Fed Lideri Powell’dan Dijital Para Açıklaması - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  484184,606
  % 1,84
 • ETHEREUM/TL
  17357.38
  % 2,50
 • RIPPLE/TL
  10.76
  % 24,61
 • BITCOIN CASH/TL
  5484.01,299
  % 4,98
 • LITECOIN/TL
  2014.34
  % 10,46
 • COSMOS/TL
  172.54
  % -0,37
 • CARDANO/TL
  9.92
  % -0,19
 • TETHER/TL
  8.18
  % 0,18

Fed Lideri Powell’dan Dijital Para Açıklaması

Fed Lideri Powell’dan Dijital Para Açıklaması

Fed Lideri Jerome Powell, Perşembe günü merkez bankası dijital para ünitelerinin (CBDC’ler) nakit ile bir ortada bulunabileceğini söyledi.

Basel Bankacılık Denetleme Komitesi’nin mesken sahipliği yaptığı bir sanal ödemeler konferansında konuşan Powell, Memleketler arası Ödemeler Bankası’nın CBDC’lerine ve Fed dahil yedi merkez bankasından oluşan bir kümeye atıfta bulundu. Powell konuşmasında şu sözleri kullandı:

”Raporda vurgulanan üç temel prensipten biri, bir CBDC’nin nakit ve öbür para cinsleriyle esnek ve yenilikçi bir ödeme sisteminde bir ortada bulunması gerektiğidir. Global ödemeler sistemindeki gelişmeler yalnızca kamu bölümünden değil, birebir vakitte özel bölümden de gelecektir.”

Powell, Fed İdare Kurulu’nun Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) araştırmacılar olarak çalışan Boston Federal Rezerv Bankası ile birlikte CBDC’ler üzerinde çalışmalar yürüttüğünü de ekledi.

Geçtiğimiz aylarda Powell, doların global rezerv para ünitesi olması nedeniyle, ABD’nin dijital dolar piyasa sürme konusunda süratli davranmayacağını vurgulamıştı. Powell, Fed’in 2021’de mevzuyla ilgili olarak halkla görüşeceğini ve bir tane yayınlamadan evvel kongre onayı isteyeceğini söyledi.

CBDC’ler, hükümetlerin ödeme verimliliğini artırabilecek ve blokzincirlerinde çalıştırarak maliyetleri düşürebilecek bir ödeme yeniliğidir. Detayların hala belirsizliğini koruduğu CBDC’ler, bu sistemlere karşı şahıslar tarafından bugün birçok sürecin aslında dijital olan parayı içerdiği formunda savunuluyor.

Kimi hükümetlerin CBDC’leri daha fazla mali nezaret için kullanabileceğinden telaşları bulunuyor. ABD hükümetinin de CBDC gelişiminde kapalılığı destekleyebileceği görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance