Ekonomistler: Altın Fiyatı İçin Tarihi An! Haftaya Bu Gelişmelere Kilitlenin - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  330290,314
  % -9,52
 • ETHEREUM/TL
  10455.63
  % -11,69
 • RIPPLE/TL
  3.1
  % -9,84
 • BITCOIN CASH/TL
  3445.16,604
  % -10,81
 • LITECOIN/TL
  1211.11
  % -8,11
 • COSMOS/TL
  120.01
  % -14,04
 • CARDANO/TL
  7.36
  % -2,73
 • TETHER/TL
  7.43
  % 3,06

Ekonomistler: Altın Fiyatı İçin Tarihi An! Haftaya Bu Gelişmelere Kilitlenin

Ekonomistler: Altın Fiyatı İçin Tarihi An! Haftaya Bu Gelişmelere Kilitlenin

Altın fiyatı, son günlerde sert düşüşler görüyor. Geçtiğimiz hafta fiyatlarda keskin aşağı istikametli hareketler görüldü. Bu nedenle yatırımcılar, önümüzdeki haftalarda altın’ın nasıl hareket edeceğini araştırıyor. Bizde sizler için gelecek hafta altın fiyatlarını etkileyecek gelişmeleri araştırdık. İşte gelecek hafta altın fiyatlarını etkileyecek gelişmeler ve izlenmesi gereken faktörler…

Piyasalar Jerome Powell’ın Salı günkü konuşmasını bekliyor! “Altın’ı düşürebilir”

Önümüzdeki hafta, en kıymetli etkinliklerden biri Federal Rezerv Lideri Jerome Powell’ın Salı günü ABD Senatosu huzurundaki sözü olacak. Piyasalar, FED’in yükselen enflasyonu görmezden geleceği ve oranları sıfıra yakın tutacağına dair diğer bir onay arayacak. Yatırımcılar ayrıyeten FED’in hangi şartlar altında getiri eğrisi denetimine geçmeye çalışacağını görmek isteyecekler. RJO Futures üst seviye emtia komitecisi Daniel Pavilonis hususa yönelik şunları söyledi:

Şayet FED, enflasyonun hızlandığını görmeye başladığımız için nitekim oranları artırmaya başlarsa, bu altın için çok kıymetli bir an olur. Daha evvel Jerome Powell, FED’in enflasyonu düşürdüğünü söylemişti. Bunun vadeli süreçlerin düşmesine ve getirilerin yükselmesine neden olacağını ve hasebiyle altın’ın düşmesine neden olabileceğini düşünüyorum.

ING ekonomistleri: Jerome Powell’ın kullanmayı seçeceği kelamlar kritik

ING ekonomistleri, Jerome Powell’ın kullanmayı seçeceği kelamların kritik olacağını belirtiyor. Zira ING ekonomistleri, Jerome Powell’ın tabirinin Federal Rezerv’in altı aylık para siyaseti raporunun yayınlanmasına bağlı olduğunu söylüyorlar. ING ekonomistleri bahse yönelik şunları söyledi:

Powell için yürümesi sıkıntı bir yol olacak. İktisadın zayıf kaldığını ve risklerin aşağıya gerçek eğildiğini sav etmek sıkıntı olacak. Fakat Hazine getirilerinde daha fazla keskin hareketleri tetikleyerek toparlanmayı engelleyebileceğinden çok optimist görünmek istemeyecektir.

Peter Hug: Odak noktası, önümüzdeki hafta ABD teşvik paketi üzerinde olacak

Kitco Metals global ticaret yöneticisi Peter Hug altın piyasasını yorumladı ve şunları söyledi:

Odak noktası, önümüzdeki hafta ABD teşvik paketi üzerinde olacak ve muhtemelen daha fazla ABD yetkilisinin, onu geçmenin ne kadar kritik olduğunu vurguladığını görecek. Powell, daha fazla mali teşvike muhtaçlık olduğunu tekrar edebilir. Hazine Bakanı Janet Yellen çoktan çıktı ve teşvik paketinin çıkarılmasının kritik olduğunu belirtti. Konseptin gerisinde bir teşvik paketi geçirmeye yetecek kadar güç var. Fakat kalan kimi sorular var. Yalnızca Cumhuriyetçiler’den değil, Demokratlar’dan da birtakım direnişler görüyoruz. Hesabı sulandırmaları gerekip gerekmediğini görmek istiyorum.

ING ekonomistleri: Altın fiyatı için önümüzdeki hafta bu 8 dataya dikkat!

ABD 4. çeyrek GSYİH, güçlü mallar ve işsizlik müracaatları ile birlikte büyük makro data Perşembe günü olacak. Piyasalar ayrıyeten Cuma günü PCE fiyat endeksini sindirecek. Öbür datalar ortasında Salı günü ABD konut fiyat endeksi ve CB tüketici itimadı ve akabinde Çarşamba günü yeni konut satışları yer alacak. ING ekonomistleri altın fiyatı için şu değerli datalara dikkat edilmesini tavsiye ediyor:

Önümüzdeki hafta ABD dataları, 4Ç20 GSYİH sayısında ve akabinde Ocak Cuma günü ferdî gelir sayılarında mütevazı bir üst taraflı revizyon olmalı. Bunun, teşvik denetimlerinin gerisinden atlaması bekleniyor. Fakat şimdiye kadar fiyatlandırılmalıdır. Ayrıyeten, Ocak ayında YY %1,4/1,5 civarında olması beklenen FED’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan çekirdek PCE deflatörünü de izleyeceğiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance