Son Deutsche Bank Anketi Bitcoin Fiyatında Yeni Bir Rekora Mı İşaret Ediyor? - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  457031,590
  % -0,06
 • ETHEREUM/TL
  21839
  % 9,29
 • RIPPLE/TL
  11.36
  % 0,55
 • BITCOIN CASH/TL
  7954.77,499
  % 0,72
 • LITECOIN/TL
  2382.87
  % 7,10
 • COSMOS/TL
  177.18
  % 3,56
 • CARDANO/TL
  10.42
  % 1,20
 • TETHER/TL
  8.3
  % 1,43

Son Deutsche Bank Anketi Bitcoin Fiyatında Yeni Bir Rekora mı İşaret Ediyor?

Son Deutsche Bank Anketi Bitcoin Fiyatında Yeni Bir Rekora mı İşaret Ediyor?

Bitcoin (BTC), ABD vatandaşlarının gelirlerine ve vergi beyannamelerine bağlı olarak kişi başına 1.400 dolara kadar alabilecek olmasıyla boğa koşusunu uzatmayı bekliyor olabilir.

Deutsche Bank’ın çevrim içi kullanıcılarla yaptığı bir ankete nazaran ferdî yatırımcıların %35’i teşvik çekleriyle Bitcoin’e yatırım yapmayı planlıyor. Uzmanlara nazaran bu durum, öncü kripto para ünitesinin yeni doruklara ulaşma mümkünlüğünü yükseltti. Deutsche Bank’te bir araştırma stratejisti olan Jim Reid genç, agresif yatırımcıların potansiyel kar ve kayıplarını büyütmek için daha riskli ve fazla kaldıraçlı konumlar alacağını doğruladı.

Deutsche anketi Bitcoin ile ilgili soruları içermese de, kripto para ünitesinin borsa çıkarlarını 2020’nin tamamında hükümet teşvik paketlerini takip etme mümkünlüğü; bir diğer boğa koşusu kaydetme mümkünlüğünü da ortaya çıkardı. Galaxy Investments Partners CEO’su Mike Novogratz, CNBC’ye verdiği bir röportajda ferdi yatırımcıların teşvik çeklerinin bir kısmını Bitcoin satın almak için tahsis etmelerini beklediğini söyledi:

“Teşvik çeklerinin birçok Bitcoin satın almak isteyen gençlere gidiyor. Hafta sonu olan şey, ferdî yatırımcıların heyecanlanmasıdır. Zira kaldıraç maliyeti hafta sonları çok yükselir.”

Gemini FUD’si ile gayret

ABD Lideri Joe Biden, Kongre ve Senato’da onaylanmasının akabinde 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketini imzaladıktan bir gün sonra BTC, 61.000 doların üzerinde yeni bir rekor düzeye yükseldi. Bununla birlikte kripto para ünitesi, bir balinanın Gemini cüzdanına 1 milyar dolar pahasında BTC yatırdığı haberinin yol açtığı panik satışının ortasında; üst taraflı ivmesini devam ettiremedi.

Bitcoin için rekor geliyor mu?

Kimi analistler daha sonra Gemini haberlerini aldatıcı olarak kıymetlendirdi. Zincir üstü bilgi uzmanı Willy Woo, iki Bitcoin cüzdanı ortasında büyük sermaye transferleri olduğunu gösteren dataların “sahte” olduğunu belirtti. Bunun yerine düşüşte, “long squeeze” gibisi bir olay olacağına işaret etti.

Glassnode’dan bir grafik sağlayan Woo, “Gemini’a 1 milyar dolarlık BTC aktığını söyleyen geçersiz datalar nedeniyle piyasada satış dalgası hâkim. Bu, son 30 günde 2.kere gerçekleşti. Grafik: kaldıraç durumları, traderlar satış yaptıkça tasfiye ediliyor. Kırmızı noktalar, düzmece girişlerin zamanlamasını gösteriyor (sırasıyla 28 bin ve 18 bin BTC).” Sözlerini kullandı.

BTC vadelilerinde uzun konum tasfiyeleri. Kaynak: Glassnode

Glassnode başka bir tweet’te “Bildirilen süreçler dahiliydi. Bunlar, halihazırda borsanın cüzdanlarında bulunan ve yalnızca dahili olarak transfer edilen fonlar,” dedi.

Analistlerin boğa koşusunu yeni bir tepeye taşıyacağını varsayım etmesiyle Bitcoin; açıklamanın akabinde, yüzde 2.31 oranında toparlandı.

NewsBTC’de yer alan bir habere nazaran CEX.IO CEO’su Konstantin Anissimov, “ABD’den 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin potansiyel olarak piyasaya sürülmesinden hareketle, BTC’nin önümüzdeki haftalarda ATH düzeylerinin üzerine çıkması bekleniyor,” dedi ve ekledi:

“Bu yükseliş baskısı, hem kişisel hem de kurumsal yatırımcıları varlık sınıfına itecek olan mali enflasyona dayalı olacak.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance