Ethereum Kurucusu Buterin’den Ölçekleme Problemine Yönelik Umut Verici Açıklama! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  496814,186
  % -2,03
 • ETHEREUM/TL
  19550.86
  % -3,27
 • RIPPLE/TL
  12.83
  % -8,95
 • BITCOIN CASH/TL
  9161.43,694
  % 32,11
 • LITECOIN/TL
  2516.32
  % 9,39
 • COSMOS/TL
  206.73
  % -6,91
 • CARDANO/TL
  11.43
  % -3,60
 • TETHER/TL
  8.06
  % 0,27

Ethereum Kurucusu Buterin’den Ölçekleme Problemine Yönelik Umut Verici Açıklama!

Ethereum Kurucusu Buterin’den Ölçekleme Problemine Yönelik Umut Verici Açıklama!

Vitalik Buterin’e nazaran, ikinci katman rollup tahlilleri, Ethereum ağını önümüzdeki birkaç ay içinde 100 kat ölçeklendirebilir.

Ethereum’un ölçeklendirme problemleri, bir müddettir tartışma konusu olmuştu. Geçen yaz DeFi alanının patlamasıyla birçok yatırımcı, ağ kullanmanın ne kadar değerli hale geldiği konusunda şoka girmişti. Küçük süreçler uygulanamaz duruma gelmişti.

Ethereum’un whitepaper’ının müellifi ve kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, yakın vakitte Tim Ferris podcast’inde bu bahisleri ele aldı.

Önümüzdeki birkaç ayda Ethereum ağında 100x ölçeklenebilirlik

Tim Ferris Podcast’te Naval Ravikant ile konuşan Buterin, şu anda Ethereum ekosistemini karıştıran kimi ana zorlukları ele aldı. Bilhassa katman-1 ve katman-2 ölçekleme tahlillerinden bahsettiler.

Buterin, Ethereum’un karşı karşıya olduğu mevcut ölçeklenebilirlik problemlerine ikinci katman tahlil olarak rollup’ları tartıştı. Bunlar, süreç bilgilerini Ethereum ana ağında bir ortaya getirmeden evvel başka, belirlenmiş bir zincirde depolamanın bir yolunu sağlarlar.

Bu, ağın şu anda karşılaştığı meseleleri azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır. Ethereum 2.0 ile ağa, “sharding”i de içeren birinci katman bir ölçeklenebilirlik tahlili sunan diğer eklemeler de olacak.

Yeniden de Buterin, rollupların çok yakında geleceğini belirtti:

“Rolluplar çok yakında geliyor ve daha fazla ölçeklendirmeye muhtaçlık duyduğumuzda, sharding’i o vakte kadar çoktan hazır olacağından eminiz.”

Ayrıyeten Optimism yahut ZK tabanlı bir rollup’ın önümüzdeki birkaç ay içinde 100x ölçeklenebilirlik meselesini çözeceğini düşünüyor. Yeniden de Buterin, kadroların geçiş yapmasını engelleyebilecek birtakım riskler olduğu konusunda uyardı:

“Sadece yeni teknoloji olduğu ve yeni teknolojinin her vakit riskleri olduğu için geçişten rahatsız olmayacak katiyen çok sayıda insan olduğunu düşünüyorum, çok sayıda uygulama olacağını umuyorum.”

Sharding nedir?

Rollup kavramının ortaya koyduğu katman-2 tahlilinin bilakis sharding, katman-1 entegrasyonudur. Bu, ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte gelecek ve mevcut blockchain’i direkt düzgünleştirmek için tasarlanmıştır.

Halihazırda Ethereum üzerinde çalışan her node, içinden geçen her bir süreci işlemelidir. Bu doğrulama çok fazla güvenlik sağlarken, tıpkı vakitte ağın kendisinin, toplam çiftlerinin toplamını göz arkası ederek, sırf her bir node kadar süratli olabileceğini önermekte.

Sharding ile ağ daha küçük kısımlara bölünür. Bağımsız süreç geçmişi içerirler ve bu senaryoda her node’un sırf belli modüller için süreç işlemesi gerekir.

Buterin’e nazaran hem birinci katman hem de ikinci katman ölçekleme tahlilleri bir ortaya geldiğinde bu, Ethereum ağının 1.000 kattan daha büyük bir sayıda ölçeklenmesine müsaade verecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance