Ripple’dan Merkez Bankası Dijital Para Ünitelerine Yönelik Özel Hamle! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  497984,101
  % -2,07
 • ETHEREUM/TL
  19702.32
  % -2,95
 • RIPPLE/TL
  13.1
  % -9,83
 • BITCOIN CASH/TL
  8708.63,296
  % 24,52
 • LITECOIN/TL
  2482.23
  % 8,09
 • COSMOS/TL
  208.07
  % -5,71
 • CARDANO/TL
  11.43
  % -3,91
 • TETHER/TL
  8.08
  % 0,60

Ripple’dan Merkez Bankası Dijital Para Ünitelerine Yönelik Özel Hamle!

Ripple’dan Merkez Bankası Dijital Para Ünitelerine Yönelik Özel Hamle!

Dün yayınlanan bir duyuruya nazaran blockchain ödemeleri odaklı şirket Ripple, bilhassa Merkez Bankası Dijital Para Üniteleri (CBDC’ler) için özel olarak tasarlanmış yeni bir özel defterin pilot uygulamasını yapıyor.

Memleketler arası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yakın vakitte yürütülen bir anket, dünyadaki merkez bankalarının %80’inden fazlasının CBDC’leri araştırdığını gösterdi. Ripple ise, CBDC’leri çıkarmak ve yönetmek için “güvenli, denetimli ve esnek bir çözüm” sunarak bu bölüme girmeyi hedefliyor.

Şirket, merkez bankalarının CBDC projeleri için mevcut blockchain’lerden kimilerini teorik olarak kullanabildiklerini, lakin birçok blockchain’in “başarılı bir perakende CBDC” için gereken süreç hacmi kadar hacim sunamayacağını belirtti.

Buna ek olarak birçok blockchain’in tüm kullanıcılara açık olan ve çok çeşitli doğrulayıcılar tarafından güncellenen halka açık defterler olduğunu savundu. Bu da CBDC’ler için ülkü değil.

Şirket, “Bir Merkez Bankası, halka açık bir defterin sunabileceğinden daha fazla süreç kapalılığı ve para ünitesi denetimi gerektiriyor. Bu nedenle büyük olasılıkla özel bir defterde gerekli ölçekte çalışabilen bir CBDC oluşturmayı tercih eder,” dedi.

Bu nedenle Ripple, merkez bankalarına, sırf yüksek sürat ve ölçeklenebilirlik sağlamakla kalmayıp tıpkı vakitte mevcut global finansal altyapı ve öbür dijital varlıklarla birlikte çalışılabilirliğe müsaade verebilecek özel bir CBDC odaklı defterin kendi versiyonunu sunmayı planlıyor.

Ripple: CBDC Private Ledger daha verimli

CBDC Private Ledger (CBDC Özel Defteri) tıpkı vakitte öncelikle ödemeler için tasarlanmış olan XRP Ledger (XRPL) ile tıpkı blok zinciri teknolojisine dayanmakta. Ripple, şu sözleri kullandı:

“CBDC Private Ledger’da para taşımak uygun maliyetli, muteber ve neredeyse anlık olacaktır. Süreçler ayrıyeten Merkez Bankalarının muhtaçlık duyduğu hacimlerde de gerçekleşebilir. CBDC Private Ledger, başlangıçta vakit içinde yüz binlerce TPS’ye ölçekleme potansiyeli ile saniyede on binlerce süreci (TPS) yönetim edebilecek.”

Firma, bu gayeyle hem XRPL hem de CBDC defterinde kullanılan konsensüs protokolünün “proof-of-work kullanan halka açık blok zincirlerinden daha ucuz ve 61.000 kat daha verimli” olduğunu belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance