• BITCOIN
  270836,402
  % -1,13
 • ETHEREUM
  10378.19
  % 10,39
 • RIPPLE
  2.21
  % 3,71
 • BITCOIN CASH
  3851.61,540
  % 0,59
 • LITECOIN
  1161.36
  % 2,03
 • COSMOS
  67.45
  % -4,87
 • CARDANO
  2.79
  % 0,27
 • TETHER
  7.46
  % -0,41

FAST Sistemi Nedir? Fast Sistemi Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

FAST Sistemi Nedir? Fast Sistemi Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Birçok kişinin yakınma nedeni olan bankalar arası para transferi artık dert olmaktan çıkıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yakın zamanda para transferini dert olmaktan çıkaran bir duyuru yaptı. Duyuruya göre artık bankalar arası para transferi 7/24 yapılabilecek. Bu transfer Fast sistemi sayesinde gerçekleşecek. Peki Fast sistemi nedir? Fast nasıl kullanılır?

FAST Sistemi Nedir? Fast Sistemi Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Fast Sistemi Nedir?

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) olarak adlandırılan bu yeni para gönderme sistemi yakın zamanda Türkiye Merkez Bankası tarafından duyuruldu. Fast sayesinde kamu ve özel bankalar arasında yapılan para transferleri 7/24 yapılabilecek. Ayrıca Fast sistemi sayesinde transfer saniyeler içinde gerçekleşecek. Ayrıca Fast sistemi sayesinde para transferi telefon numarası, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve E-posta adresi gibi bilgiler sayesinde yapılabilir duruma gelecek. Bu özellik ise Kolay Adresleme Sistemi ile gerçekleşecek. Fast Sistemi nedir sorusuna verilebilecek cevaplar bu şekilde. Son olarak ise TCMB konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Böylece, TCMB’nin ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır. Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.”

Fast Sistemi Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemi 18 Aralık 2020 tarihini itibariyle pilot uygulama olarak hizmete başlayacak. Pilot uygulama aşamasının başarılı şekilde geçmesi durumunda kademeli olarak tüm vatandaşların kullanımına sunulacak. TCMB’nin açıklamasına göre Fast sistemi kısa bir süre içinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması amaçlanmakta.

Sosyal Medya Hesaplarımız Twitter ve Telegram Üzerinden Bizleri Takip Edebilirsiniz.