Sıcak Gelişme: Ripple Yasal Savaşında Birinci Zaferini Kazandı! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  404202,392
  % -10,89
 • ETHEREUM/TL
  18291.22
  % -10,91
 • RIPPLE/TL
  8.7
  % -20,78
 • BITCOIN CASH/TL
  6362.12,422
  % -17,13
 • LITECOIN/TL
  1866.71
  % -15,30
 • COSMOS/TL
  146.05
  % -12,35
 • CARDANO/TL
  8.58
  % -15,21
 • TETHER/TL
  8.34
  % 0,41

Sıcak Gelişme: Ripple Yasal Savaşında Birinci Zaferini Kazandı!

Geçtiğimiz aylarda bildirdiğimiz üzere Ripple, SEC’in akabinde şirketin 200 milyon dolarlık C serisi finansman cinsine liderlik eden Tetragon tarafından da dava edildi. Fakat Ripple, bu davada yasal bir zafer kazandı. Mahkeme, Tetragon’un XRP’nin bir menkul değer olduğunu tez ederek fonlarını Ripple’dan geri alma talebini reddetti.

Ripple, Tetragon davasında yasal bir zafer kazandı

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), geçtiğimiz aylarda Ripple’a resmen dava açtı. Bu davanın akabinde Ripple, şirketin 200 milyon dolarlık C serisi finansman çeşidine liderlik eden Tetragon Financial Group tarafından da dava edildi. Şirket ve Tetragon ortasında imzalanan yatırım mukavelesinde, “Eğer SEC XRP’yi bir menkul değer olarak tanımlarsa, Ripple’ın Tetragon’a sattığı hisseleri geri alacağına” yönelik bir unsur yer alıyor. Tetragon, bu kapsamda şirketin C serisi imtiyazlı pay senedini geri alması için mukaveleye dayalı hakkından yararlanmak istiyordu.

Lakin Ripple XRP’nin menkul değer niteliğinin netleşmediğini ve hasebiyle Tetragon’un tezlerinin geçersiz olduğunu öne sürüyordu. Ayrıyeten bugün Ripple yasal savaşında büyük bir zafer kazandı. Mahkeme, Tetragon’un XRP’nin bir menkul değer olduğunu sav eden SEC yasal davası nedeniyle fonlarını şirketten geri alma talebini reddetti. Ripple, Delaware mahkemesi yargıcı Morgan T. Zurn’un Tetragon’un yatırımını Ripple Labs’tan geri alma talebini geri çevirmesiyle yasal bir zafer kazandı. Tetragon’un merkezi Birleşik Krallık’ta olup, 2,32 milyar dolarlık bir sermayeyi yönetiyor. Ayrıyeten şirket, Ripple’ın en büyük hissedarıdır.

Mahakeme: SEC davası çözülene kadar XRP’nin gerçek durumu sorgulanabilir!

Bu davada mahkeme, SEC yasal davası çözülene kadar XRP’nin gerçek durumunun sorgulanabilir olduğuna karar verdi. Ripple tarafından bahse yönelik yapılan resmi açıklamada şu sözler yer alıyor:

Bu davadaki karar, bugün SEC’nin başka bir başvurusu ile birleştiğinde her türlü karışıklığı ortadan kaldırmalıdır. SEC, XRP’nin bir menkul değer olduğunu açıkça belirlemedi. Ayrıyeten SEC XRP yatırımcıları tarafından kuruma açılan bir öteki davada XRP’nin durumu konusunda rastgele bir karara varmadığını da kabul etti. Onların cümleleri ile söylersek: SEC’in Ripple aleyhindeki davasına ait duruşma, SEC’in şirket aleyindeki tezlerinin geçerliliğini test etmek için bir prosedürdür. Biz SEC’nin argümanlarını mahkemede kanıtlayabileceğine inanmıyoruz. Avukatlarımızın da belirttiği üzere, SEC büsbütün yanlışlı. SEC’in açtığı davayı adaletli ve süratli bir halde tahlile kavuşturmayı ve SEC’in adil olmayan aksiyonlarının XRP piyasasında oluşturduğu sıkıntıları ortadan kaldırmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance