Polkadot’un Binance Vadelilerinde 0.20 Dolara Düşmesi, Borsayı Harekete Geçirdi - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  496982,544
  % -2,15
 • ETHEREUM/TL
  19657.32
  % -3,25
 • RIPPLE/TL
  12.94
  % -8,76
 • BITCOIN CASH/TL
  9344.84,594
  % 34,05
 • LITECOIN/TL
  2516.38
  % 8,50
 • COSMOS/TL
  207.97
  % -4,66
 • CARDANO/TL
  11.4
  % -3,39
 • TETHER/TL
  8.06
  % 0,27

Polkadot’un Binance Vadelilerinde 0.20 Dolara Düşmesi, Borsayı Harekete Geçirdi

Ağustos ayından bu yana yüzde 1.000’in üzerinde yükselen Ethereum rakibi Polkadot (DOT)’un ticaret mukaveleleri, kripto para borsası Binance’te %99 çöküş ile kelamda flaş bir çöküş yaşadı.

Binance Polkadot vadeli süreç mukaveleleri, yaklaşık 33 dolara geri dönmeden evvel Cuma günü kısa bir müddetliğine 1 doların altına düştü. Saniyeler süren ani düşüş sırasında borsada 18 milyon dolarlık Polkadot vadeli süreç kontratları işleniyordu.

Bir Binance temsilcisi, CoinDesk’e verdiği demeçte “Büyük bir durumu olan bir kullanıcı, piyasaya tek bir stop buyruğu koydu ve bu düşüşü tetikledi,” dedi. Konumun, piyasadaki mevcut toplam tekliflerini aştığını da ekledi. Ayrıyeten şu sözleri kullandı:

“Tasfiyeler için belirlenmiş fiyatı kullandığımız için, öbür kullanıcıların konumları etkilenmedi. Benzeri bir durumun tekrarlanmasını önlemek için piyasadaki stop buyruğu boyutunun limitleri için daha fazla denetim ekleyeceğiz.”

Bu tıp fiyat artışları olağandışı olsa da az değildir. Geçen yıl Ağustos ayında hileli bir algoritma, Binance BTC vadeli süreçlerinin fiyatını kısa bir müddetliğine 100.000 dolara gönderdi. Bu durum, bir traderın potansiyel bir “kabus” senaryosu olarak tanımlanabilir.

Kripto para vadeli süreç ticareti, traderların gelecekteki token fiyatları hakkında spekülasyon yapmasına müsaade vererek, kullanıcılara durumları için büyük ölçüde “kaldıraç kullanma” imkanı sunan borsaların yardımıyla multi-trilyon dolarlık bir piyasa haline geldi.

Polkadot, 2021 yılında yükseldi

Şu anda paha olarak altıncı en büyük kripto para ünitesi olan Polkadot, yatırımcıların Ethereum’dan piyasa hissesi kazanabileceğini düşünmesiyle son aylarda Ethereum “katili” olarak isimlendirilen öbür rakiplerle birlikte tırmanış yaşadı.

Bitcoin’den sonra en büyük ikinci kripto para ünitesi olan Ethereum, son haftalarda rekor düzeylere yükseldi ve merkezi olmayan finansa (DeFi) olan ilgi arttı. Ethereum’un blockchain’i üzerine inşa edilen en büyük DeFi projelerinin birçoğu ile kullanıcılar ağa akın ettikçe token da yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance