• BITCOIN
  267111,639
  % -2,00
 • ETHEREUM
  9141.82
  % -1,74
 • RIPPLE
  2.06
  % -2,75
 • BITCOIN CASH
  3591.51,149
  % -1,78
 • LITECOIN
  1056.6
  % -2,82
 • COSMOS
  66.26
  % 0,46
 • CARDANO
  2.88
  % 2,43
 • TETHER
  7.47
  % -0,19

Facebook Calibra Tarih Oluyor; Yola Libra ve Novi İle Devam

Facebook Calibra Tarih Oluyor; Yola Libra ve Novi İle Devam

Facebook uzun zamandır gündemde olan Libra ve Calibra hakkında yeni bir adım attı. Facebook’un Kripto parası Libra ile kullanılmak üzere tasarlanan Calibra kripto para cüzdanı Novi olarak yeniden adlandırıldı. Facebook, yeni cüzdanı geliştirmekle görevlendirilecek yeni bir yan kuruluş olan Novi Financial’i kurdu.

Calibra ve Libra, Facebook tarafından ilan edildikten sonra, beraberinde birçok tartışma getirmişti. Facebook yaşanan bu tartışma ve baskılar sonrası Kripto para çıkarma fikrini rafa kaldırmıştı. Son yaşanan gelişme sonrası aslında projenin rafa kalkmadığını ve çalışmanın devam ettiğini göstermiş oldu. Facebook, yeni ve zarif yaklaşımı doğrultusunda, Libra ile birlikte kullanılmasını planlandığı dijital cüzdan olan Calibra’yı yeniden markalaştırdığını duyurdu.

Facebook Calibra Tarih Oluyor; Yola Libra ve Novi İle Devam

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni cüzdanın ismi için Latince “new, novus” vede “via” kelime birleşiminden faydalandı, bu esinlenme sonucu yeni isim Novi olarak belirlendi. Yeni ismin yanı sıra, Novi cüzdanına tamamen yeni bir görsel kimlik ve tasarım verildi.

Novi hem bağımsız bir uygulama olarak hem de Facebook’un Messenger ve Whatsapp uygulamasına entegre edilecek ve kullanıcıların Novi hesaplarına erişimi için kimlik onayı yapması gerekecek. Şirketin Novi Financial’i kurması gösteriyor ki Calibra tarih olacak, şirketin yaptığı açıklamada Calibra ve Libra arasında ki isim benzerliğine son verilmek adına Novi ismi tercih edildi dendi.

Eski adın Libra ödemeleri ağının adına çok yakın olduğunu gördük. Bu yüzden, net bir farklılaşma ve netlik olduğundan emin olmak için bir güncelleme yaptık.

Sosyal Medya Hesaplarımız Twitter, Telegram, Facebook, İnstagram Üzerinden Bizleri Takip Edebilirsiniz.