Kritik Süreç Başladı: Dolar’ın Durumu Bitcoin Rallisini Tetikleyecek Mi? - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  496975,148
  % -2,22
 • ETHEREUM/TL
  19646.32
  % -3,58
 • RIPPLE/TL
  12.91
  % -9,78
 • BITCOIN CASH/TL
  9232.11,547
  % 32,33
 • LITECOIN/TL
  2510.77
  % 7,98
 • COSMOS/TL
  208.6
  % -4,45
 • CARDANO/TL
  11.41
  % -3,44
 • TETHER/TL
  8.06
  % 0,27

Kritik Süreç Başladı: Dolar’ın Durumu Bitcoin Rallisini Tetikleyecek mi?

Kritik Süreç Başladı: Dolar’ın Durumu Bitcoin Rallisini Tetikleyecek mi?

Bitcoin fiyatı, 50.000 doları ve kıymetli 1 trilyon dolarlık piyasa pahası düzeyini geri kazandıktan sonra yükseliş eğilimi gösteriyor.

Yeni tüm vakitlerin en yüksek düzeyi göz önünde bulundurulduğunda, mevcut kripto piyasası trendi üzerinde dramatik bir tesire sahip olabilecek tek faktör, doların bilakis dönmesidir.

Bu bilakis dönme süreci bir müddettir demleniyor, lakin şimdi meyve vermedi. Artık karar vakti ve önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde dolarda ne olacağı, devam eden boğa piyasası için bilhassa kritik.

Bitcoin Doların Durumundan Nasıl Etkilenecek?

Geçen yıl dolar, tarihinin en makus anlarını yaşadı. ABD hükümeti tarafından devam eden kıymet kaybı karşısında tarihi bir düşüş yaşandı. Daha fazla teşvik paketi onaylandıkça, genel prestiji para arzı balonlaşmaya ve gibisi görülmemiş oranlarda şişmeye devam ediyor.

Doların kıymetinin düşmesiyle birlikte, yatırımcılar borsaya sermaye ve Bitcoin üzere kripto para üniteleri koymaya çalıştılar. Bitcoin ve Ethereum pay senetleri üzerinde böylesine hakim bir liderlik yaptıktan sonra, kripto boğa trendi çok hızlanmaya başladı. O vakitten beri de bu sürat azalmış gözükmüyor

Bitcoin, ekonomistlere nazaran “teşvik edici varlık” olarak ortaya çıktı. BTC salgın sonrası enflasyona karşı en âlâ müdafaa haline geldi.

Bununla birlikte, dolar dönmeye başlarsa, kripto para ünitelerinde ve pay senetlerinde büyük bir gerilemeye neden olabilir ve potansiyel olarak boğa piyasasını sona erdirebilir.

Dolar Karar Sürecinde

Kripto ve borsadaki rastgele bir trend değişikliği, öncelikle ABD dolarında ne olacağına bağlı. DXY Dolar Para Endeksi, global rezerv para ünitesine karşı süreç gören yüklü bir prestiji para ünitesi sepetidir. Doların performansının yahut genel olarak yükseliş ya da düşüş olup olmadığının en yeterli göstergesidir.

Dolar, birden fazla varlığın nakde çevrildiği önder para ünitesi olduğundan ve birçok BTC bazlı döviz kurunun yarısını temsil ettiğinden, doların başka piyasalar üzerindeki tesiri hafife alınacak bir şey değildir.

Üstteki grafik, Kara Perşembe’nin dolar bazında satışını ve o vakitten bu yana, ekonomiyi harekete geçiren teşvik fonları nedeniyle doların ne kadar düştüğünü gösteriyor. Bununla birlikte, düşüş trendi çizgisi kırıldı ve DXY onu mevcut düşüş direnci bloğunun üzerine çıkarabilirse, daha büyük bir yükseliş dürtüsü ortaya çıkabilir.

Ve şayet dolar güçlü bir üst istikametli hareketle sert bir halde bilakis dönerse, piyasa genelinde daha büyük bir elden çıkarmaya yol açabilir ve potansiyel olarak boğa piyasasını kendi yolunda durdurabilir.

Elbette, doların düşüş yolu ve Demokratlardan yeşil ışık alan daha fazla teşvik edici para göz önüne alındığında, düşüş devam edebilir. Bu durum Bitcoin ve borsayı yeni rekor düzeylere taşıyabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance