Şaşırtan Metrik: Gün Ve Saate Nazaran Bitcoin Fiyat Modelleri - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  405241,624
  % -8,69
 • ETHEREUM/TL
  18313.55
  % -9,07
 • RIPPLE/TL
  8.68
  % -17,74
 • BITCOIN CASH/TL
  6418.53,287
  % -13,39
 • LITECOIN/TL
  1909.96
  % -11,34
 • COSMOS/TL
  151.14
  % -5,85
 • CARDANO/TL
  8.58
  % -12,86
 • TETHER/TL
  8.33
  % 0,51

Şaşırtan Metrik: Gün ve Saate Nazaran Bitcoin Fiyat Modelleri

Şaşırtan Metrik: Gün ve Saate Nazaran Bitcoin Fiyat Modelleri

Aslında traderların temel bir sorusu var. Bitcoin ne vakit artacak ve fiyat ne vakit düşecek? Yazı bu soru ile ilgili.

Bitcoin Hareketini Varsayım Etmek

Sorunun yanıtını kesin olarak bilmenin bir yolu yok. Fakat başka traderların geçmişte nasıl davrandıklarını tahlil etmek için her vakit farklı tarihî faktörleri dikkate almaya kıymet.

Örneğin, beşerler günün belli saatlerinde yahut haftanın belli günlerinde daha fazla alım satım yapma eğiliminde mi?

Yaklaşık bir yıl evvel, gün ve saat bazında fiyat trendlerinin bir tahlilini yaparak bu hususa baktık. Lakin o vakitten beri Bitcoin dünyasında çok şey değişti! Bir defa daha bakmaya ve Bitcoin’in fiyat ve hacim trendlerinin 2020’de ve 2021’de nasıl göründüğünü görmeye karar verdik.

Bilhassa, 1 Ocak 2020’den başlayıp 22 Şubat 2021’de sona erecek halde, Gemini’den CryptoDataDownload aracılığıyla saatlik Bitcoin fiyatının yüksek ve düşük düzeylerini ve süreç hacmi bilgilerini tahlil ettik. Örneğin öğlenden sonra 01.00, Gemini’de her Pazartesi 01.00 UTC’de “yüksek” fiyatı aldık. Ayrıyeten son 14 aydaki ortalama BTC fiyatını bulmak için ortalamasını aldık.

Haftanın Gününe ve Günün Saatine Nazaran Ortalama BTC Fiyatları

Pekala ne bulduk? Ortalama olarak, Bitcoin düşük başlangıç ​​eğilimi gösterdi. Ayrıyeten fiyatı hafta boyunca yavaşça yükseldi. Ortalama olarak, cumartesi yahut pazar günleri haftalık en yüksek noktasına ulaştı. Genel olarak, modelin ne kadar istikrarlı olduğu dikkat alımlı. Yarar sağlayacak büyük dalgalanmalar kelam konusu değil. Yalnızca hafif bir yükseliş eğilimi var.

Burada pek beklenmedik bir durum olmasa da, günlük süreç hacminde daha güçlü iniş çıkışlar var. Ticaret, iş günlerinde 16:00 UTC civarında tepe yapıyor üzere görünüyor. Bu mantıklı – Gemini borsası öncelikle Kuzey Amerika ve Avrupalı ​​kullanıcılara hitap ediyor. Bu nedenle olağan çalışma saatlerinin çakıştığı vakitlerde ani artışlar oluyor. Süreç hacimleri ortalama olarak hafta sonları daha düşük.

Bu eğilimler enteresan olsa da, kendinizi kaptırmamak gerekiyor. Öngörücü bir güce sahip olmaları gerekmez ve bir yıldan fazla bir saatlik ticaretin ortalaması alınan bu mikro trendlerin daha büyük piyasa güçlerini alt etmesi pek muhtemel değil. Öteki bir deyişle, şayet Bitcoin’in fiyatı bir Pazar gecesi yükseliyorsa, gece yarısı düşmeye başlamasını beklemeyin. Zira bu, ortalama olarak geçen yıl olan şeydi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance