• BITCOIN
  236557,333
  % -8,45
 • ETHEREUM
  8967.25
  % -8,69
 • RIPPLE
  2.06
  % -4,62
 • BITCOIN CASH
  3280.11,394
  % -9,98
 • LITECOIN
  993.21
  % -8,15
 • COSMOS
  58.35
  % -9,38
 • CARDANO
  2.49
  % -7,39
 • TETHER
  7.38
  % -0,63

Para Yerine Akoin Kullanılacak: Akon City’nin İnşaatı Başlıyor

Para Yerine Akoin Kullanılacak: Akon City’nin İnşaatı Başlıyor

Amerika’nın en ünlü pop yıldızlarından Akon, kendi adını verdiği Akon City isimli şehrin inşaatına başlanacağını duyurdu. “Fütüristik kripto para temalı bir şehir” olacağı belirtilen Akon City’de ise para yerine Akoin isimli kripto para birimi kullanılacak. 

Senegal’in batısında bulunan Mbodième bölgesinde yükselecek şehrin inşası için Amerika menşeli mühendislik şirketi KE International ile 6 milyar dolarlık bir anlaşma imzalanmış bile.

Bir şehirde ne varsa Akon City’de aynısı olacak

Akon City’de yollar, hastane, alışveriş merkezi, oteller ve bir okul da bulunacak. Bunun yanı sıra parklar, üniversiteler, polis karakolu, güneş enerjisi panelleri, geri dönüşüm tesisi, stadyum ve bir de sanayi sitesi inşa edilecek. İlk fazın bitimi içinse 2023’ün sonlarına işaret ediliyor. 

Bilmeyenler ve adını ilk kez duyanlar için belirtelim: The Sweet Escape, Bartender, Konvicted, I Wanna Love You ve Smack That gibi şarkılarıyla 5 kez Grammy ödülüne aday gösterilen Senegal asıllı Amerikalı Akon’un tam adı Aliaume Damala Badara Akon Thiam. Kendisi ünlü bir şarkıcı, söz yazarı, aktör ve prodüktör. 

İkinci faz 2024’te başlayacak

Yalnızca kripto para birimlerinin kullanılacağı Akon City’de ikinci fazın 2024 ila 2029 yılları arasında tamamlanması öngörülüyor. Geçer akçe olarak bu şehirde yaşayan herkes Akoin isimli kripto para birimiyle alışveriş yapacak.

Akon City’nin inşaatının ilk ve ikinci fazı için KE International yatırımcılarından 4 milyar dolar toplamayı başardı. Dubai menşeli Bakri & Ortakları Gelişim Danışmanları isimli şirket Akon City’nin mimari tasarımlarını KE International’in rehberliğinde hazırlayacak.

Akon City nerede inşa ediliyor?

Bilim kurgu filmlerini aratmayacak olan Akon City, Batı Afrika ülkesi Senegal’in başkenti Dakar’da bulunan Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı’na bir saat kadar uzaklıkta bulunan Mbodième’de inşa edilecek.

Turistler tarafından sevilmesi beklenen şehir kripto para bazlı bir ekonomiye sahip olacak. İlk kez 2018 yılında Akon City isimli girişimini duyuran Akon, Senegal hükümetiyle bu proje üzerine çalışmaya başladıklarını belirtmişti.

Stellar ağı üzerine inşa edilecek olan Akoin bir tür “stablecoin” olacak. Akon City’nin ardından tüm Batı Afrika bölgesinde bu para biriminin kullanılması Akon’un en büyük hayallerinden birisi.

Sosyal Medya Hesaplarımız Twitter, Telegram ve Facebook Üzerinden Bizleri Takip Edebilirsiniz.

escort kuşadası