İşte Dogecoin’in (DOGE) Birinci Günlerine Dair Bilinmeyen Gerçekler! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  496909,130
  % -1,99
 • ETHEREUM/TL
  19566.92
  % -3,37
 • RIPPLE/TL
  12.89
  % -8,42
 • BITCOIN CASH/TL
  9241,233
  % 33,05
 • LITECOIN/TL
  2522.49
  % 9,61
 • COSMOS/TL
  208.08
  % -5,58
 • CARDANO/TL
  11.44
  % -3,38
 • TETHER/TL
  8.06
  % 0,27

İşte Dogecoin’in (DOGE) Birinci Günlerine Dair Bilinmeyen Gerçekler!

İşte Dogecoin’in (DOGE) Birinci Günlerine Dair Bilinmeyen Gerçekler!

Dogecoin (DOGE), bilhassa fiyatı 2021’de mutlaka fırladığı için eğlenceli bir “şaka coin’i” üzere görünebilir.

Lakin günahsız Shiba Inu köpeğinin simgesi olduğu latife coin’inin gerisinde kimi öyküler var. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın latifeleri nedeniyle kripto parayı satın alanlar, DOGE’un birinci günleri hakkında bir fikre sahip olmayabilir. İşte, Cointelegraph’ta yer alan Marcel Pechman haberine nazaran DOGE’un birinci vakitlerine yönelik pek bilinmeyen hususlar:

Yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından Aralık 2013’te tanıtılan Dogecoin’in protokolü, Scrypt teknolojisini kullanan Luckycoin ve Litecoin (LTC) proof-of-work algoritmasını takip etti. Her şey, Dogewallet’ın web sayfasının ele geçirildiğini duyurduğu ve kullanıcıların hacker’ın adresine para göndermesine neden olduğu 2013 Noel’inde başladı. Kullanıcıların kaybettiği 12.000 dolar pahasındaki coin, topluluk tarafından finanse edilen bağışları da toplayan Dogecoin Vakfı idare heyeti üyesi Ben Doernberg tarafından geri ödendi.

Kripto para ünitesi kullanarak toplumsal ağlardaki mikro ödemelerine odaklanan altcoin’leri yahut teşebbüsleri ne kadar duydunuz? Bir yıldan uzun müddettir devam eden Bitcointip projesinden esinlenerek Reddit, Twitch ve Twitter’da otomatik olarak DOGE bahşişi sağlayan Dogetipbot uygulaması başlatılmıştı.

Ne yazık ki, Dogetipbot’un yaratıcısı 2015’te tüm zulasını nakde çevirdi. Bu durum daha sonra hizmetin Mayıs 2017’de iflas etmesine yol açtı.

Dogecoin’in birinci günlerinin harika yükselişi ve düşüşü. Kaynak: CoinMarketCap

Dogecoin için sponsorluklar ve “exit scam”ler

Cointelegraph muharriri Pechman’a nazaran Dogecoin’in alışılmadık kökenlerine ek olarak, o vakitler IRC ve Reddit kümelerinde etkin bir isim olan “Wolong” öyküsü var. Bu trader, Jamaika’nın bobsled kadro sponsorluk duyurusundan yararlanarak, balinaları Ocak 2014’te DOGE’u %600 kadar pump’lamak için koordine etti. Bu durum, son vakitlerde gündeme gelen r/SatoshiBets hareketlerine benzerlik gösteriyor.

DOGE / USD fiyatı Temmuz 2014 – Nisan 2015 (HitBTC). Kaynak: Tradingview

Son olarak, Ekim 2014’te Moolah altcoin borsası kapatıldığını ve iflas müdafaası için müracaatta bulunduğunu açıkladı. Akabinde, üstte görüldüğü üzere bir öteki güçlü fiyat düzeltmesi geldi.

Mağdur olan yatırımcılar ortasında toplam 750 BTC kaybeden Dan Wasyluk ve arkadaşları da var. O vakitler, DOGE’u listelemiş çok fazla borsa yoktu. Böylelikle Moolah, o sırada çevrimiçi topluluğa hayati bir altyapı sağlıyordu.

Özetlemek gerekirse, Moolah’ın kurucusu Alex Green, sayısız Dogecoin buluşmalarını ve Twitter promosyonlarını finanse etmenin yanı sıra bir NASCAR sponsorluğu kampanyasını da yönetti.

Sonunda beşerler “Alex Green”in aslında tecavüz de dahil olmak üzere birçok kabahatten 11 yıllık mahpus cezasına çarptırılan Ryan Kennedy tarafından kullanılan bir takma isim olduğunu öğrendi.

Lakin pump ve dump, exit scam’lerle dolu birinci günlerine karşın Dogecoin; kripto para ünitesi alanında ve güçlü bir çevrimiçi toplulukta kendi nişini bulmuş üzere görünüyor. Örneğin, Dogecoin subreddit’inde bir milyondan fazla kullanıcı bulunuyor.

lezbiyen porno izle

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance