• BITCOIN
  273806,483
  % -5,37
 • ETHEREUM
  8810.29
  % -3,22
 • RIPPLE
  2.1
  % -4,64
 • BITCOIN CASH
  3615.63,453
  % -5,48
 • LITECOIN
  1061.49
  % -5,82
 • COSMOS
  58.62
  % -0,30
 • CARDANO
  2.29
  % -3,95
 • TETHER
  7.47
  % 1,54

Önce E-Bebek şimdi Türk Doktor Hacklendi – Fidye Olarak Yine Bitcoin İsteniyor

Önce E-Bebek şimdi Türk Doktor Hacklendi – Fidye Olarak Yine Bitcoin İsteniyor

Daha önce yaptığımız haberle E-Bebek sitesinin hacklendiğini ve saldırganların fidye olarak Bitcoin istediğini paylaşmıştık. E-Bebek hack olayının üzerinden bir hafta geçmeden yeni bir Hack saldırısı geldi, saldırganların bu seferki kurbanı ise bir Türk doktor oldu. Arka arkaya gelen hack saldırısı akıllara acaba E-Bebek sitesinin hack olayına imza atan kişiler bu seferde hedef olarak Türk doktoru mu kurban olarak seçti sorununu getirdi. Çünkü E-Bebek hack ve Türk doktor hack süresi arasında oldukça kısa bir zaman dilimi var, buda saldırının aynı kişi ve kişiler tarafından yapılabileceği ihtimalini doğuruyor.

Siber saldırı kurbanı olan Türk doktor ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Atadan Egemen Koyuncu, Koyuncu yaptığı açıklamda şu bilgilere yer verdi:

Kamuoyu Duyurusu (Veri İhlali Bildirimi) – Doktor Atadan Egemen KOYUNCU

Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir.” hükmünü amirdir.

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Doktor Atadan Egemen KOYUNCU tarafından Kurumumuza gönderilen yazıda özetle;

1- Hasta bilgilerinin tutulduğu sistemin 05.07.2020 tarihinde bir siber saldırıya (fidye saldırısı) maruz kaldığı,
2- İhlalin 06.07.2020 tarihinde hasta programının silindiğinin fark edilmesi sonucu tespit edildiği,
İhlalden etkilenen kişi sayısının tahmini 10.000 olduğu, hasta programına girilemediği için tam sayının bilinmediği,
3- İhlalden etkilenen kişisel verilerin hastalara ait kimlik bilgileri, e-posta adresleri, telefon numaraları, sağlık ile ilgili detaylı bilgiler, tıbbi geçmişler, muayene bulguları, laboratuvar sonuçları ve cinsel sorunları içeren veriler olduğu,
ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 09.07.2020 tarih ve 2020/540 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir.

Kaynak: KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURUMU

Hack Olaylarında Neden Bitcoin İsteniyor – E-Bebek ve Doktor Atadan Egemen Koyuncu Örneğinde Olduğu Gibi

Hack olaylarında Bitcoin istemesinin sebebi, Bitcoin hareketlerinin kolay kolay takip edilemiyor olması ve kolaylık aklanması önemli bir etken oluşturuyor. Bitcoin veya benzeri Kripto paralar bir banka hesabı gibi sahibin kim olduğu belli olan hesaplarda değil, aksine sahibi bilinmeyen cüzdanlar da saklanabilir olması fidye isteyen kişiler için oldukça cazip geliyor. Tabi yinede bu hesabın kime ait olduğunu bulmak imkansız değil, bu Kripto para her hangi bir Borsaya gönderildiği zaman hesabın sahibi ve dolayısıyla hack saldırısını düzenleyen kişi bulunabilir.