SEC’den Ripple (XRP) Yatırımcılarının Dilekçesine Karşı Hamle! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  500654,267
  % -1,47
 • ETHEREUM/TL
  19722.87
  % -3,18
 • RIPPLE/TL
  13.04
  % -9,73
 • BITCOIN CASH/TL
  8856.61,346
  % 26,71
 • LITECOIN/TL
  2497.86
  % 8,27
 • COSMOS/TL
  208.01
  % -5,55
 • CARDANO/TL
  11.46
  % -3,23
 • TETHER/TL
  8.08
  % 0,60

SEC’den Ripple (XRP) Yatırımcılarının Dilekçesine Karşı Hamle!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) ve eski lider vekili Elad Roisman, Ripple (XRP) sahiplerinin Ocak ayı başlarında sunulan bir dilekçeyi reddetme tarafında talepte bulundu.

Coinrot.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere yatırımcılar SEC’i, Ripple’a karşı açtığı davada, token’ın bir menkul değer olduğundan bahsedilen kısmı hariç tutmaya zorlamayı hedefliyor. Şirkete yönelik yaptırım hareketinin “milyar dolarlık” kayıplara neden olduğunu tez ediyorlar.

Kurum, dilekçenin neden reddedilmesine dair üç istikametli bir argüman sundu.

SEC, 18 sayfalık evrakında, federal hükümeti dokunulmazlığından feragat etmeden dava edilmekten koruyan yasal bir doktrin olan “egemen dokunulmazlığı” nedeniyle hususa ait yargı yetkisine sahip olunmadığını savunuyor:

“Dilekçe sahipleri, İdari Prosedür Yasası (APA) uyarınca bir talepte bulunmuyorlar, burada egemenlik dokunulmazlığından feragat edildiğini tez etmediler.”

Farklı bir halde SEC, yatırımcıların kripto para borsalarının XRP’yi tekrar listelemeyi seçeceğini yahut şikayette değişiklik olursa token pahasının artacağı konusunu kanıtlayamayacaklarını söylüyor:

“Ek olarak dilekçe sahipleri, Ripple aleyhindeki davayı sürdürürken Komisyon’un şikayetini ‘Davacıları sahip olduğu XRP’yi hariç tutacak’ halde değiştirmesi durumunda, dijital varlık alım satım platformlarının rotasını bilakis çevireceği yahut XRP’nin kıymetinin artacağını göstermez.”

Düzenleyici ayrıyeten, Ripple aleyhindeki davanın yasal otoritesine “tam olarak uyduğunu” belirtirken, XRP sahiplerinin kendilerine “açıkça tanımlanmış” rastgele bir vazife borcu olduğunu açıkça kanıtlayamadıklarını sav ediyor.

Ripple (XRP) yatırımcılarına büyük ziyan

Ripple SEC’in güncellenmiş şikayetine verdiği son cevapta kurumun XRP yatırımcılarına “büyük zarar” verdiğini tez ediyor. Zararın 15 milyar dolar olduğu iddia ediliyor. XRP, davanın açıklanmasından yalnızca 1 hafta sonra yüzde 66’nın üzerine düşüş göstermişti. Lakin o vakitten beri toparlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance