Kilit Direnci Aşamayan Bitcoin’in Düşüşe Geçmesinin Gerisindeki 3 Sebep - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  496255,502
  % -2,28
 • ETHEREUM/TL
  19571.09
  % -3,19
 • RIPPLE/TL
  12.65
  % -10,62
 • BITCOIN CASH/TL
  9104.44,457
  % 30,82
 • LITECOIN/TL
  2503.97
  % 8,57
 • COSMOS/TL
  206.34
  % -7,74
 • CARDANO/TL
  11.4
  % -4,03
 • TETHER/TL
  8.06
  % 0,16

Kilit Direnci Aşamayan Bitcoin’in Düşüşe Geçmesinin Gerisindeki 3 Sebep

Kilit Direnci Aşamayan Bitcoin’in Düşüşe Geçmesinin Gerisindeki 3 Sebep

Bitcoin (BTC) fiyatı, son dört gün boyunca 60.000 dolarlık kilit direnç düzeyinin tekrar tekrar reddedilmesinin akabinde 21 Mart’ta 56.000 doların altına düştü.

BTC/USD. Kaynak: Tradingview, Joseph Young

Analist Joseph Young’a nazaran temel teknik seviyeyi pak bir formda aşmaya yaklaşmasına karşın Bitcoin, 59.000-60.500 dolar aralığında zayıflık gösteriyor.

Young’a nazaran, sakinliğin ardında ise üç ana neden var: Hazine getirilerindeki artış, Bitfinex’teki düşüş hareketleri ve riskli piyasa uğraşı.

Yüksek ABD Hazine getirileri riskli piyasaların düşmesine neden oluyor

10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi yükseldiğinde, riskli varlıklara yönelik iştah düşüş eğilimine geçiyor, zira yatırımcılar Hazine bonoları üzere daha inançlı getiri sağlayan alternatiflere yöneliyor. Bitcoin, Dow Jones ile sıkı bir ilgi görmemiş olsa da, S&P 500 üzere teknoloji yüklü endekslerle yakın bir bağlantı gördü.

Analiste nazaran bu durum, ABD Hazine tahvillerinin güçlü ivmesinin, Bitcoin’in ivmesini düşürerek riskli varlıkların sakinleşmesine yol açtığını gösteriyor olabilir.

Coinrot.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD Hazine getirileri 19 Mart’tan itibaren kilit düzeylerin üzerine çıkmaya başladı. O vakitten beri Bitcoin konsolidasyon kademesindeydi ve 60.000 doların üzerine çıkmaya çalışıyordu.

Welt’te bir piyasa analisti olan Holger Zschaepitz şunları söyledi:

“Tahvil traderları ABD iktisadı toparlanırken Fed’in enflasyon oranının üzerine çıkacağı savlarını artırdıkça, hazine getirileri daha fazla kilit seviyeyi aştı. ING’ye nazaran tahvil getirilerinin yükselmemesi için gerçek bir mani görülmüyor.”

10 yıllık tahvil getirisi %1.7’nin üzerine çıktı. Kaynak: Bloomberg, Holger Zschaepitz

Young’a nazaran Bitcoin’in sürdürülebilir bir yükseliş görmesi için, sırf ABD Hazine getirilerinin istikrar kazanmasıyla mümkün olabilecek, elverişli bir makro görünüm görmesi gerekiyor.

Bitfinex’teki 60 bin dolarlık satış baskısı

Anonim bir Bitcoin trader’ı ve analisti Byzantine General’e nazaran Bitfinex üzerinde önemli bir satış baskısı var. Trader Deribit, FTX ve BitMEX üzere öbür türev ticaret platformlarda da kısa durumların çoğaldığını söyledi.

Analiste nazaran olumsuz bir makro görünüm ve hem balinaların hem de türev traderlarının satış baskısının birleşimi, Bitcoin’in 60.000 doların altında konsolide olmasına neden oldu. Bununla birlikte, öngörülebilir gelecekte vadeli süreçler piyasasında açık durumlar gevşemeye devam ederse, bir “rahatlama rallisi” mümkünlüğü artabilir.

Açık konum terimi, vadeli süreçler piyasasındaki etkin durumların toplamını söz eder. Bu ölçü düştüğünde, türevlerle ilgili ekseriyetle daha düşük ticaret aktivitesi olduğu ortaya çıkar.

Bitcoin fiyatı için müspet bir katalizör var

Önde gelen zincir üstü analist Willy Woo, Bitcoin’in tekrar 1 trilyon doların altına düşmeme bahtı olduğunu açıkladı. Woo, rastgele bir günde tüm UTXO’ların gerçekleşen fiyatını gösteren UTXO Gerçekleşmiş Fiyat Dağıtımı (URPD) indikatörünün, 1 trilyon dolarlık piyasa kıymetinin bir fiyat tabanı olarak hareket ettiğini gösterdiğini belirtti:

“URPD: Bitcoin’lerin %7.3’ü en son 1 trilyon doların üzerindeki fiyatlarda hareket etti. 1 trilyon dolar, yatırımcılar tarafından aslında güçlü bir biçimde destekleniyor. Bir daha Bitcoin’i 1 trilyon doların altında görmeme durumumuzun olduğunu söyleyebilirim. Bitcoin’in son makro döngünün tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 19.7 bin doları kırmasından bu yana yalnızca 3 ay geçti. Fakat halihazırda dolanımdaki Bitcoin’lerin %28.7’si 19.7 bin doların üzerindeki fiyatlarla hareket etti.”

UTXO gerçekleşen fiyat dağılımı. Kaynak: Glassnode

Sonuç olarak Joseph Young’a nazaran “Zincir üstü datalar, kısa vadeli satış baskısı varken, bu hareketlerin piyasanın uzun vadeli bir düzeltme beklediğini gösterecek kadar büyük olmadığını da gösteriyor.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance