Fransa Merkez Bankası, Dijital Euro İçin Ripple Ve XRP’yi İnceliyor - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  442560,186
  % -2,42
 • ETHEREUM/TL
  21116
  % 6,53
 • RIPPLE/TL
  10.93
  % -2,13
 • BITCOIN CASH/TL
  7657.43,116
  % -2,11
 • LITECOIN/TL
  2266.35
  % 3,41
 • COSMOS/TL
  169.71
  % -0,69
 • CARDANO/TL
  10.14
  % -1,08
 • TETHER/TL
  8.3
  % 1,32

Fransa Merkez Bankası, Dijital Euro İçin Ripple ve XRP’yi İnceliyor

Fransa Merkez Bankası, Dijital Euro İçin Ripple ve XRP’yi İnceliyor

CPA Australia, Fransa Merkez Bankası’nın dijital euro için potansiyel bir platform olarak Ripple ve XRP’yi ele aldığını belirttiği bir rapor yayınladı.

Bitcoin, Ethereum CBDC’ler için düşünülmüyor

CPA Australia, 1886’dan bu yana 150’den fazla ülkede global olarak 166.000’den fazla çalışanı olan profesyonel bir muhasebe kuruluşudur.

“Merkez Bankası Dijital Para Üniteleri: Mukayeseli Bir İnceleme” isimli bir evrak yayınladılar. Doküman, Fransız Merkez Bankası’nın dijital euro’yu çıkarmak için muhtemel bir temel olarak Ripple ve XRP’yi tartıştığını ortaya koydu.

Birebir vakitte raporda, en büyük iki kripto paraya da bakıldı. Lakin rapor, Bitcoin’i riskli bir araç olarak isimlendirdi. Ethereum konusunda ise bu kripto paranın merkeziyetsiz olduğu ve rastgele bir hükümet tarafından denetim edilemediğine işaret edildi.

Yeniden de rapora nazaran, Avustralya Hükümeti, Ethereum topluluğu için bir CBDC programı başlatmayı düşünüyor.

Evrak, dünyanın Çin’de ortaya çıkan son global pandemi nedeniyle yeni bir teknolojik gelişme kademesine girdiğini belirtti. Dijital para ünitelerinin ve çevrim içi ödemelerin kabul edilmesini, virüsün süratle yayılabileceği nakit paraların kullanımının azaltılmak istemesiyle alevlendiğini belirtti.

Ripple, CBDC’ler açısından ‘daha iyi’ ve ‘merkezi’

Ripple’ın dijital token’ı olarak gösterdiği XRP’den bahsedildiği kısımda kuruluş, Ripple için “Ethereum’a alternatif bir platformdur, XRP bu hususta kullanılan temel para ünitesidir,” sözlerini kullandı. Raporda şu sözler yer aldı:

“Ripple ve XRP, CBDC’ler için bir model olarak birçok bankanın ilgisini çekiyor, zira epey merkezileştirilmiştir; merkezi olmayan ve ‘izinsiz’ Bitcoin ve Ethereum’un bilakis sadece belli ağ node’larının süreçleri doğrulayabildiği ‘izinli’ bir ağa dayanmaktadır. Ripple ayrıyeten yeni para ünitelerinin oluşturulmasına müsaade verir ve Ripple geliştiricileri, mevcut merkez bankası süreçlerine misal bir formda arz zamanlamasına ve ölçüsüne karar verebilir.”

Raporda yer alan küçük bir nota nazaran Fransa’nın merkez bankası, Banque de France, Avrupa’nın merkez bankası dijital para ünitesi için Ripple ve XRP’yi açık bir halde seçenek olarak düşündü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance