Ripple (XRP), CBDC’ler İçin Bir Rol Model Olabilir - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  484243,438
  % 1,78
 • ETHEREUM/TL
  17307.17
  % 2,29
 • RIPPLE/TL
  10.82
  % 25,03
 • BITCOIN CASH/TL
  5474.26,602
  % 4,92
 • LITECOIN/TL
  2023.5
  % 10,97
 • COSMOS/TL
  172.22
  % -0,68
 • CARDANO/TL
  9.91
  % 0,61
 • TETHER/TL
  8.18
  % 0,18

Ripple (XRP), CBDC’ler İçin Bir Rol Model Olabilir

Ripple (XRP), CBDC’ler İçin Bir Rol Model Olabilir

RMIT Üniversitesi tarafından, muhasebe kurumu CPA Australia için hazırlanan CBDC raporunda, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) için değerli sözler kullanıldı.

Raporda Bitcoin için şu sözler yer aldı:

“Bitcoin’in fiyatı son yıllarda büyük dalgalanmalar yaşadı. Bu dalgalanmalar bir paha deposu ve para ünitesi olarak Bitcoin’e olan inancın azalmasına neden oldu. Bu durum merkez bankaları ortasında kripto para ünitelerinin CBDC’ler olarak uygulanabilirliği konusunda telaşları arttırdı.”

Ethereum için ise şu kelamlara yer verildi:

“Ethereum ağının Bitcoin blockchain‘ine nazaran en ayırt edici özelliği, akıllı mukaveleleri kullanması ve münasebetiyle programlanabilir çeşitli para ve ödemelerin ağ üzerinde çalışmasına müsaade vermesidir.”

Raporda XRP için ise epey kıymetli tabirler yer aldı. Rapora nazaran XRP’ler CBDC’lere rol model olacak bir kapasiteye sahip.

“Ripple ve XRP, CBDC’ler için bir rol model olma kapasitesine sahip. Birçok banka Ripple’a güveniyor. Zira Bitcoin ve Ethereum üzere merkeziyetsiz platformların bilakis, sırf makul node’ların süreçleri doğrulayabildiği bir özelliğe sahip. Fransa’nın merkez bankası Banque de France, Ripple ve XRP’nin Avrupa’nın CBDC’si için bir platform olma ihtimalini önemli bir biçimde tartıştı.”

Ripple bu ayın başlarında buna misal bir açıklama yapmıştı. Şirkete nazaran merkez bankaları kendi dijital para ünitelerini oluşturabilmek için açık kaynaklı XRP Ledger’ın özel bir versiyonu ile pilot uygulamalarına başladı.

Ripple’ın açıklamasına nazaran merkez bankaları, halka açık olan blok zincirlerini tercih etmekten kaçınıyor. Merkez bankaları, yapılan süreçleri denetim altında tutabilmek ismine, halka açık blok zincirlerinin CBDC’lerin muhtaçlıklarını karşılayamayacağını düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance