İşte Bitcoin (BTC) Fiyatındaki Düşüşün 3 Mümkün Sebebi - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  484285,586
  % 1,88
 • ETHEREUM/TL
  17298.72
  % 2,22
 • RIPPLE/TL
  10.81
  % 24,97
 • BITCOIN CASH/TL
  5468.23,475
  % 4,78
 • LITECOIN/TL
  2030.72
  % 11,37
 • COSMOS/TL
  172.42
  % -0,48
 • CARDANO/TL
  9.91
  % 0,47
 • TETHER/TL
  8.18
  % 0,18

İşte Bitcoin (BTC) Fiyatındaki Düşüşün 3 Mümkün Sebebi

İşte Bitcoin (BTC) Fiyatındaki Düşüşün 3 Mümkün Sebebi

Bitcoin (BTC) fiyatı son 24 saatte büyük bir darbe aldı. Yazım sırasında, %15’lik bir düşüş ile 46.000 dolar civarından süreç görüyor. İşte, bu düşüşün mümkün 3 nedeni:

Son birkaç gün, kripto para piyasası hayli güçlü geçti. 20 Şubat’tan bu yana büyük kripto paralar yenildiği için toplam piyasa pahası yaklaşık 360 milyar dolar düştü. Bitcoin’in fiyatı tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden bu yana neredeyse 13.000 dolar düştü. Son 24 saatte, dolar olarak kıymetinin yaklaşık yüzde 15’ini kaybetti. Pekala, düşüşün mümkün sebepleri neydi? İşte, CryptoPotato’da yer alan tahlile nazaran çöküşün nedenleri

Sağlıklı düzeltme, kâr alımı

En son düzeltmelerden evvel piyasanın parabolik bir durumda olduğunu belirtmek gerekir. “Sadece yukarı” kavramı kulağa cazibeli gelse de, birtakım kıymetli noktalar vardır. Sonuçta, yatırımcılar bir noktada kâr almak zorundadır.

Bilgilere nazaran borsalara giren fon ölçüsü 23 Şubat’taki düşüşten evvel %1.000’den fazla arttı. Bir diğer deyişle yatırımcılar, durumlarından kâr elde ediyor üzereydi.

Haber kaynağına nazaran bu hem doğal, hem de sağlıklı. Dahası, bu boğa koşusunun 2017’deki ile karşılaştırıldığında pek önemli bir düzeltme görmediği de göz önünde bulundurulmalı. O sırada piyasa %30’dan fazla büyüklükte en az 6 düzeltme gördü. Şu anda biz, %30’un üzerinde bir düzeltme görmedik.

Bitcoin tarihî olarak klasik finans piyasalarına kıyasla çok daha değişken olmuştur ve bir noktada %30’luk bir düzeltme uzmanlar tarafından beklenmekte. “Gerçekleşmemiş kârların”, gerçekleşmemiş kârlar olmadığını ve geçen yılın sonlarından beri gerçekleşen rallinin, Bitcoin fiyatındaki parabolik artış göz önüne alındığında, insanların masadan biraz para çekme mümkünlüğünü artırdığını hatırlamak kıymetlidir. Sonuçta, son düzeltmeye karşın BTC Ekim’den bu yana %300’lük bir artış sergiledi.

Çok kaldıraçlı piyasa

Dikkate alınmaya kıymet bir öteki konu da, uzun konumların aslan hissesini aldığı pazarın çok kaldıraçlı olmasıdır. Önde gelen kripto borsalarından biri olan Bitfinex’ten gelen datalar, 21 Şubat’ta BTC’nin uzun vadeli satışlarının 29.000 civarında doruğa ulaştığını gösteriyor. Grafik, daha sonra yaşananların da öyküsünü anlatıyor:

Kaldıraçlı uzun durumlar. Kaynak: Tradingview

Grafikte de görüldüğü üzere uzun durumların %21’inden fazlasının tasfiye edildiği büyük bir “long squeeze” vardı. Fiyat, hızlandırılmış bir oranda likidasyona devam ettiğinden, bu durum kademeli bir etkiyi tetikler.

Akabinde, marj konumları üzerindeki fonlama oranları da tavan yaptı – umutsuz bir formda sıfırlanma gereksinimi içerisindeydi. Bu da oldu. Tanınan tahlil kaynağı CryptoQuant’tan elde edilen bilgiler; son düzeltmenin fonlama oranlarını 30 gün önceye gönderdiğini gösterdi. Bunun da kaldıraçlı yatırımcılar için ileriye yönelik daha fazla nefes alma imkanı sunduğunu ortaya koydu.

Fonlama oranları. Kaynak: CryptoQuant

Wall Street ve Bitcoin ilgisi

Haber kaynağına nazaran global makroekonomik resme göz atıldığında izafi bir çöküş yaşayan tek piyasanın kripto para piyasası olmadığı ortaya çıkıyor. S&P 500 ve NASDAQ 100 üzere kimi büyük pay senedi endekslerinin performansının daha yakından incelenmesi, klâsik finans piyasaları ile Bitcoin’in fiyatı ortasında güçlü bir korelasyon olduğunu gösteriyor.

S&P 500, NASDAQ 100, Bitcoin. Kaynak: TradingView

Üstteki grafikte görüldüğü üzere, üçünün de fiyatları önemli bir korelasyon içinde hareket ediyor ve geçen hafta emsal düzeltmeler gördüler. Bununla birlikte korelasyonun her vakit nedensellik manasına gelmediği de doğrudur. Lakin son yedi günde yaşanan olaylarda, bunların da bir münasebeti olduğu düşünülüyor. Sonuçta Bitcoin birden fazla yatırımcı için nispeten riskli bir oyun olmaya devam ediyor ve klasik finans piyasalarının gerilemesinin neden olduğu potansiyel kayıpları telafi etmek için kimi kârların tasfiye edilmesi fikri mantıklı gelebilir.

Ayrıyeten Nasdaq’ın Ekim 2020’den bu yana en büyük düşüşünü yaşadığını da belirtmek lazım. Bu durum devlet tahvili getirilerinin piyasayı sarsması ve yatırımcıların yıl boyunca daha geniş bir ekonomik güzelleşmeden yarar sağlayacak şirketleri tercih etmesiyle gerçekleşti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance