Stablecoin Rekabeti Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiliyor? - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  481980,544
  % 1,07
 • ETHEREUM/TL
  17144.94
  % 1,23
 • RIPPLE/TL
  10.37
  % 18,56
 • BITCOIN CASH/TL
  5379.79,130
  % 3,20
 • LITECOIN/TL
  1963.72
  % 7,62
 • COSMOS/TL
  169.77
  % -2,11
 • CARDANO/TL
  9.83
  % -0,88
 • TETHER/TL
  8.13
  % -0,47

Stablecoin Rekabeti Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiliyor?

Stablecoin Rekabeti Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiliyor?

Mart ayı enteresan hareketliliğe sahne oluyor. 1 Mart’ta 45.000 dolar düzeyinde yer alan Bitcoin 10 Mart itibariyle 57.400 dolar düzeylerini gördü.

Aslında, blockchain temeller konusunda da bir dereceye kadar ahenk vardı ve finansman oranı bu devirde sağlıklı düzeylere geri döndü.

Lakin, son 24 saatte topluluğun dikkatini çeken kıymetli bir değişiklik de yakın vakitlerde gözlemlendi.

Bitcoin 57.000 $’a Dokunduğunda Tether Arzı Düştü

Geçmişte Bitcoin’i pumpladığı sav edilen baskın faktörlerden biri, borsalarda azalan arz, yani Tether oldu. Santiment’ten gelen bilgiler, stablecoin arzının borsalarda 40 günün en düşük düzeyine düştüğünü öne sürdü.

Doğrusu, Bitcoin son 40 gün içinde yükseliş / düşüş hisleri açısından daha değişken bir vakit dilimi yaşadı. Fakat son 10 gün, USDT arzının düşmeye devam ettiği bir devir olan istikrarlı geçti.

Burada, Tether’in Bitcoin hacimlerine hakim olmaya devam ettiğini ve sermayenin %58’inin son 24 saat içinde USDT’nin denetimi altında sıkı bir biçimde BTC’ye aktığını belirtmek gerekiyor.

Yeni Bir Stablecoin Yükselişte mi?

Santiment’in sunduğu grafik yakından takip edilirse, USDT arzının Şubat ayının 1. haftasından itibaren daima olarak düştüğü tespit edilebilir. Tıpkı vakitte, USDC piyasada dalgalar yaratıyor. Geçtiğimiz günlerde USDC transferlerinin, piyasa kıymeti 9 milyar doları aştıktan sonra haftalık %13,5 artış kaydettiği belirtilmişti.

1 Ocak’ta bu arzın 3,40 milyar doların üzerinde olduğunu hatırlatalım.

Dağıtımla ilgili olarak, USDT ve USDC ortasında da büyük bir fark olabilir. Yakın tarihli bir CoinMetrics raporunda, USDT ve USDC’nin Arz Eşitlik Oranı yahut SER’si, ETH tarafından kısa müddet evvel dağıtımda bir düşüş kaydeden USDT ile karşılaştırıldı.

Birebir durum altında, USDC’nin SER pahası Ocak 2021’den beri patlama yaptı. Bu da USDC’nin şu anda adresler ortasında geniş çapta dağıtıldığının bir göstergesi. Coinbase takviyeli stablecoin, kıymetli benimseme düzeylerine dokunuyor ve istikrarlı bir Bitcoin fiyatının ardındaki nedenlerden biri olduğu varsayım edilebilir.

USDT’nin Düşüşü BTC’yi Etkileyebilir mi?

Tether FUD’u, NYAG-Bitfinex davası dinlenmeye başladığında son vakitlerde nispeten açıklığa kavuştu. Buna karşın, mevcut ralli, BTC’nin boğa koşusunun daha organik olduğu ve son 6 aydır tek bir faktöre bağlı olmadığı fikrini akla getiriyor.

USDC, kendisi ile USDT ortasındaki boşluğu doldurarak popülaritede bir değişime katkıda bulunabilir, lakin şimdilik Bitcoin’in bedeline yönelik çok az tehdit kelam konusu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance