SEC’den Ripple Davası Ve XRP İçin “Son Dakika” Açıklaması! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  495999,381
  % -2,35
 • ETHEREUM/TL
  19650.2
  % -3,07
 • RIPPLE/TL
  12.6
  % -11,40
 • BITCOIN CASH/TL
  9176.47,503
  % 30,85
 • LITECOIN/TL
  2505.95
  % 8,59
 • COSMOS/TL
  206.45
  % -8,43
 • CARDANO/TL
  11.4
  % -4,26
 • TETHER/TL
  8.06
  % 0,16

SEC’den Ripple Davası ve XRP İçin “Son Dakika” Açıklaması!

SEC’den Ripple Davası ve XRP İçin “Son Dakika” Açıklaması!

ABD Menkul Değer ve Borsa Kurulu (SEC), Ripple davası kapsamında şirketin kısa müddet evvel mahkemeye ilettiği evraklara yönelik cevaplarını sundu. SEC avukatı Jorge Tenreiro, Ripple’ın kendisini savunmak için öne sürdüğü şeylerin hukuk nezdinde rastgele bir “geçerliliğinin olmadığını” belirtiyor. Ayrıyeten SEC avukatı Jorge Tenreiro, Blockchain şirketinin cürmü ajansa kaydırarak kayıtsız XRP satışı için “sorumluluktan kaçınmaya” çalıştığını savunuyor.

SEC avukatı: Ripple’ın savunmalarının hukuk nezdinde rastgele bir geçerliliği yok!

Ünlü Blockchain şirketi Ripple, SEC’in Ripple davası kapsamındaki savlarına karşı savunmasını 4 Mart tarihinde  Hakim Analisa Torres’e verdi. Ripple, bu dilekçelerde davanın reddini talep ederek SEC’in argümanlarında büsbütün kusurlu olduğunu belirtiyor. Bugün ise SEC’in Ripple’ın yaptığı yeni savunmaya karşı karşılıklarını Hakim Analisa Torres’e ilettiği ortaya çıktı. Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, SEC bu dava kapsamında, Ripple ve şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ile kurucu ortak Chris Larsen’ı, XRP aracılığıyla 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul değer satışı yapmakla suçluyor. Ayrıca SEC, XRP’nin piyasaya sürüldüğü günden bu yana bir menkul değer olduğunu vurguluyor. 

SEC’in son açıklamalarına bakıldığında XRP’nin bir menkul değer olduğu ve Ripple’ın kayıtsız bir menkul değer sattığı konusunda ısrarcı olduğu açıkça görülüyor. SEC avukatı Jorge Tenreiro, Ripple’ın açıklamasının ve öne sürdüğü ergümanların hukuk nezdinde rastgele bir “geçerliliğinin olmadığını” belirtiyor. Ayrıyeten SEC avukatı Jorge Tenreiro, Blockchain şirketinin cürmü ajansa kaydırarak kayıtsız XRP teklifi için “sorumluluktan kaçınmaya” çalıştığını savunuyor.

SEC: Şirket, Ripple davası kapsamında “sorumluluktan kaçınmaya” çalışıyor!

Son savunmasında Ripple, SEC’in borsalarla toplantılar yaptığını ve onları XRP’nin yasal durumu hakkında uyarmadığını tez ediyor. Buna karşılık düzenleyici, halka açık olmayan bir soruşturmanın ortasında sanayi iştirakçilerini bu tıp ihlaller konusunda uyarma yükümlülüğünün olmadığını argüman ederek Ripple’ın savunmasının “yasal olarak geçersiz” olduğunu söylüyor. SEC hususa yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Ripple, kanunlara uyma yükümlülüğünü kabul etmek yerine, SEC işçisinin kesim iştirakçilerini ihlaller konusunda uyarma yükümlülüğüne dikkat çekiyor. SEC, kamuya açık olmayan bir soruşturma yürütme sürecinde olsa bile, bu türlü bir gereklilik bizim yasal sistemimizde mevcut değil.   

SEC, XRP’yi bir “dijital menkul kıymet” olarak isimlendiriyor       

SEC’e nazaran Ripple davası, ABD Yüksek Mahkemesi tarafından muhakkak süreçlerin menkul değer olarak nitelendirilip nitelendirilemeyeceğini belirlemek için oluşturulan bir test olan Howey Testi’nin “basit uygulaması”dır. Ayrıyeten SEC, Ripple’ın bir dijital menkul değer satarak işinin finanse ettiğini de belirtiyor. SEC bahse yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Ripple’ın argümanı, özünde, onlarca yıllık içtihat hukukunda tanımlanan “yatırım sözleşmesi” teriminin net olmadığı için geçersiz olduğudur. Lakin bu tez mahkemeler tarafından tekraren reddedildi. Burada Ripple, Ripple’ın gelecekteki çalışmalarına dayalı olarak yatırımcılara kâr vaad ederek halka bir dijital menkul değer satarak temelde tüm işini fonladı. Ancak tüm bunlara karşın Ripple, SEC’in bu yaptırım davasını açmasının şaşkınlık oluşturduğunu sav ediyor.

Mali Kabahatleri Uygulama Ağı (FinCEN) XRP’yi “kripto para birimi” olarak isimlendirirken, SEC bu tabirin onu sırf klâsik para ünitelerinden ayırdığını söylüyor. Ayrıyeten SEC, XRP’nin bir  “dijital menkul kıymet” olduğunun vurguluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance