Stop Limit Nedir? - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  599133,615
  % -0,84
 • ETHEREUM/TL
  39240
  % 0,64
 • RIPPLE/TL
  10.5
  % -0,93
 • BITCOIN CASH/TL
  6007.13,280
  % 0,73
 • LITECOIN/TL
  1898.77
  % -1,89
 • COSMOS/TL
  327.98
  % -1,45
 • CARDANO/TL
  20.61
  % -0,31
 • TETHER/TL
  9.54
  % 2,44

Stop Limit Nedir?

Stop Limit Nedir?

Stop limit, muhakkak kaideler bir ortaya geldiğinde gerçekleşmesi için kullanıcısı tarafından ayarlanmış bir buyruk olarak tanımlanabilir. Finansal piyasalarda alım satım yapan kullanıcılar sıklıkla bu süreci kullanmayı tercih ediyor.

Stop Limit nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Stop limit buyruğu belli kurallar bir ortaya geldiğinde çalışan şartlı bir kullanıcı buyruğudur. Birleşik bir buyruk olarak söz edilebilecek stop limit, stop ve limit buyruklarının bir ortaya getirilmesiyle meydana geliyor. Alım satım platformlarının, kullanıcılarına böylesine birleşik yapılı bir buyruk çeşidini sunmalarının gerisinde yatan en büyük neden ise piyasaların içerdiği yatırım riskleri. Kripto para tahlillerinde stop limit buyruğundan faydalanan kullanıcılar bu sayede alım satım süreçleri esnasında gerçekleşebilecek kayıplardan uzaklaşabilme imkanını elde ediyor.

Stop limit buyruğunu anlayabilmek için alım satım süreçlerinde kullanılan başka buyruklardan haberdar olmak gerekiyor. Çünkü bu buyruk çeşidi birden fazla piyasa buyruğunun özelliklerini bünyesinde barındırıyor. İsminden de anlaşıldığı üzere stop limit uygulayan kullanıcılar hem limit buyruğu hem de stop buyruğunu uygulamış oluyorlar. Pekala bu ne manaya geliyor?

Stop limit, iki fiyat kriterini içeriyor diyebiliriz. Bu fiyatlar varsayım edebileceğiniz üzere stop fiyatı ve limit fiyatı. Stop fiyatı, limit buyruğunu faal hale getirecek fiyata karşılık geliyor. Limit fiyatı ise buyruğun gerçekleşmesi için getirilen kriteri söz ediyor.

Kripto Paralarda Stop Limit Ne İşe Fayda?

Kripto para piyasası, klâsik emtia piyasalarından birçok istikametle ayrılıyor. Klasik emtialar devletler tarafından sıkı bir formda denetleniyor ve çok sayıda düzenlemeye tabi tutuluyor. Bu duruma paralel bir biçimde, bu emtiaların alınıp satıldığı platformlar da kullanıcılarının büyük ziyanlar almamaları için muhakkak güvenlik önlemlerini uygulamaya yönlendiriliyor. Lakin devletlerin kullanıcıların güvenlikleri için attığı bu adımlar, alınacak riskleri azalttığı üzere birebir ölçüde kar etme oranlarını da düşürüyor. Kripto para piyasalarında ise kullanıcıların kısa bir müddette çok büyük bir kar elde edebilmelerine imkan sunuluyor. Elbette ki bu durum tam aykırısı formda de gerçekleşebilir ve kullanıcıların büyük ziyan etmeleriyle sonuçlanan bahtsız durumlar yaşanabilir. Tekrar de dünyanın dört bir tarafındaki kripto severler klâsik piyasalara nazaran bu riskli lakin fırsatlarla dolu piyasayı tercih etmekten geri durmuyor.

Klasik piyasalarda stop limit buyruğunun sıklıkla tercih edilen buyruk tipleri ortasında yer aldığından bahsetmiştik. Stop limit buyruğu büyük kayıplar yaşamamak için ya da misal öbür gayeler doğrultusunda, belli önlemlerin alındığı bu klâsik platformlarda bile sıklıkla tercih ediliyor. O halde her tarafıyla daha fazla risk içeren kripto para piyasasında bu buyruk cinsini kullanmak epey olağan karşılanabilir.

Kullanıcıları muhakkak risklerden koruyan bu buyruk tipinin platformlarda daha fazla fiyata tabi tutulduğunu da belirtmek gerekiyor. Alım satım platformlarının stop limit buyruğu için aldıkları kurul başka buyruk tiplerinden fazla.

Sonuç olarak stop limit buyrukları kripto para piyasasında etkin bir formda alım satım yapan kullanıcılar için hayli kullanışlı bir buyruk çeşididir diyebiliriz. Piyasaya şimdi adım atan birçok yeni kullanıcının buyruk tiplerini öğrenmeyi göz gerisi etmemeleri yararlarına olacaktır.

Alış İçin Stop Limit Kullanımı Nasıldır?

Kripto para alım satımında stop limit buyruğunu kullanmak işlemcilerin alacağı riski azaltabilecek bir potansiyele sahip. Kullanıcıların bu buyruğun gerçekleşmesi için muhakkak bir vakit aralığı belirlemeleri de gerekebiliyor. Bu buyruk tipinin kullanıcılara büyük avantajlar sağladığından bahsetmiştik. Kullanıcıların alış ya da satış sürecinin kesin bir fiyat üzerinden olmasına karar verebilmesi de bu avantajlar ortasında yer alıyor.

Stop limit buyruğunun, her buyruk çeşidi üzere alış ve satış seçenekleri bulunuyor. Stop limit buyruğunu kullanarak piyasada nasıl alış yapılacağını somut örneklerle tabir etmeye çalışacağız. Öncesinde bu buyruk cinsinden bir nebze daha bahsetmek yararlı olacaktır. Bu buyruk tipi sayesinde bir limit buyruğunun alışını ya da satışını gerçekleştirmek mümkün hale geliyor. Kısaca anlatmak gerekirse bu limit buyruğunun gerçekleşmesini verilen stop buyruğu sağlıyor. Diyelim ki 100 dolarlık bir fiyattan bir kripto varlık satın aldınız. Üstelik de bu kripto varlığın gelecekte fiyatının artacağı beklentisine sahipsiniz. Şayet bu kripto varlığında fiyatının artacağına yönelik beklentiniz gerçekleşmezse, yatırımınızdan ziyan etmemek için stop limit buyruğunu kullanabilirsiniz.

Bu örneği biraz daha derinden irdeleyelim. Vereceğiniz stop limit buyruğunda, stop fiyatını 90 dolar olarak belirlediğinizi farz edelim. Limit fiyatının da 90,5 dolar olduğunu düşünelim. Bu durumda kripto paranızın fiyatı 90 dolara ya da daha aşağısına düştüğünde buyruk etkin hale gelecektir. Belirtilen limit buyruğu ise fakat kripto para tekrar 90,5 dolardan süreç görürse gerçekleşebilecek. Buna nazaran stop limit buyruğunda de makul dezavantajların bulunduğu söylemek yanlış olmaz. Örnekte de görüldüğü üzere stop buyruğunun devreye girmesine karşın limit buyruğunun devreye girmemesi kelam konusu olabilir.

Öbür bir örnekle durumu netleştirmeye çalışalım. Bir kripto paranın 170 dolardan süreç gördüğünü düşünelim. Bu paraya yatırım yapmak dileğinde olan bir kullanıcı ise fiyat biraz yükselme eğilimi gösterdiğinde satın alma sürecini gerçekleştirmeyi hedeflemiş olsun. İşte bu durumda kullanıcının alış için stop limit buyruğunu devreye sokması beklenebilir. Sonuç olarak bu kullanıcı için şöyle bir senaryo çizebiliriz. Kullanıcının sürece koyacağı stop limit buyruğunun stop fiyatı 180 dolar, limit fiyatı da 185 dolar olsun. Kripto paramızın fiyatı 180 doları aşarsa buyruk devreye girecek ve limit buyruğu verilecek. Bu durumda kripto paranın fiyatı 185 doları görürse belirtilen ölçüde satın alma süreci tamamlanacaktır.

Stop ve Limit Buyruklarının Özellikleri

Rastgele bir alım satım platformunda süreç gören bir varlık ismine verilmiş bir stop buyruğu tam olarak şu biçimde işliyor. Kullanıcının ayarladığı fiyat sonuna ulaşıldığında o varlığın mevcut piyasa fiyatından satılması sağlanıyor. Limit emriyse kullanıcının bir varlığı dilediği fiyattan alması ya da satması tarafında verdiği emre karşılık geliyor. Limit buyruğunun sadece kullanıcının belirlediği fiyata erişildiğinde gerçekleşeceğini hatırlarda tutmak lazım. Stop limit buyruğu bu iki buyruğun bir ortaya getirilerek kullanıcıların daha muhakkak niteliklerde süreç yapabilmesi manasına geliyor.

Stop buyruğu, kullanıcının belirlediği fiyata ulaşıldığında sonuç her ne olursa olsun gerçekleşir ve ilgili varlık satılmış olur. Kullanıcının bu durumun akabinde istenmeyen sonuçlara ulaşması da mümkün. Örneğin kripto para piyasasında fiyatların epeyce sert iniş çıkışlar yaptığı bilinen bir gerçek. Kripto varlıkların yaptığı bu cins hareketler vakit zaman kullanıcıların önlem emelli koyduğu stop buyruklarını “patlatabiliyor” ve kullanıcı olası bir kardan yoksun kalabiliyor. Kripto para piyasalarında kar elde etmek isteyen kullanıcıların kimi vakit karşı karşıya kaldığı bu durum kullanıcıların stop buyruklarına aralıklı durmalarına neden olabiliyor.

İşte bu noktada stop buyruğunun limit buyruğuyla birleştirilmesi hiç de üzücü olmayacak bir fikir. Böylelikle bir evvelki paragrafta bahsettiğimiz nahoş durumdan uzak kalabilmek mümkün hale geliyor.

Stop limit buyruğunun de birtakım aksilikleri kelam konusu hale getirebileceğinden bahsetmiştik. Bunlardan birincisi buyruğun hiç gerçekleşmemesi geliyor. Kullanıcılar bir varlığın süreç gördüğü fiyatın düşeceği ya da yükseleceği beklentisine olabilirler. Kullanıcıların beklentilerine nazaran stop limit buyruğunu alış ya da satış için girebilirler. Lakin buyruğu girmiş olmak katiyen gerçekleşeceği manasına gelmiyor. Küçük fiyat farklarıyla fırsatların kaçması hatta ziyana uğramak dahi mümkün. Bir öteki olumsuz durum ise yazı içerisinde de belirttiğimiz buyruğun yarım gerçekleşmesi durumu. Yani stop buyruğunun faal olup limit buyruğunun gerçekleşmemesi durumu. Bu da kullanıcıları bekleyen talihsizlikler ortasında yerini koruyor.

Stop Limit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tetikleme fiyatı nedir: Alış yahut satış buyruğunun, piyasa fiyatı, tetikleme fiyatına ulaştığı anda buyruk defterine eklenmesi istenen fiyat tetikleme fiyatı olarak isimlendirilir.

Limit buyruğu nedir: Bir varlığı muhakkak bir fiyattan yahut daha âlâ bir fiyattan satın almak yahut satmak için limit buyruğu kullanılır. Bu buyruk tipi ile yatırımcılar, alım satım yaptıkları fiyat düzeylerini çarçabuk takip edebilir.

Stop buyruğu nedir: Stop-limit, yatırımcıların yararlarını en üst seviyeye çıkarabilecekleri ve kayıplarını da en aza indirecekleri bir buyruk çeşidi. Stop buyruğu ziyan riskini en aza indirmek için fiyatlar düşerken ziyanı azaltmak, fiyatlar yükselirken de fırsatları kaçırmamak için kullanılır.

Stop limit alış nedir: Örnekle açıklamak gerekirse Bitcoin‘in 50 bin dolara yükseldiğinde yine yükselişe geçeceğine inanıyorsunuz lakin piyasayı anlık olarak takip etmek için vaktiniz yok. Bu türlü bir durumda BTC 50 bin dolara yükselirse satın alma süreci gerçekleştirmek için Stop-limit alış (Stop-limit buy) süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Stop limit satış nedir: Tekrar benzeri bir örnek üzerinden gidelim. Ethereum’un 3.000 dolar takviyesinin altına gerilemesi durumunda sert bir düşüşün gerçekleşebileceğini iddia ediyorsunuz lakin piyasayı anlık olarak takip etmek için vaktiniz yok. Bu türlü bir durumda Stop-limit satış (Stop-limit sell) buyruğu oluşturduğunuzda Ethereum şayet 3 bin dolara gerilerse konumunuz otomatik olarak kapatılır ve bu sayede mümkün ziyanlardan korunmuş olursunuz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance

Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort konyaaltı escort alanya escort manavgat escort didim escort kemer escort aksaray escort burdur escort kırklareli escort kastamonu escort adıyaman escort belek escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort kırıkkale escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort mersin escort fethiye escort