Kripto Para Süreçlerinin Sürat Kesmediği Hindistan’da Bitcoin, Ripple Ve Tron Çok Tanınan - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  450592,156
  % -1,01
 • ETHEREUM/TL
  21339
  % 7,89
 • RIPPLE/TL
  11.3
  % 0,41
 • BITCOIN CASH/TL
  7858.89,218
  % 0,07
 • LITECOIN/TL
  2316.89
  % 4,44
 • COSMOS/TL
  172.39
  % -0,12
 • CARDANO/TL
  10.32
  % 0,81
 • TETHER/TL
  8.33
  % 1,58

Kripto Para Süreçlerinin Sürat Kesmediği Hindistan’da Bitcoin, Ripple ve Tron Çok Tanınan

Kripto Para Süreçlerinin Sürat Kesmediği Hindistan’da Bitcoin, Ripple ve Tron Çok Tanınan

Business Line, Bitcoin’in fiyatının bir yıl içinde yüzde 400’ün üzerinde arttığını gösteren devasa bir kripto boğa koşusunun ortasında, Hindistan’daki kripto para ünitesi süreçlerinin Mart 2020’den bu yana yüzde 30 arttığını bildirdi. Bitcoin (BTC), Ripple (XRP), Tether (USDT) ve Tron (TRX), Hindistan’daki en tanınan dijital varlıklar listesine öncülük ediyor.

Hindistan’da kripto kullanımında artış

ZebPay pazarlama müdürü Vikram Rangala, artan kripto süreç hacmini yönlendiren çeşitli faktörlerden bahsetti. Business Line’a Hindistan vatandaşlarının yeni yatırım araçlarına açık olduğunu ve global trendleri takip ettiğini söyledi. 2008 mali krizini yaşayan ve ekonomik statükoya kuşkuyla bakan genç jenerasyonlar, serveti depolamanın alternatif yollarını araştırıyorlar. Rangala, şunları söylüyor:

“Hindistan’daki kripto sanayisi, yatırımlar için yeni bir varlık sınıfı ve ayrıyeten blockchain üzerine inşa edilen çeşitli cinsten uygulamalar için bir yazılım yaratmaya çalışıyor. Karantina başladığında BTC 5.000 doların altında, ETH ise 100 dolar civarındaydı. Artık ise 10 kat artmış durumdalar.”

Hindistan’ın en eski kripto para borsası olan ZebPay’in yaklaşık 4 milyon müşterisi var. Bloomberg’in bildirdiğine nazaran platform, kripto varlıklara olan talep patladıkça, ayda 2 milyar dolarlık süreç yapmayı bekliyor.

CoinDCX’in CEO’su ve kurucu ortağı Sumit Gupta, COVID salgınının yayılmasını önlemek için alınan karantina tedbirlerinin ülkede kripto benimsemesini artırmaya yardımcı olduğunu, lakin kriptoya olan ilginin daima bir coşku ve hatta büyüme gösterdiğini söylüyor:

“Bireysel yatırımcılar, deflasyonist yapısı nedeniyle varlığın potansiyelinin giderek daha fazla farkına varıyor. BTC, piyasa şoklarına karşı daha uygun bir müdafaa haline geliyor.”

Kripto para sanayisi için bilinmeyen gelecek

Hindistan’ın kripto para ünitelerine yönelik artan ilgisine karşın ülkedeki kripto ticaretinin geleceği belirsizliğini koruyor. Merkez bankası, kimi spekülasyonların daha katı kripto düzenlemelerine yol açabileceği görüşünde. Dijital varlıkların, Asya’nın üçüncü büyük iktisadının finansal istikrarını etkileyebileceği telaşını lisana getirdi.

2018’de Hindistan Merkez Bankası, dolandırıcıların yasa dışı faaliyetlerde bulunmak için dijital varlıkları kullanmasıyla bankaların ve öteki finans kuruluşlarının kripto süreçlerini desteklemesini yasakladı. Nisan 2020’de Yüksek Mahkeme, kripto borsalarının bir dilekçesine cevaben yasağı kaldırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance