• BITCOIN
  86237,658
  % 1,55
 • ETHEREUM
  3102.35
  % 9,34
 • RIPPLE
  2.14
  % 3,50
 • BITCOIN CASH
  2156.49,593
  % 3,11
 • LITECOIN
  418.45
  % 4,61
 • COSMOS
  45.03
  % 2,75
 • CARDANO
  1.02
  % 2,01
 • TETHER
  7.35
  % 0,39

FC Barcelona 2 Saatten Az Bir Sürede 1.2M Dolar Değerinde Token Sattı

FC Barcelona 2 Saatten Az Bir Sürede 1.2M Dolar Değerinde Token Sattı

Spor odaklı kripto para borsası Chiliz ile işbirliğine giden FC Barcelona, sahibi olduğu Socios isimli anket platformu üzerinden Barca Fan Tokens (Hayran Tokenleri) veya kısa adıyla $BAR adı verilen kendi tokenlerini satışa çıkardı. 

Fiyatı 2 Euro’ya sabitlenen $BAR tokenlerinden 2 saatten az bir süre zarfında 600 bin adetten fazla satıldı. Sadece iki saat içerisinde tüm tokenlerin tükenmesiyle birlikte $BAR fiyatında da artış yaşandı. Öyle ki geçtiğimiz Çarşamba günü başlangıçta 2 Euro’dan satılan $BAR 6 Euro’nun hemen altında işlem gördü. 24 saatlik toplam işlem hacmi ise 2.5 milyon dolar civarındaydı.

FC Barcelona en zengin ve popüler kulüplerin başında geliyor

Tüm dünya çapında 300 milyondan fazla taraftarı bulunan Barcelona, dünyanın en başarılı ve popüler futbol kulüplerinden birisi. Aynı zamanda en zengin kulüpler listesinde de üst sıralarda yer alıyor. 2018/19 sezonunu 959.3 milyon dolar gelirle rekor kırarak kapatan kulüp şimdilerde hayranları için kendi tokenlerini geliştirmiş durumda.

Bu pazartesi başlayan $BAR arzının 2 saatte bitmesinin ardından Chiliz CEO’su Alexandre Dreyfus, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 2 dakikadan az bir sürede 770 bin dolar değerinde token satışı gerçekleştirildiğini duyurdu.

İlk kez Şubat ayında duyurusu yapılan $BAR tokenleri sayesinde hayranlar, tuttukları takımlarla daha iyi etkileşime girebiliyorlar. Kulübün kendi düzenlediği etkinliklere katılan, anket ve oylamalarda fikir beyan eden taraftarlar hediye token kazanabiliyorlar. Daha sonra kazanılan bu tokenleri lisanslı taraftar ürünleri satın alımında kullanabilmeleri de mümkün oluyor.

Taraftarlar da karar alma sürecine dahil ediliyor

Mesela FC Barcelona en son düzenlediği ankette taraftarların futbolcuların kullanacağı yeni soyunma odası tasarımına karar verebilmelerini sağlamıştı. Normalde bu tür karar alma süreçlerinde taraftarların hiçbir söz hakkı olmaz. Ancak $BAR satın alanlar Socios platformu sayesinde karar alma mekanizmasında yer alabiliyorlar.

Bu arada Chiliz yakın tarihte taraftarların sahip oldukları kulüp tokenlerini takas edebilmelerine de imkân sağlayacak. Bir nevi borsa altyapısına kavuşacağı belirtilen yeni sistemin çalışmaları halen daha devam ediyor. 

Son olarak ülkemizin en büyük takımlarından Galatasaray’ın da $GAL taraftar tokeniyle Chiliz’de listelendiğini belirtmiş olalım.

Sosyal Medya Hesaplarımız Twitter, Telegram ve Facebook Üzerinden Bizleri Takip Edebilirsiniz.