Düzmece Elon Musk Hesabını Gerçek Sandı, 600 Bin Dolarından Oldu - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  496944,410
  % -2,27
 • ETHEREUM/TL
  19611.91
  % -3,66
 • RIPPLE/TL
  12.91
  % -9,78
 • BITCOIN CASH/TL
  9232.11,464
  % 32,33
 • LITECOIN/TL
  2510.77
  % 7,98
 • COSMOS/TL
  208.6
  % -4,45
 • CARDANO/TL
  11.41
  % -3,46
 • TETHER/TL
  8.06
  % 0,27

Düzmece Elon Musk Hesabını Gerçek Sandı, 600 Bin Dolarından Oldu

Düzmece Elon Musk Hesabını Gerçek Sandı, 600 Bin Dolarından Oldu

Bir Alman vatandaşı, Elon Musk ile Bitcoin (BTC) armağan dolandırıcılığı oyununa nasıl düştüğünü açıkladı. Elon Musk olduğunu sav eden dolandırıcı sebebiyle 10 Bitcoin kaybetti ve şu sıralara pahası 600 bin dolar civarında.

Bitcoin’in kıymetinin rekorları alt üst etmesi, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık yatırımı v.b. üzere etmenler sebebiyle dolandırıcılar da faaliyetlerine sürat vermiş durumda. Bu nedenle Elon Musk v.b. üzere şahısların isimlerini kullanarak dolandırıcılık yapan bireyler kelam konusu. BBC’nin haberien nazaran Köln’de yaşayan bir Alman, dolandırıcılara 10 Bitcoin kaptırdı.

Bahtsız kişi, Elon Musk’ın “Dojo 4 Doge” diye attığı bir tweet’i gördü ve ne olduğunu merak etti. Altındaki yorumlardan bir Bitcoin çekilişi yapıldığı sonucuna vardı ve mevcut linke tıklayarak epey profesyonel olarak hazırlanmış bir web sitesine girdi. Lakin o an fark etmediği şey bu Twitter hesabının aslında Elon Musk ile gerçekte bir ilgisinin olmamasıydı.

Olay aslında hayli bilindik bir prosedür ile gelişti. Bireylerin BTC göndermesi karşılığında iki katını alacağı söz ediliyordu. Hesabı denetim etmesine rağmen orjinal sanan kişi, sitedeki çekiliş sayacı bittiğinde dolandırıldığını anladı. Bahtsız adam şunları söyledi:

“Ailemin hayatını, emeklilik fonumu ve çocuklarım ile yapacağım tüm tatilleri bir kenara attığımı düşündüm. Çok büyük bir yanılgı yaptım.”

Dolandırılan kişi, o gece uyumadı ve dolandırıcılık web sitesine e-mail’ler atarak ve düzmece Elon Musk hesabına tweet’ler atarak kaptırdığı Bitcoin’i geri almaya çalıştı. Lakin başarılı olamadı.

Bahtsız adam dolandırıldığını, olağanda bu kadar aptal olmadığını lakin o gece çok aç gözlü olduğunu tabir ederek, bu tip dolandırıcılara karşı kullanıcılara dikkatli olmaya çağırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance