• BITCOIN
  234502,497
  % -8,34
 • ETHEREUM
  8725.41
  % -9,73
 • RIPPLE
  2
  % -8,53
 • BITCOIN CASH
  3134.68,379
  % -11,56
 • LITECOIN
  1015.12
  % -3,51
 • COSMOS
  56.13
  % -9,95
 • CARDANO
  2.41
  % -10,60
 • TETHER
  7.39
  % -0,31

Telegram’ın GRAM Tokenine ABD Engeli

Telegram’ın GRAM Tokenine ABD Engeli

ABD New York Federal Mahkemesi Sosyal medya uygulaması Telegram ile ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında görülen dava sonucunda Telegram’ın aleyhinde karar verdi. Buda Telegram’ın GRAM Tokeni’nin piyasaya çıkmasının önüne büyük bir engel teşkil ediyor. Mahkeme, Telegram’ın GRAM Tokeni’nin SEC’in iddia ettiği gibi menkul değer olduğu hükmüne vardı.

Davanın başına dönecek olursak, Telegram SEC’in açmış olduğu davada GRAM Token’in menkul kıymet değeri taşıdığını iddia etmiş ve ICO’yu (Halka arz) izin almadan yaptığını öne sürmüştü. Dava sonrası Telegram aleyhinde çıkan karar sonrası GRAM Token projesinin rafa kaldırılacağı düşünülüyor. Kararın olumsuz çıkmasına sebeb ise ICO sonrası yatırım yapan kişi ve kurumların kar amacı gütmesi. Telegram, GRAM Token ICO’su sonrası 1.7 milyar dolar değerinde satış yapmıştı.

Telegram Nedir?

Telegram 2013 yılında, Rus programcı Pavel Durov tarafından kurulan bir sosyal medya uygulaması olarak piyasaya çıktı. Telegram, WhatsApp’ın rakibi olarak kuruldu ve şuanda milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Son zamanlarda WhatsApp, Facebook, İnstagram gibi uygulamalarda yaşanan iletişim sorunu ve taraflı bir politika izlemesi Telegrama olan rağbetin artmasına sebep oldu. Özellikle son bir ay içinde ülkemizde yüz binlerce kullanıcı bu sosyal medya programına akın etti.

Telegram’ın tercih sebebi olma nedenleri arasında gizlilik politikası son derece önemli, öyle ki kullanıcıların arasında yapılan görüşmelere Telegram yöneticileri dahi ulaşamıyor. Bunun dışında Telefon numarası gizlenip, oluşturulan kullanıcı adıyla onlarca Telegram kanalı ve grubuna katılıp sohbet edebilirsiniz. Gönderilmiş olan mesajı daha sonra silebilir veya değiştirebilirsiniz. Telegram, sohbet ve özellikleri bakımından son derece gelişmiş bir servistir. Bu mecrada Coinrot olarak bizimde Telegram Duyuru kanalı ve Sohbet grubumuz var. Burada yer alan BAĞLANTI üzerinden aramıza katılıp, kripto paralar hakkında sohbet edebilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz. İlginizi çekebilecek bir başka haber ise Kripto Para Kuruluşları Coronavirüse Karşı Birlik Oldu başlıklı yazımızda yer alıyor.