• BITCOIN
  234447,513
  % -8,74
 • ETHEREUM
  8646.38
  % -10,72
 • RIPPLE
  1.99
  % -9,58
 • BITCOIN CASH
  3121.63,195
  % -12,36
 • LITECOIN
  1005.61
  % -5,74
 • COSMOS
  55.66
  % -11,46
 • CARDANO
  2.39
  % -11,45
 • TETHER
  7.38
  % -0,39

Polis Kapanan BTC-e Borsa Yöneticisinin 91 Milyon Dolarına El Koydu

Polis Kapanan BTC-e Borsa Yöneticisinin 91 Milyon Dolarına El Koydu

 

Yeni Zelanda polisi, Rus asıllı Bitcoin borsası yöneticisi Alexander Vinnik’in 91 milyon dolarına el koyduğunu açıkladı. Bir dönem tüm Bitcoin hacminin yüzde 3’ünün işlem gördüğü BTC-e borsasının sahibi olduğu öne sürülen Vinnik geride birçok mağdur bırakmıştı.

Bu arada polisin el koyduğu 91 milyon dolar resmiyette borsanın sahibi gözüken, Yeni Zelanda’ya kayıtlı Canton Business Corporation isimli şirketin hesaplarındaydı.

Yeni Zelanda polisi için bir ilk

Polis tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada 91 milyon dolarlık bu ele geçirme girişiminin emniyet tarihinde bir ilk olduğu belirtildi. Vinnik ise ABD’li savcılar tarafından BTC-e borsası üzerinden suçlu iş ortaklarıyla beraber milyarlarca dolar para aklamakla suçlanıyor. Ancak Vinnik bu suçlamaları inkar ediyor.

Haklarında ABD’den sınır dışı edilme kararı bulunan ailesiyle birlikte tatil yaparken Yunanistan’da yakalanıp gözaltına alınan Vinnik, daha sonra Fransa’ya sınır dışı edilmişti. Halen daha kendisi Fransa’da hapiste kalmaya devam ediyor.

Yeni Zelandalı polis komiseri Andrew Carter ise yaptığı basın açıklamasında ele geçirdikleri 91 milyon dolarlık paranın muhtemelen binlerce kişinin mağdur edilmesi sonucu kazanıldığını belirtti. Yatırım faaliyetlerini BTC-e borsası üzerinden gerçekleştiren dünyanın dört bir tarafındaki binlerce kişi, bir sabah uyandıklarında tüm birikimlerini kaybetmiş oldular. 

BTC-e borsası para aklamakla suçlanıyor

Öte yandan Carter, BTC-e borsasının para aklama karşıtı yasalara aykırı hareket ettiğini ve birçok politika ihlali gerçekleştirdiğini de duyurdu. Neredeyse hiçbir düzenlemeye tabi olmaması ve kural tanımaması sonucu birçok suçlu, yasa dışı yolla elde edilen gelirlerini BTC-e borsası üzerinden aklamayı başardı.

Yeni Zelanda polisi ise Vinnik’in paravan şirketinin hesaplarındaki parayı ele geçirirken ABD Ulusal Vergi Dairesi (IRS) ile yakın temas halinde olduğunu açıkladı. İşin ilginç tarafı hesaptan çıkan 91 milyon dolara ne olacağı şuan için belirsiz. Polis ele geçirilen bu parayla ilgili Yüksek Mahkeme’ye başvurmayı planlıyor. Ancak ilk etapta mağdurlara geri ödeme yapılması gibi bir durum söz konusu olmayacak.

Fransa’da hapis yatmaya devam eden Vinnik’e yöneltilmiş oldukça ağır suçlamalar var. Bunların arasında kara para aklama, veri manipülasyonu yapma ve haraç kesme yer alıyor. Fransa’daki davası sona erdikten sonra Vinnik önce Yunanistan’a, sonra ABD’ye ve nihayetinde Rusya’ya gönderilecek.

Sosyal Medya Hesaplarımız Twitter, Telegram ve Facebook Üzerinden Bizleri Takip Edebilirsiniz.

mersin