• BITCOIN
  226477,222
  % -3,29
 • ETHEREUM
  9243.14
  % -3,09
 • RIPPLE
  1.87
  % -3,68
 • BITCOIN CASH
  2890.78,457
  % -8,05
 • LITECOIN
  918.07
  % -6,48
 • COSMOS
  52.13
  % -6,29
 • CARDANO
  2.34
  % -5,79
 • TETHER
  7.43
  % 0,89

Scam Airdrop Nedir Ve Ne Amaçlar?

Scam Airdrop Nedir Ve Ne Amaçlar?
 • Umut
 • - 10 ay önce

Scam airdrop (Sahte Airdrop) her hangi bir ödeme yapmayacak olan airdrop kampanyaları olarak söylenebilir. Bu tür projeler genellikle bir sosyal medya (Twitter, Telegram, Facebook, Telegram vb.) hesabına kullanıcı kazanmak amacı güder veya katılımcılardan belli bir miktar para toplamayı amaçlar.

Scam Airdrop Nasıl Anlaşılır: Prejenin ne kadar tutarlı olduğuna bakarak bunu anlamak kolaydır aslında. Bir kaç püf noktası vardır scam ile gerçek projeyi anlamak için, gelin bunları maddeler halinde açıklayalım.

1- Öncelikle airdrop yapan kuruluşun İnternet sitesini inceleyebilirsiniz. Gerçek bir proje ise özenli bir İnternet sitesi vardır ve her konu hakkında açıklama yapılmıştır. Site üzerinden airdrop kampanyası açıklanmıştır.

2- Site üzerinden sosyal medya hesablarını kontrol edin, gerçek projeler sosyal medya hesaplarına yer verirler. Site üzerinde görülmeyen bir sosyal medya hesabı üzerinden airdrop duyurusu yapılmışsa kesinlikle scam (Sahte) bir projedir.

3- Katılımcılardan ücret talep ediyorsa bu proje %90 ihtimalle scam bir projedir. Bazı zamanlarda doğrulamak amaçlı gerçek projeler sizden ücret talep edebilir bu ücret en fazla 0.0005 Etherium (0.1₺) gibi miktar olabilir. Bu miktarın çok üstünde ücret talep eden projelere itibar etmeyin örnek olarak hiç bir airdrop sizden 0.5 Etherium veya 0.1 Bitcoin gibi ücret talep etmez.

4- Sadece tek bir sosyal medya hesabını takip etmenizi isteyen airdrop kampanyaları büyük bir ihtimalle scam bir projedir.

5- Bahsi geçen Coin veya Token’lerin Coingekco.com veya Coinmarketcap.com üzerinden listeli olup olmadığına bakın, listeli değilse Etherscan.io üzerinden öyle bir Coin veya Tokenin olup olmadığı kontrol edin.

6- Söz konusu bir borsa (özellikle Telegram botu ise bu projenin scam olma ihtimali %90’dır.) değilse, bazı zamanlarda Borsalar Piyasada bulunan Kripto Paralar üzerinden airdrop yapabilir. Genel olarak airdrop yeni çıkacak Kripto Paralar üzerinden yapılır, piyasada yer etmiş Kripto paralar üzerinden değil.

7- Airdrop düzenleyen Telegram grubu ise grubun ne zaman kurulduğuna veye yöneticilerin ilgisine bakın, spam gönderi fazla ise airdrop büyük ihtimalle sahtedir. Bunun dışında Telegram botuna dikkat edilirsiniz. @manybot yazısı çıkan bot basit şekilde hazırlanabilir, bu yüzden scam olma ihtimali yüksektir.

Sizde bu noktalara dikkat ederek bir Airdrobun ne kadar tutarlı olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer ikilemde kalırsanız bizlere Yorum veya Sosyal medya (Twitter, Telegram, Instagram) hesapları üzerinden ulaşabilirsiniz. Sizler için projeleri inceleriz.

Airdrop hakkında bilgi sahibi olmak için Airdrop Nedir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.