• BITCOIN
  271306,613
  % -1,27
 • ETHEREUM
  10481.85
  % 10,83
 • RIPPLE
  2.22
  % 3,70
 • BITCOIN CASH
  3858,312
  % 1,53
 • LITECOIN
  1163.05
  % 2,72
 • COSMOS
  70.17
  % -7,07
 • CARDANO
  2.78
  % -0,75
 • TETHER
  7.48
  % -0,29

Geçmiş Bitcoin Halving ile Yaklaşan Halving Karşılaştırması

Geçmiş Bitcoin Halving ile Yaklaşan Halving Karşılaştırması

Bitcoin Halving sadece bir hafta uzaklıkta, yaklaşık 7 gün sonra beklenen Bitcoin Halving gerçekleşecek. Bitcoin Halving uzun zamandır dört gözle bekleniyor. Halving olayı ile birlikte Bitcoin’in boğa koşusuna çıkacağı düşüncesi hakim görünüyor. Bu düşüncenin sebebi ise geçmişte yaşanan Halving sonrası Bitcoin fiyatının gösterdiği yükseliş hareketleri. Gelin birlikte geçmiş Bitcoin Halving dönemi fiyat hareketi ile mevcut hareketi karşılaştırıp benzerliklere bakalım.

Geçmişten Günümüze Bitcoin Halving

Bitcoin Halving sabit aralıklarla 4 yılda bir gerçekleşir. Her Halving (Yarılanma) sonrası madencilik blok ödülü yarıya düşürülür, yani Bitcoin kazmak daha zor hale gelir. Bitcoin gerçekleşen son Halving sonrası (2014-2015) ayı piyasası etkisinden kurutulmuş ve günümüze kadar %4000 üzerinde bir değer kazanmış. Ondan önce yaşanan Halving döneminde ise Bitcoin fiyatı devasa bir yükseliş trendi içinde günümüze kadar %9000 değer kazanmış olarak görünüyor.

Geçmiş Bitcoin Halving ile Yaklaşan Halving Karşılaştırması
Grafik Kaynağı: TradingView

En popüler analiz modellerinden bazıları, önemli ölçüde daha yüksek fiyatları tahmin etmek için Halving’i kullanır. 2016 yılında gerçekleşen Halving baktığımız zaman Bitcoin ayı piyasasının simetrik bir üçgenini test etmiş ve bu üçgenin kırılması 868 gün sürmüş.

Günümüze baktığımız zaman Bitcoin aynı Simetrik Üçgen modelini test ediyor. Bitcoin şu anda mevcut simetrik üçgenin üst trend çizgisinde işlem görüyor. Bu Bitcoin için bir Boğa koşusunun yakın olduğunu gösteriyor olabilir.

Ek olarak Bitcoin 3800$ düştükten sonra, tüm işaretleri Bitcoin için yükselişi işaret ediyor. İlk defa Bitcoin cüzdanı oluşturan ve Bitcoin alan kişilerin sayısında ciddi bir artış görünüyor. Bununla birlikte Bitcoin Hash oranı tüm zamanların zirvesinde görünüyor. Birde ABD hükümetinin piyasaya sürdüğü milyarlarca doların bir kısmı Bitcoin’e akacak ve yeni Kripto para alımlarına sebeb olacak. Tüm parçalar bir araya geldiği (Geçmiş Halving, Bitcoin Hash, ABD’nin piyasa dolar sürmesi vb.) zaman beklenen yükselişin gerçekleşme ihtimalini arttırıyor.

Kaynak: newsbtc