“Gerçek Bir Felakete Gidiyoruz”: İşte Analistlerden Altın Fiyatı Varsayımları - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  493365,354
  % 1,42
 • ETHEREUM/TL
  17713.09
  % 2,00
 • RIPPLE/TL
  11.33
  % 9,57
 • BITCOIN CASH/TL
  5609.59,174
  % 2,18
 • LITECOIN/TL
  2066.57
  % 3,30
 • COSMOS/TL
  179.65
  % 4,26
 • CARDANO/TL
  10.41
  % 5,36
 • TETHER/TL
  8.17
  % 0,22

“Gerçek Bir Felakete Gidiyoruz”: İşte Analistlerden Altın Fiyatı Varsayımları

Tam da altın fiyatı 1.700 dolar civarında bir taban buluyormuş üzere göründüğünde, Federal Rezerv Lideri Jerome Powell piyasaya bir kürek atmaya karar verdi ve yatırımcılara kazmaya başlamalarını söyledi. Wall Street Journal Jobs Summit’te konuşan Jerome Powell’ın tahvil piyasasındaki satışlarla pek ilgilenmediğini söylemesinin akabinde Perşembe günü geç saatlerde altın fiyatları 1.700 doların altına düştü. 

Jerome Powell, merkez bankasının para siyasetini ayarlaması için tahvil getirilerindeki artıştan daha fazlasını arayacağını söyledi. FED Lideri, tahvil getirilerindeki artış dikkatini çekerken, para siyasetinin tek sayıya dayanmadığını söyledi. Bu gelişmelerin akabinde altın piyasası aşağı kaydı. Usta isimler altın fiyatı için artık trendin istikametini belirlemeye çalışıyor.

Analistler: Altın fiyatı için 1.600 dolarlık daha düşük fiyatlar görebiliriz

Wall Street Journal Jobs Summit’te konuşan Jerome Powell, “Finans piyasasındaki düzensizlik yahut istenmeyen sıkılaştırma ile ilgilenirim. Bu makul bir fiyatla ilgili değil.” dedi. Jerome Powell’ın yorumları, tahvil getirilerini bir yılın en yüksek düzeyine %1,6’nın üzerine çıkardı. Hafta sonuna gerçek, 10 yıllık tahvillerin getirileri hala %1,5’in üzerinde yüksek düzeylerde kalıyor.

Pek çok yatırımcının ve piyasa oyuncusunun sorduğu soru, Federal Rezerv’in Ağustos ayındaki en düşük düzeyinden %200’den fazla yükselen tahvil bono getirilerinde hangi noktada devreye gireceğidir. Piyasanın Powell’dan aldığı cevap “yakın vakitte değil”. Analiste nazaran, tahvil getirileri denetimsiz yükselmeye devam edeceğinden altın piyasasında fırtına bulutları oluşmaya devam edecek. Bazı analistlere nazaran, altın fiyatı 1.680 doları destekleyemezse, potansiyel olarak 1.600 dolarlık daha düşük fiyatlar görebiliriz.

Dünya Altın Kurulu analistleri piyasayı yorumladı

Blue Line Futures baş piyasa stratejisti Phillip Streible, Cuma günü Kitco News’e yaptığı açıklamada, “Getirilerde en yüksek bedel nerede olursa olsun, altın için tabanda olacak” dedi. Kısa vadede piyasada açık bir halde olumsuz hisler varken, birçok yatırımcı uzun vadede altın’dan vazgeçmeye hazır değil. Birçok insan, güçlü bir ekonomik güzelleşme için artan potansiyele odaklanmış olsa da enflasyon tehdidi büyümeye devam ediyor.

Altın’ın fiyat hareketi son vakitlerde cansız. Bununla birlikte analistlere nazaran, daha geniş emtia pazarı yanıyor ve tahıllardan keresteye ve ana metallere kadar her şey gibisi görülmemiş ralliler görüyor. Birçok analist için bu yüksek fiyatlar, altın fiyatlarını yükseltebilecek bir gelgit enflasyon dalgasına yol açabilir. Dünya Altın Kurulu analistleri bu haftanın başlarında yayınlanan bir raporda şunları söyledi:

Tarihî olarak, altın birinci altı ayda emtia kaynaklı bir reflasyon devrinin altında performans gösterme eğilimindeydi. Fakat sonraki altı ila 36 ayda çoklukla daha güzel performans gösterdi.

Todd Horwitz: Gerçek bir felakete gerçek gidiyoruz

BubbaTrading.com’dan Todd Horwitz, nominal getirilerin enflasyon endişelerinde arttığını, lakin iktisadın düzgünleşme umutlarının altında derin, yakın vakitte güzelleşmeyecek yapısal sıkıntılar olduğunu söyledi. Todd Horwitz kapatılan küçük işletmelerin birçoklarının piyasaya geri dönmeyeceğini kaydetti. Todd Horwitz hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Sahiden yapmamız gereken şey, enflasyonla birlikte stagflasyona hakikat gidiyoruz. Zira iş yaratmıyoruz, büyümiyoruz, yeni İdare OPEC’i tekrar içeri alarak ve geri alarak her şeyin anahtarını çoktan verdi. Çin’e geri dönerek petrol üreticilerimizden bir pay… Hükümetin yaptığı her şey bizim yaptığımız işe ziyan veriyor ve siz Federal Rezerv’e yahut dünyanın dört bir yanındaki merkez bankasına bakıyorsunuz… Borçtan kurtulabileceklerini umarak dolar basmaya devam ediyorlar, lakin bu büyüme oluşturmuyor, istihdam oluşturmaz… Gerçek bir felakete yanlışsız gidiyoruz…

Altın ve Bitcoin yanlıları karşı kaşıya…

Finansal piyasalarda çok şey sürerken, altın ve kripto para üniteleri ortasında devam eden tartışma, daha büyük olayı büsbütün görmezden gelen bir yan şov üzere geliyor. Bu hafta milyarder yatırımcı Mark Cuban, Twitter’da Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff ile tartıştı. Mark Cuban “Altın öldü Peter. Devam edin.” dedi. Lakin Peter Schiff, Bitcoin’in “enerji israfı” olduğunu söyleyerek Mark Cuban’a sert çıktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance