• BITCOIN
  261763,163
  % -6,96
 • ETHEREUM
  9048.79
  % -0,53
 • RIPPLE
  2.05
  % -4,62
 • BITCOIN CASH
  3551.91,604
  % -5,20
 • LITECOIN
  1058.29
  % -4,27
 • COSMOS
  64.05
  % -0,95
 • CARDANO
  2.74
  % 5,43
 • TETHER
  7.48
  % 0,13

Tezos (XTZ) Nedir ve Nereden Alınır?

Tezos (XTZ) Nedir ve Nereden Alınır?

Tezos coin son zamanlarda en çok konuşulan kripto paralardan birisi bunun sebebi kısa sürede kazandığı değer, son bir haftada %30 civarında değer kazandı ve ilk 10 kripto para arasında yerini aldı. Peki Tezos (XTZ) nedir ve nasıl alınır? 

Tezos (XTZ) Nedir ve Nasıl Alınır? 

Tezos (XTZ) şuan hemen hemen tüm büyük borsalarda listeli ve üyeliğiniz olan borsalardan alabilirsiniz, listeli olduğu borsaları görmek için tıklayın

Tezos, kendisini bir üst seviyeye taşıyarak değişebilen bir blok zinciridir. Paydaşlar, tekliflere ilişkin sosyal bir görüş birliğine varmak üzere oylama prosedürünün kendisindeki değişiklikler dahil olmak üzere protokolde yapılacak değişiklikler için oy kullanmaktadır. Tezos, akıllı sözleşmeleri desteklemekte ve merkezsiz uygulamalar geliştirecek bir platform sunmaktadır.

Öz Değişiklik

Öz değişiklik, ağı iki farklı blok zincire ayırmak “çatallaştırmak” zorunda kalmadan Tezos’un kendisini bir üst seviyeye taşımasına olanak vermektedir. Bu, bir çatal önerisi veya beklentisinin topluluğu bölebilme, paydaşların güdülerini değiştirebilme ve zamanla biçimlenmiş ağ etkilerini bozabilme ihtimali nedeniyle oldukça önemlidir. Öz değişiklik sayesinde, protokol geliştirmeleri ile ilgili koordinasyon ve uygulama maliyetleri düşürülür ve gelecekteki yenilikler sorunsuz bir şekilde uygulanabilir.

Zincir İçi Yönetim

Tezos’ta, tüm paydaşlar protokolün yönetilmesine katılabilir. Seçim döngüsü, paydaşların teklif edilen protokol değişikliklerinde anlaşmaya varabilmesi için resmi ve sistematik bir prosedür sunmaktadır. Tezos, bu zincir içi mekanizmayı öz değişiklik ile birleştirerek, farkına varıldığı anda daha iyi yönetim mekanizmaları benimsemek üzere bu ilk seçim sürecini değiştirebilir.

Merkezsiz Yenilik

Paydaşlar tarafından kabul edilen teklif edilmiş değişiklikler, protokolü geliştiren kişilere veya gruplara yapılan ödemeleri içerebilir. Bu fonlama mekanizması, sağlam bir katılımı teşvik etmekte ve ağın bakımının merkezsiz olmasını sağlamaktadır. Protokole katkı sağlamak üzere teşvik edilmiş etkin, açık ve farklı bir geliştirici ekosistemin geliştirilmesi, Tezos’un gelişimini ve benimsenmesini sağlayacaktır.

Akıllı Sözleşmeler ve Resmi Doğrulama

Tezos, akıllı sözleşmeler oluşturan ve üçüncü şahıslar tarafından sansürlenemeyen ya da durdurulamayan merkezsiz uygulamalar geliştiren bir platform sunmaktadır. Ayrıca Tezos, akıllı sözleşmeler gibi programlara ilişkin matematiksel olarak kanıtlayıcı özellikler ile, güvenliği iyileştirmek için kullanılan bir teknik olan resmi doğrulama sunmaktadır. Bu teknik, doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde, maliyetli hataların ve bunun sonucu ortaya çıkan çekişmeli tartışmaların önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

Hisse İspatı

Merkezsiz, denkler arası ağlardaki katılımcılar “düğümler” bir ağı sürdürülebilir ve çalışır kılan gerekli bilişimsel kaynakları sağlamaktadır. Hisse İspatı (PoS), Tezos’taki çeşitli katılımcıların blok zincirin durumu ile ilgili görüş birliğine vardığı mekanizmadır. Herhangi bir paydaş, diğer PoS protokollerinin aksine, Tezos’taki görüş birliği sürecine katılabilir ve ağın güvenliğine ve istikrarına sağladığı katkı nedeniyle protokolün bizzat kendisi tarafından ödüllendirilebilir. Buna ek olarak PoS, diğer görüş birliği mekanizmalarına göre daha az maliyetli olup, katılım girişine yönelik engelleri azaltmaktadır.

Yetki Devri

PoS’de, görüş birliği sürecine katılmak için bir güvence depozitosu gereklidir. Görüş birliği protokolü, iş ispatında olduğu gibi, güvenliği açısından aldatıcı davranışı cezalandıran, dürüst davranışı ise ödüllendiren, doğrudan Tezos tarafından teşvik edilmiş dürüst bir oy çokluğuna dayanmaktadır. Bir katılımcı aldatıcı bir şekilde davrandığında, mevduatını kaybedebilir. Görüş birliği protokolüne doğrudan katılmak istemeyen kullanıcılar, kendi adlarına katılacak diğer kullanıcılara haklarını devretme seçeneğine sahiptir.

Sosyal Medya Hesaplarımız Twitter ve Telegram Üzerinden Bizleri Takip Edebilirsiniz.