontrollerin sıkılaşabilir. Ayrıyeten Erkan Öz, küçük yatırımcıların finansal okuryazarlığının düşük olduğuna dikkat çekerek, kripto piyasasında kamu otoritelerinin faaliyetlerinin gerekli olduğunu da vurguluyor. Erkan Öz mevzuya yönelik şu açıklamaları yaptı:

Bakanlığın ‘kaygı’ vurgusu bilhassa küçük yatırımcı açısından elbette anlaşılabilir. Kripto paralar konusunda hizmet veren kuruluşların, mümkün yoğunluğu göz önüne alarak gerekli altyapıyı oluşturmaları gerekir. Bu noktada kontrollerin sıkılaştırılacağı anlaşılıyor. Ayrıyeten küçük yatırımcının finansal okuryazarlığının ve blockzincir teknolojisi hakkında bilgi seviyesinin düşük olduğu bir gerçek. Bunu göz önünde tutan kamu otoritelerinin, makus niyetli aktörlerin faaliyetlerine karşı her alanda olduğu üzere kripto paralar alanında da dikkatli olmaları doğaldır, hatta gereklidir.

Erkan Öz: Kripto para yatırımcısı aslında Türkiye’ye çok gereksinim duyulan ‘dış sermaye’yi de getiriyor!

Erkan Öz açıklamalarının devamında, kripto paraların şimdiden dünya finans sistemini daha adil ve daha aktif bir hale dönüştürme yolunda önemli aralık kaydettiğini vurguluyor. Bu nedenle ünlü iktisat gazetecisi, piyasaya yönelik düzenlemelerin gerekli olduğunu, fakat adil ve kesimin gelişmesini engellemeyecek nitelikte olması gerektiğini de ekliyor. Erkan Öz mevzuya yönelik şu değerli yorumlarda bulundu:

Kripto paraların hatanın finansmanında kullanılması muhtemelliğine karşı her devletin önlem alması da kaçınılmazdır. Lakin umuyorum ki Türkiye Cumhuriyeti bu mevzuda dünyada yapılan kimi açıklamaların manipülatif olduğunun da farkındadır. Örneğin; ABD Hazine Bakanı Jannet Yellen tüm araştırmalar aksini söylese de bilhassa Bitcoin’i yalnızca kabahatin finansmanda kullanılıyor üzere göstermeye çalışmaktadır. Halbuki blokzincir teknolojisi ve ona dayanarak hareket eden kripto paralar şimdiden dünya finans sistemini daha adil ve daha faal bir biçime dönüştürme yolunda önemli uzaklık kaydetti. Son olarak Amerika’daki teknoloji şirketleri dahi bu durumu fark edip kendi bilançolarına Bitcoin almaya başladı. Bugün kripto paralara yatırım yapanların yalnızca kısa vakitte güçlü olma hayali kuranlar değil tıpkı vakitte bu teknolojilerin uzun vadeli yatırımcıları da oldukları unutulmamalıdır. ‘Kaygı’ perspektifinin yanında ‘Büyük geleceği olan bir teknolojiye yatırım’ bakış açısı ile de yaklaşıldığında blokzincir ve kripto para yatırımcısının aslında Türkiye’ye çok muhtaçlık duyulan ‘dış sermaye’yi de getirdiği görülecektir. Kesime tüzel düzenleme kıymetli bir gereksinimdir ve koşuldur. Türkiye blokzincir topluluğunun en büyük hayallerinden bir tanesi İstanbul Finans Merkezi’nin bir global blokzincir ve kripto para üssü haline gelmesidir. İnşallah düzenlemeler türel yer oluşturarak Türkiye için büyük potansiyeli olan bu alanı daha sağlam temellere dayalı olarak ve daha süratli biçimde büyütecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance