Hükümet Altın’larınıza El Koyabilir Mi? Uzmanlar Açıkladı - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  401144,426
  % -10,13
 • ETHEREUM/TL
  18066.86
  % -11,01
 • RIPPLE/TL
  8.54
  % -20,57
 • BITCOIN CASH/TL
  6315.9,444
  % -16,31
 • LITECOIN/TL
  1873.71
  % -14,54
 • COSMOS/TL
  146.74
  % -10,12
 • CARDANO/TL
  8.48
  % -15,14
 • TETHER/TL
  8.33
  % 0,51

Hükümet Altın’larınıza El Koyabilir Mi? Uzmanlar Açıkladı

Hükümet Altın’larınıza El Koyabilir Mi? Uzmanlar Açıkladı

Geçen haftanın başlarında yaşanan kimi keskin dalgalanmalara karşın uzmanlara nazaran, altın fiyatı için kilit düzeyler ziyan görmemiş durumda. FXStreet’ten Eren Sengezer, bir sonraki önemli XAU/USD hareketinin ABD T-tahvil getirilerine bağlı olduğunu söylüyor.  Bazı uzmanlar ise hükümetlerin vergileri artıracağını ve altın ve Bitcoin üzere “diğer varlıklara” sermaye akışını önleyeceğini belirtiyor.

Uzmanlar: Hükümet altın’larınıza el koyabilir! Servet savaşı…

Bridgewater Associates’in eşbaşkan yatırım sorumlusu Ray Dalio, kıymetli öngörülerde bulundu. Ray Dalio, parayı kısıtlayan siyaset yapıcıların muhtemelen vergileri artıracağını ve altın ve Bitcoin üzere “diğer varlıklara” sermaye akışını önleyeceğini belirtiyor. Metalla Royalty yöneticisi ve “Why Gold, Why Now” kitabının müellifi EB Tucker ise hükümetin bunu yapacak araçlara zati sahip olduğunu söylüyor. EB Tucker bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Herkes hükümetin konutunuza baskın düzenleyip altın’larınızı arayacağı fikrine kapılıyor. Gereksiz…. Yapmanız gereken tek şey, yasal piyasada altın süreç yapma yeteneğini sınırlamak ve akabinde bir tüketim vergisi hesaplamaktır. Bu bir servet savaşı…

Eren Sengezer: Tahvil getirilerindeki kırılma altın’a baskı yapabilir

FED Lideri Powell da dahil olmak üzere FOMC’nin birkaç üyesi Pazartesi günü ve hafta sonunda konuşmalar yapacak. FXStreet analisti Eren Sengezer’e nazaran, FED Lideri Powell siyaset toplantısından yalnızca birkaç gün sonra halini değiştirecek üzere görünmüyor. Lakin analiste nazaran, piyasa iştirakçileri tahvil getirilerini yakından takip edecek. Gösterge niteliğindeki 10 yıllık ABD T-tahvil getirisi, %1,75’de güçlü bir dirençle karşılaştı ve analiste nazaran, bu düzeyin üzerinde bir kırılma, USD’ye bir dayanak sağlayabilir ve altın’a baskı yapabilir.

Artan tarafta Eren Sengezer’e nazaran, birinci mahzur 1.745 dolarda bulunuyor (2 Şubat-8 Mart düşüş trendinin Fibonacci %38.2 geri çekilmesi). XAU/USD bu direnci temizlemeyi başarırsa analiste nazaran, bir sonraki amaç 1.790 dolar (50 günlük SMA, Fibonacci %61.8 geri çekilme) olarak görülebilir. Dayanaklar ise analiste nazaran, 1.720 dolar (Fibonacci %23.6 geri çekilme seviyesi) ve 1.700 dolar olarak görülebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance