Rekor Kıran Cardano (ADA) Süreç Hacmiyle Ethereum’u Geride Bıraktı! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  484658,484
  % 2,40
 • ETHEREUM/TL
  17315.99
  % 2,74
 • RIPPLE/TL
  10.91
  % 29,89
 • BITCOIN CASH/TL
  5470.82,602
  % 6,30
 • LITECOIN/TL
  2001.46
  % 11,31
 • COSMOS/TL
  172.14
  % 0,39
 • CARDANO/TL
  9.9
  % 0,94
 • TETHER/TL
  8.16
  % -0,09

Rekor Kıran Cardano (ADA) Süreç Hacmiyle Ethereum’u Geride Bıraktı!

Rekor Kıran Cardano (ADA) Süreç Hacmiyle Ethereum’u Geride Bıraktı!

Bugün, Cardano (ADA) için muazzam bir gün oldu. Son kripto boğa piyasasına yakalanan ADA, tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 1.48 dolara (CoinGecko bilgilerine göre) ulaştı. Yazım sırasında ise 1.45 dolar düzeyinden süreç görüyor. bu durum, geçen yıldan bu yana neredeyse %2700’lük bir yükselişe işaret ediyor.

Aslında bu dönüm noktası, akıllı mukavele platformu için daha fazla güzel haberi beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz 24 saat içinde Cardano’ya olan ilginin artması, zincir üstü süreç hacmini 19.8 milyar dolara çıkardı. Ethereum’daki 13.2 milyar dolarlık hacmi geçti. 27.2 milyar dolarlık Bitcoin hacminin ise gerisinde kaldı.

Kaynak: Messari

Coinrot.com olarak bildirdiğimiz üzere tüm bu faaliyetler sonucu ADA’nın piyasa bedeli hem BNB’yi hem de USDT’yi aştı. Bitcoin ve Ethereum’un akabinde piyasadaki üçüncü en büyük coin haline geldi.

Birinci olarak 2017’de piyasaya sürülen Cardano, Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından; Input Output Hong Kong (IOHK) ve Cardano Foundation aracılığıyla oluşturuldu. Daha evvel ADA’nın bedeline karşı ilgisizliğini lisana getirmesine karşın Hoskinson, Twitter üzerinden Cardano’nun bu muvaffakiyetini kutladı. Hoskinson, Journey’nin “Dont Stop Believing” müziğini paylaştı:

Bir akıllı kontrat platformu olarak Cardano

Cardano’nun son başarısı, blockchain’i kullanan büyük projelerin olmaması nedeniyle kimilerine nazaran büyük bir sürpriz olabilir. Süreç hacmi açısından Ethereum’u aşmış olsa da Ethereum, blockchain tabanlı uygulamalar açısından çok daha tanınan olmaya devam ediyor. Bu durum, şu soruyu gündeme getiriyor: Cardano, geliştiriciler için bir platform olarak kendisini yasallaştıracak dApp’ler olmadan bu muvaffakiyetini sürdürebilecek mi?

Fakat, Bitcoinist’te yer alan bir habere nazaran Cardano’nun kullanıldığı büyük uygulamaların eksikliği, ADA’nın son boğa koşusu nedeniyle değişebilir. Cardano’nun evvelki hacim eksikliği, uygulamaları için bir platform arayan geliştiriciler için caydırıcı bir tesir yaratmış olabilir. Ethereum ağının sağladığı popülarite daha cazibeli gelmiş olabilir.

Alternatif olarak bir geliştirici, akıllı kontratlar alanında son vakitlerde başarılı olan Binance Smart Chain’i (BSC) de düşünebilir. BSC, Cardano’dan daha düşük bir piyasa kıymeti olmasına karşın son vakitlerde daha büyük uygulamalarla olan popülaritesi nedeniyle dikkat çekmeye devam ediyor.

Öte yandan bu boğa piyasası, sırf ADA’nın kıymetini değil, birebir vakitte Cardano’nun bir akıllı kontrat platformu olarak gelecekteki kullanımını çok uygun bir halde ortaya koyabilir.

Yazım sırasında ADA, son ATH’sinin (tüm vakitlerin en yüksek seviyesi) biraz gerisinde kalıyor. Son 24 saatte %25’lik bir artış sergilemiş görünüyor.

5 günlük ADA/USDT grafiği. Kaynak: TradingView

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance