EOS Eski CTO’su Larimer’den Yeni Proje: Twitter Sansürü Ile Gayret Edecek! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  481611,682
  % 0,88
 • ETHEREUM/TL
  17219.73
  % 1,36
 • RIPPLE/TL
  10.55
  % 20,55
 • BITCOIN CASH/TL
  5446.64,589
  % 4,31
 • LITECOIN/TL
  2006.77
  % 9,64
 • COSMOS/TL
  171.25
  % -1,37
 • CARDANO/TL
  9.88
  % 0,07
 • TETHER/TL
  8.13
  % -0,47

EOS Eski CTO’su Larimer’den Yeni Proje: Twitter Sansürü ile Gayret Edecek!

EOS Eski CTO’su Larimer’den Yeni Proje: Twitter Sansürü ile Gayret Edecek!

EOS eski CTO’su Dan Larimer, Twitter’ın “zorbalığı” ile uğraş etmek için tasarladığı yeni projesini açıkladı.Larimer uzun vakittir toplumsal medya platformlarına ilgi duyuyor, lakin Voice üzere evvelki teşebbüsler epey merkezileştirilmişti.

Hatırlrsınız geçtiğimiz aylarda ABD eski Lideri Donald Trump, ABD başşehrinde şiddetli bir isyanı kışkırttığı teziyle Twitter tarafından sansürlenmişti. Bu da Trump yanlısı ve sansür zıddı insanların yansısını toplamıştı. Bunun üzerine beşerler sansürsüz bir toplumsal medya platformu hakkında kanılarını belirtmeye başlamıştı.

Ocak ayında EOS CTO’luğu misyonunu bıraktıktan sonra Dan Larimer, Clarion isminde yeni bir sansüre dirençli toplumsal medya projesini duyurdu.

Larimer Sansüre Karşı Duruyor

Larimer, yeni projesinin konseptini açıklayan bir GitHub gönderisi paylaştı. Larimer, “Merkezi bir hizmetin performansı ve güvenilirliği ile merkezi olmayan bir hizmetin özgürlüğü ve bağımsızlığını” yansıtan sansüre dirençli bir “arkadaş-arkadaş” ağını tanımladı. Larimer, projesinin arkadaşlarını ve ailesini “Twitter, Facebook, YouTube, Amazon ve Google’ın zorbalığından” kurtaracağını argüman etti.

Proje, RetroShare, Hive (eski ismiyle Steemit) ve Voice’tan ilham aldı ve Larimer, RetroShare’in istenen merkezileştirme seviyesine çok daha yakın olduğunu söyledi. Clarion, e-posta, manzaralı sohbetler ve öbür ileti yayma biçimlerini kolaylaştıracak.

Ocak ayında Larimer, sansüre dirençli teknolojiye olan ilgisinin kısmen Twitter’ın ABD eski Lideri Donald Trump’ı Twitter’dan yasaklamasından kaynaklandığını belirtti. Trump, 8 Ocak’ta ABD başşehrinde şiddeti kışkırttığı için yasaklandı ve Larimer, sonraki gün “Twitter’ı terk etme zamanının” geldiğini belirtti.

Larimer ayrıyeten kullanıcıları Parler isimli toplumsal medya uygulamasını indirmeye teşvik ediyor üzere görünüyordu. Parler, sansüre dirençli bir toplumsal medya platformu olarak pazarlansa da beyazları üstün gören çok sağcıların yer aldığı bir platform olarak ünlendi ve bu manada da çok tenkit aldı.  Ancak, hacktivist @donk_enby harekete geçtiğinde ve Parler kullanıcıları hakkında kimlikler ve meta bilgiler dahil olmak üzere kapsamlı bilgileri ortaya çıkaran herkese açık meta dataları çıkardığında Parler büyük bir güvenlik ihlali yaşadı.

Son vakitlerde çok sağcı toplumsal medya platformu Gab de, Donald Trump’ın ferdî hesabı da dahil olmak üzere atağa uğradı. Larimer, projesini Gab hack’inin halka açıklanmasından bir gün sonra duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance