Dünyaca Ünlü Yatırım Uzmanı: Altın Fiyatı İçin Bu Senaryolar Ufukta! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  488379,616
  % -0,09
 • ETHEREUM/TL
  17538.35
  % 0,31
 • RIPPLE/TL
  11.03
  % 8,09
 • BITCOIN CASH/TL
  5507.58,669
  % 1,28
 • LITECOIN/TL
  2032.65
  % 3,13
 • COSMOS/TL
  178.26
  % 3,90
 • CARDANO/TL
  10.29
  % 3,93
 • TETHER/TL
  8.17
  % 0,25

Dünyaca Ünlü Yatırım Uzmanı: Altın Fiyatı İçin Bu Senaryolar Ufukta!

Dünyaca Ünlü Yatırım Uzmanı: Altın Fiyatı İçin Bu Senaryolar Ufukta!

Pay senedi piyasalarının rekor pahalara ulaşması ve tahvil getirilerinin %1,5’in üzerinde olmasıyla yatırımcılar, sağlam bir ekonomik güzelleşme kelam konusu olduğunda harika bir fiyatlandırma yapıyor üzere görünüyor. Ancak bir piyasa stratejistine nazaran, bu altın fiyatı için güzel olabilir.

Rob Haworth: Son gelişmeler altın fiyatı için âlâ olabilir

U.S. Bank Wealth Management’te kıdemli yatırım stratejisti olan Rob Haworth, Kitco News ile yakın vakitte yaptığı bir telefon röportajında, beklenenden daha süratli bir ekonomik güzelleşme beklentileri nedeniyle piyasada çok fazla optimistlik olduğunu söyledi. Bununla birlikte Rob Haworth, aşıların daima olarak piyasaya sürülmesiyle ilgili yahut ekonomik aktiviteyle ilgili rastgele bir sorun varsa, bu hissin süratle değişebileceği ve altın fiyatlarını yükseltebileceğini belirtti. Rob Haworth mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Piyasa beklentileri, Eylül ayına kadar iktisadın tekrar açılacağı ve enflasyonun yükseleceği tarafındadır. Bence bu anlatımda hala gereğince şüphecilik var. FED, bu yüksek gerçek oranlara ve sıkılaşan finansal şartlara reaksiyon vermek zorunda kalabilir. Bu, altın fiyatlarının arttığı bir senaryo olabilir.

Rob Haworth: Altın fiyatları yakın vadede yükselebilir, fakat sınırlı!

Altın fiyatlarının yakın vadede yükselme ihtimali olmasına karşın Rob Haworth, bunun sonlu olacağına dikkat çekiyor. Rob Haworth, altın fiyatlarının firmasının iddialarına nazaran adil kıymetin yalnızca biraz altında olduğunu, bu nedenle yararların 2021’in geri kalanı boyunca sınırlanabileceğini söyledi.

Rob Haworth, altın fiyatları uzun vadeli bir yatırım olarak alımlı görünmeye devam ederken, yakın vadede daha uygun bir kısa vadeli enflasyon muhafazası olarak baz metaller ve petrol gibi daha döngüsel varlıklara baktıklarını söyledi. Rob Haworth hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Enerjiyi ve muhtemelen güçte daha çok nakit akışı olan şirketleri tercih ederiz.

Rob Haworth: Döngüsel emtialarda daha fazla artış olabilir

Bakır ve petrol, 2021’de şimdiye kadar cazip oyuncular oldu. Bakır fiyatları, yaklaşık 10 yılın en yüksek düzeylerini 4 doların üzerinde tutuyor. Sadece bu hafta, artan talep ve arzı kısıtlayan jeopolitik belirsizlik nedeniyle petrol fiyatları üç yılın en yüksek düzeyine yükseldi ve varil başına 70 dolara ulaştı.

Ekonomistler, bakırın küresel iktisadın yine açılması, yenilenebilir gücün daha da gelişmesi ve elektrikli araçlara yönelik talebin artırmasıyla birlikte 2021 yılının sonuna kadar başarılı olmaya devam edeceğini düşünüyor. Aynı vakitte, arzın düşen maden üretimiyle sonlu kalması bekleniyor. Rob Haworth mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Yılın başka yarısında görebileceğimiz enflasyon türü… Daha yüksek sürprizler çıkarsa, döngüsel talep tarafından yönlendirilecek. Emtia yatırımcısı perspektifinden bakıldığında, bence bu, döngüsel emtialarda daha fazla artışın olduğu manasına gelir. 

Rob Haworth: Altın’ın istikameti, FED’in piyasa şartlarına nasıl reaksiyon vereceğine bağlı

Rob Haworth, altın piyasasının tarafının Federal Rezerv’in mevcut piyasa şartlarına nasıl reaksiyon vereceğine bağlı olduğunu söyledi. Rob Haworth, merkez bankası devreye girmeye zorlanmadan evvel tahvil getirilerinin daha yüksek hareket etme alanına sahip olduğunu da kelamlarına ekledi.

Birebir vakitte Rob Haworth, nihayetinde altın fiyatlarının hakikaten parlaması için, tüketici fiyatlarının, enflasyonun çift haneye yükseldiği 1970’te olana misal formda, denetimsiz bir halde yükselmesi gerektiğini söyledi. Rob Haworth, enflasyonun bu yıl artması mümkün olsa da senaryonun elli yıl evvelki üzere işlediğini görmediğini de kelamlarına ekledi. Rob Haworth bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Para ısrarla malların peşinde olmalı ve bu mekanizmayı şimdi görmüyorum.

Rob Haworth: Altın ekseriyetle bir enflasyon muhafazası olarak düşünülüyor

Rob Haworth, enflasyon baskısının kalıcı olmadığını gösteren bir faktörüne dikkat çekti ve “ücretler artmıyor” dedi. Rob Haworth, 1970’lerde fiyatlar arttıkça fiyatların de yükseldiğini söyledi. Fakat Rob Haworth, bugünün iktisadında fiyatların fiyatlar ile tıpkı süratte artmadığını söyledi. Bu Rob Haworth’a nazaran, talebin nihayetinde daralmasına ve fiyatları aşağı çekmesine neden olur. Rob Haworth bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın ekseriyetle bir enflasyon müdafaası olarak düşünülüyor. Lakin daha kısa vadeli vakit dilimlerinde altın fiyatı için, döngüsel emtialarla daha yüksek bir korelasyon var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance