• BITCOIN
  244233,640
  % 0,96
 • ETHEREUM
  10313.2
  % 3,81
 • RIPPLE
  2.03
  % -0,34
 • BITCOIN CASH
  3296.23,462
  % 1,19
 • LITECOIN
  1045.36
  % -0,33
 • COSMOS
  60.32
  % -4,59
 • CARDANO
  2.59
  % -3,61
 • TETHER
  7.41
  % -0,04

Kuzey Kore Lideri Ölürse Bitcoin Nasıl Etkilenir?

Kuzey Kore Lideri Ölürse Bitcoin Nasıl Etkilenir?

2020 yılı hiç iyi gelmedi. Henüz 2020 yılı ikinci çeyreği yaşarken felaketler arka arkaya geldi. Avustralya yangını, Coronavirüs pandemisi, Petrol piyasasında yaşanan düşüş, Bitcoin fiyatının 3000$ kadar gerilemesi gibi birçok felaketi görmüş olduk. Bunlara ek olarak ekonomik durgunluk ve belirsizlik sürüyor, her yeni günde acaba bu gün hangi felaketi göreceğiz diye uyanır olduk. Şimdi ise Kuzey Kore lideri Kim Jong’un sağlık durumunun kötü olduğu bilgisi geldi. Namı diğer Roket adam’ın son günlerde sağlık durumunun kötüye gitti hatta öldüğü iddia edildi.

Kuzey Kore liderinin sağlık durumu hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte, istihbarat ajans kaynaklarına göre Kim Jong’un uzun zamandır görünmemesi iddiaları doğrular nitelikte. Hatta bazı medya kaynakları Kuzey Kore liderinin bitkisel hayata olduğundan emin olduğunu iddia etti. Japonya merkezli bir medya kuruluşu Kim Jong’un bitkisel hayata olduğunu iddia etti. Bununla birlikte Hong Kong haber ajansları Roket adam’ın durumunun çok kötü olduğunu manşetlerine taşıdılar.

Ortaya atılan iddialara göre Kim Jong’un sağlık durumunun kötü olması, ölmesi küresel anlamda bir etkiye sahip olmamakla birlikte Bitcoin ve Kripto para ekosistemi açısından ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu iddiaların sebebi ise Kuzey Kore’nin elinde yüklü miktarda Bitcoin olduğu düşüncesi, düşünceden ileri böyle bir durumun varlığı kesin denebilir.

Kuzey Kore ve Bitcoin

Kuzey Kore’nin Bitcoin ve Kripto para hayranı olduğunu biliniyor. Ambargo altında bulunan ülkeler ambargo etkisini en aza indirmek için yollar arar Bitcoin ve Kripto para bu yollardan birisi olarak görülüyor, buna örnek olarak Venezuela ve onun milli kripto parası Petro Coin gösterebilir. Konuya dönecek olursak Kuzey Kore’nin daha önce Blockchain etkinliği düzenlemesi bu hayranlığın en net göstergelerinden birisi. Kuzen Kore’nin Bitcoin ve Kripto para hayranlığı aslında daha derinlere iniyor.

Amerika Birleşik Devletleri güvenlik konseyi raporlarına göre Kuzey Kore 670 milyon dolar değere sahip, Bitcoin ve Kripto parayı Hack yoluyla ele geçirmiş durumda. Hatta daha sonra bu rakamın 2 Milyar doları bulduğu ortaya çıktı. 2018 ve 2019 yılı Kripto para hack olaylarıyla gündeme geldi, bu hack olaylarının arkasında ise Kuzey Kore merkezli bir hacker grubu olan Lazarus’un olduğu ortaya çıktı. Siber güvenlik kaynakları da bu haberleri doğruladı.

Kim Jong’un Ölmesi Bitcoin Fiyatını Etkileyebilir

Kuzey Kore’nin Bitcoin endüstrisindeki etkisini bilen bazı kişiler Kim Jong’un ölümünün Bitcoin fiyatını olumsuz etkileyebileceğini öne sürdü. Bunlar içinde en dikkat çeken ise Twitter fenomeni Russian Market’in iddiası oldu. Market Kuzey Kore liderinin ölmesi durumunda “Bitcoin’de büyük bir tasfiyenin tetiklenebileceğini.” iddia etti. Yine bu iddiaları destekleyen bir başka kişi ise ekonomist Alex Krüger, Krüger’e göre Kuzey Kore liderinin ölmesi Bitcoin tasfiyesine neden olabilir.

Ancak çoğunluk böyle bir tafsiyenin söz konusu olmadığını, iddiaların asılsız olduğunu dile getirdi. Kim Jong’un ölmesi durumunda yerini kız kardeşi Kim Yo Jong’un alacağı iddia ediliyor. Raporlara göre Kuzey Kore liderinin politikasını belirleyen kişi erkek kardeşi, yani Kim Jong’un ölmesi Bitcoin tasfiyesine neden olmaz. Çünkü liderin değişmesi politika değişikliğine neden olmaz.