• BITCOIN
  245988,628
  % 1,62
 • ETHEREUM
  10451.25
  % 6,23
 • RIPPLE
  2.03
  % 0,33
 • BITCOIN CASH
  3337.3,613
  % 2,85
 • LITECOIN
  1052.34
  % 0,73
 • COSMOS
  61.33
  % -2,52
 • CARDANO
  2.61
  % -1,51
 • TETHER
  7.4
  % -0,17

İş Bankası Blockchain Sektörüne Yöneliyor

İş Bankası Blockchain Sektörüne Yöneliyor

İş Bankası R3 Blockchain birliğine katılım göstererek sektöre yöneliyor. Türkiyede R3 Blockchain Birliğine katılın ilk Türk bankası olarak kayıtlara geçen banka, 30 Mart 2020 tarihinde dünyanın en büyük katılımcı kitlesine sahip R3’ün Corda topluluğuna üye oldu. İş Bankası Blockchain Sektöründe öncü olmayı hedefliyor. R3 platformu 300’ü geçkin katılımcı sayısıyla çok geniş bir ekosistem üzerinden çalışma yürütüyor.

R3 firması kurumsal ölçekte Blockchain yazılımları geliştirilerek, Corda isimli oluşum üzerinden üyelerine blockchain altyapısına sahip uygulama geliştirme imkanı sunuyor. İş Bankası Blockchain’e yönelim göstererek daha güvenli ve hızlı işlem yapmayı hedefliyor. Ayrıca blockchain sektörünün bankacılığın geleceğini şekillendireceğini ve blockchain sektörünün yeterli olgunluğa erişmesinin zamanla olacağını düşünüyorlar.

İş Bankası Blockchain Sektörüne Yöneliyor

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, üyelik hakkında yapmış olduğu açıklamada: “Blockchain’in teknolojisini; güvenlik, hız ve operasyonel verimliliği artırma potansiyeli nedeniyle finans sektörünün ve bankacılığın geleceğini şekillendirecek, yeni bir iş modeli olarak görüyoruz. Henüz blockchain teknolojisi tam olgunlaşmamış olsa da yakın gelecekte bu teknolojinin bankacılık sektöründe çok farklı akışlarda yaygın bir şekilde kullanılacağını düşünüyorum.” sözlerini dile getirdi.

İş Bankası Blockchain Sektöründe Öncü Olmayı Hedefliyor

İş Bankası hali hazırda Türkiye blockchain ekosistemini oluşmasına katkı sağlayarak, blockchain ekosistemi üzerinde araştırma ve çalışma yaparak bu alanda etkin olmaya çalışıyordu. İş Bankası Türkiye blockchain ekosistemini üzerinden bankacılık sektörüne olumlu katkılarının yanında uluslararası arenada da kendini göstermek istiyor. İş Bankası uluslararası arenada daha etkin olmak için R3 Corda platformuna dahil olarak projeleri daha yakından izleyecek ve yaptığı yeni çalışmalarla sektörün öncüsü olmayı hedefliyor.

Yalçın Sezen: “R3’ün Corda platformu üzerinde yürütülen 100’den fazla projeyi yakından inceleme ve R3 üye ağında bulunan 300’den fazla paydaş ile işbirliği ve fikir alışverişi yapma avantajlarından faydalanacağız. Kazanımlarımız ile blockchain alt yapısına entegre olarak geliştireceğimiz hizmetlerimiz ile bu alanda Türkiye’de öncü banka olmayı hedefliyoruz.” şeklinde yorumlar yaptı.