NFT Patlaması Bu Altcoinlerde Parabolik Ralliyi Tetikledi - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  501236,582
  % -1,43
 • ETHEREUM/TL
  19695.52
  % -3,31
 • RIPPLE/TL
  13.07
  % -10,05
 • BITCOIN CASH/TL
  8839.76,217
  % 26,47
 • LITECOIN/TL
  2496.05
  % 8,19
 • COSMOS/TL
  208.18
  % -5,47
 • CARDANO/TL
  11.47
  % -3,35
 • TETHER/TL
  8.08
  % 0,60

NFT Patlaması Bu Altcoinlerde Parabolik Ralliyi Tetikledi

NFT Patlaması Bu Altcoinlerde Parabolik Ralliyi Tetikledi

NFT odaklı gelişmelerin artan popülaritesi ve gelişmekte olan piyasaları destekleyen altyapısı, Chiliz, Flow ve Basic Attention Token‘da üç haneli rallilerle sonuçlandı.

Güçlü eller, yükseliş trendindeki bir düzeltmeyi bir satın alma fırsatı olarak görüyor. CryptoQuant’tan gelen bilgiler, Bitcoin (BTC) balinalarının 48.000 $ civarında satın alma yaptıklarını gösteriyor. Bu aktivite, birçok saklama cüzdanlarına giden büyük Coinbase çıkışlarında görülebiliyor. Bu durum, kurumsal yatırımcıların Bitcoin rallisinin daha yüksek düzeylere gerçek gidece yeri olduğuna inandıklarını gösteriyor.

Kraken CEO’su Jesse Powell bile Bitcoin konusunda çok derecede yükseliş bekliyor. Bloomberg TV ile yakın vakitte yapılan bir röportajda Powell, dijital varlık bir bedel deposu olarak altını geçerse Bitcoin’in önümüzdeki on yıl içinde 1 milyon dolara ulaşabileceğini söyledi.

Bitcoin fiyatı 47.000 $ ile 51.000 $ aralığında giderken, misli olmayan tokenlar (NFT) yükseliyor ve süreç hacimleri ve token bedeli açısından DeFi dalı ile rekabet ediyor üzere görünüyor. Tanınan sanatkarların NFT’leri dakikalar içinde kapılıyor ve bu da kullanıcıların güçlü bir iştahını gösteriyor. Sanat yapıtlarının yanı sıra, spor odaklı koleksiyon NFT’leri de süratle popülerlik kazanıyor.

Rallinin doruğa ulaşmanın eşiğinde olup olmadığını yahut daha fazla yükseliş için yer olup olmadığını belirlemek için birkaç NFT projesinin temellerini tahlil edelim.

CHZ / USD

Blockchain spor teşebbüsü Chiliz (CHZ), Avrupa’daki en tanınan futbol kulüplerinden kimilerinin taraftar tokenları ile başa çıkma konusunda yılların tecrübesine sahiptir. 2020’nin sonlarında firma Binance ile bir paydaşlık kurduğunu duyurdu ve o vakitten beri Chiliz, tanınan futbol kulübü AC Milan için ACM Taraftar Token’i listeledi. Liste kısa müddette 6 milyon dolar gelir elde etti ve Chiliz kısa müddet evvel 23 spor ve e-spor tertibiyle daha fazla Taraftar Token başlatmak için paydaşlık kurduğunu açıkladı.

Chiliz, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki faaliyetlerini genişletme planlarını da duyurdu. Firmanın CEO’su Alexandre Dreyfus New York’ta bir ofis kurulacağını ve şirketin mahallî ligler ve spor franchise’larıyla çalışmayı planladığını söyledi.

Chiliz, ABD’deki kimi tanınan spor ekiplerine katılabilirse, şirkete büyük bir dayanak sağlayabilir. Dreyfus, firmanın geçen yıl ortaklarıyla paylaştığı 30 milyon doları ikiye katlamayı hedeflediğini söyledi.

Chiliz’in Formula 1 ve e-spor ekipleriyle yaptığı görüşmeler olumlu sonuçlanırsa fiyat artışı daha yüksek düzeylere gidebilir.

CHZ, bir haftadan kısa bir mühlet içinde %377’lik bir artışla 23 Şubat’ta 0.032468 $’lık gün içi en düşük düzeyden bugün 0.155004 $’a fırladı. Bu keskin yükseliş, izafi güç endeksini (RSI) 89’un üzerine çıkardı ve bu da rallinin kısa vadede çok satın alındığını gösteriyor. Bu, önümüzdeki birkaç gün içinde bir düzeltme yahut konsolidasyona neden olabilir.

Olumsuz taraftaki birinci dayanak, 0.108195 $’daki %38.2 Fibonacci geri çekilme düzeyidir. Fiyat bu dayanağın geri dönmesi durumunda, boğaların küçük geri çekilmeleri satın aldığını ve daha derin bir düzeltmenin girmesini beklemediğini gösterecektir.

Boğalar fiyatı 0.155004 $’ın üzerine çıkarabilirse, CHZ / USD kuru yükseliş trendine devam edebilir ve 0.230731 $’a yükselebilir.

Bilakis, şayet ayılar fiyatı 0.108195 $’ın altına çekerse, parite 0.093736 $’dan %50 düzelmeye ve akabinde 0.079277 $’da %61.8 geri çekilme düzeyine düşebilir. Böylesine derin bir düşüş, ivmenin zayıfladığını gösterecektir.

Parite daha sonra bir sonraki trend hareketine başlamadan evvel birkaç gün fiyat aralığına bağlı kalabilir.

FLOW / USD

1920’lerden beri spor taraftarları en sevdikleri oyuncuların kartlarını takas ettiler ve çok ender kartlar astronomik ölçülerde satma eğiliminde. Bununla birlikte, bu dijital çağda, fizikî kartlar spor NFT’lere ikinci bir fırsat sundu. Örneğin, son birkaç ayda 230 milyon dolardan fazla satış kaydeden Dapper Labs ’Flow (FLOW) blok zinciri üzerine kurulmuş bir piyasa yeri olan NBA Top Shot’u ele alalım.

NFT çılgınlığı yavaşlama belirtisi göstermiyor ve kıdemli dijital sanatçı Ben Mauro’nun Flow blok zincirindeki birinci global piyasa olan VIV3’te bir NFT satışı, sanat yapıtlarının yalnızca yedi dakika içinde satılmasıyla 2 milyon dolar üretti.

Son vakitlerde NFTS için en büyük piyasa yeri olan OpenSea, dijital koleksiyonlar için devasa bir açık iktisat yaratmak için Flow blok zincirini platformuna entegre edeceğini duyurdu.

Flow ayrıyeten UFC ve Dr. Seuss dijital koleksiyonlarına da mesken sahipliği yapıyor ve yaklaşan ana ağ lansmanı platforma daha fazla geliştirici, sanatçı ve yatırımcı çekebilir.

FLOW, Ocak ayının sonundan bu yana güçlü bir yükseliş eğiliminde. Token ivme kazandı ve 26 Şubat’ta 18.379 $’dan gün içi düşük düzeyden 41 $’a yükseldi.

Son birkaç gündeki keskin yükseliş, RSI’yi çok alım bölgesine itti ve bu da piyasanın kısa vadede çok ısınabileceğini gösteriyor. 3 Mart’taki uzun fitil ve bugünkü şamdan, traderların rallilerde kâr ayırdığını gösteriyor.

Mevcut düzeylerden rastgele bir geri çekilme, 30 $ civarında dayanak bulabilir. Fiyat bu düzeye geri dönebilirse, güç gösterecektir. FLOW / USD kuru daha sonra 50 $’da ruhsal dirence yükselebilir.

Bu yükseliş görünümü, fiyat düşerse ve 20 günlük EMA’nın (22.58 $) altına inerse geçersiz hale gelecektir. Bu türlü bir hareket, piyasaların rallinin son ayağını reddettiğini gösterecek.

BAT / USD

Teknolojiyi kullanmanın en büyük dezavantajlarından biri, kullanıcıların kapalılıklarını ellerinden almasıdır. İnternet kullanıcısı üzerindeki çabucak hemen her aktivite, kullanıcıların davranışlarını tahlil eden ve dataları kâr için satan teknoloji şirketleri tarafından takip edilmektedir. Bununla birlikte, blockchain teknolojisinin yükselmesiyle, kullanıcılar kapalılıklarını daha fazla denetim altına alıyor ve ayrıyeten hangi şahsî detayları paylaşmak istedikleri konusunda daha fazla seçeneğe sahip oluyorlar.

Brave web tarayıcısı, günlük etkin kullanıcı tabanı geçen yıl 3,8 milyon dolardan 8,6 milyon dolara çıktığı için 2020’de popülerliğini artırdı. Bununla birlikte, çalışmaları için Basic Attention Token (BAT) formunda mükafatlar alan doğrulanmış içerik oluşturucuların sayısı da bir milyonu aştı. Kullanıcı tabanı arttıkça, reklamcılar artık onları görmezden gelemeyecekleri için topluluğa daha fazla güç sağlıyor.

Arama motoru, rastgele bir web tarayıcısının kıymetli bir modülüdür ve Brave’nin açık kaynaklı bir arama motoru olan Tailcat’i satın alması, projenin, büyük ölçüde Big Tech şirketlerinin sonuçlarına bağlı olan mevcut arama motorlarına olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olacaktır. Brave CEO’su ve kurucu ortak Brendan Eich, şirketin 2021 yazına kadar Brave Search’ü başlatacağını söyledi. Başarılı olursa, yeni arama motoru BAT için çok sayıda fırsat açabilir.

“Yol Haritası 2.0” ‘da Brave, yeni Ethereum lokal cüzdanına bir DEX toplayıcı ve NFT dayanağını entegre etme planını özetledi. Ethereum ağındaki yüksek fiyatların üstesinden gelmek için Brave, birinci katman ve ikinci katman ölçeklendirme tahlillerini araştırıyor. Şirket tarafından atılan son adımlar, BAT için kullanım durumunu büyük ölçüde artırdı.

BAT, geçtiğimiz birkaç gün içinde ivme kazandı ve 23 Şubat’ta 0.3945 $’dan gün içi düşük düzeyden, 3 Mart’ta gün içi 0.8412 $’a yükseldi. Bu kısa müddette %113’lük bir ralli oldu. Bununla birlikte, token şu anda traderlardan kâr alımı ile karşı karşıya.

BAT / USD kuru, %38,2 Fibonacci geri çekilme düzeyinde (0,6706 $) ve %50 geri çekilme düzeyinde (0,6179 $) güçlü bir dayanağa sahip. Parite her iki dayanaktan de yükselirse, yatırımcıların düşüşleri almaya devam etmeleri önerilecek. Üst eğimli hareketli ortalamalar ve 62’nin üzerindeki RSI, boğaların üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor.

Bu varsayımın bilakis, şayet ayılar fiyatı 0,6179 $’ın altına çekerse, parite 20 günlük EMA’ya (0,56 $) düşebilir. Bu takviyenin geri dönmesi pariteyi birkaç gün boyunca fiyat aralığına bağlı tutabilir. 20 günlük EMA kırılmaları destekliyorsa, kartlarda 50 günlük SMA’ya (0,43 $) mümkün bir düşüş olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance