Dünya Bankası Blockchain Raporu Yayınladı – Ripple, Ethereum Ve Polkadot’u Kıymetlendirdi - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  488559,461
  % -0,12
 • ETHEREUM/TL
  17542.22
  % 0,89
 • RIPPLE/TL
  11.01
  % 8,49
 • BITCOIN CASH/TL
  5512.43,738
  % 1,52
 • LITECOIN/TL
  2032.51
  % 4,18
 • COSMOS/TL
  178.22
  % 4,38
 • CARDANO/TL
  10.29
  % 3,93
 • TETHER/TL
  8.17
  % 0,25

Dünya Bankası Blockchain Raporu Yayınladı – Ripple, Ethereum ve Polkadot’u Kıymetlendirdi

Dünya Bankası Blockchain Raporu Yayınladı – Ripple, Ethereum ve Polkadot’u Kıymetlendirdi

Dünya Bankası, IMF’in Dijital İstişare Ünitesi ile iş birliği içerisinde Ethereum, Hyperledger Fabric, Corda, Quorum, Polkadot ve Interledger Protocol ile birlikte blockchain platformlarındaki deneylerden mevcut tahlil gündemini pahalandıran bir blockchain raporu yayınladı.

Rapor, bilgi ve dijital mülkiyet alternatifi için birlikte çalışabilir bir dijital yapı, ticaret, e-ticaret yahut e-devlet oluşumlarının; parçalanmayı önlemesi için dijitalleşme konusunda kıymetli olduğunu belirtti. Birlikte çalışabilirlik araçları ortasında Dünya Bankası Oracles, Quant Network’ün DAML’i, Vottun ve Overledger’ı inceledi.

DAML, Corda, Hyperledger Fabric yahut Sawtooth üzerinde uygulamaları çalıştırmak için ortaklarla birlikte çalışırken, Overledger çeşitli blockchain ağlarını eski sistemlere bağlar. Ayrıyeten şu anda Hyperledger Fabric, Corda, Ethereum, Bitcoin, IOTA, EOS ve Ripple’ı destekliyor. Aşağıdaki tablo, deneylerin özetini sunuyor:

Dünya Bankası, blockchain temelli Interledger protokolü testi hakkında yorum yaptı

“Çalışma Kümesi Araştırmaları ve Öğrenilen Dersler” başlığı altında Dünya Bankası, Interledger’ın farklı blockchain ağları üzerinden ödeme göndermek için orjinal olarak İnternet Protokolünden esinlenen açık bir protokol olduğunu ortaya koymaktadır:

“Farklı ödeme ağları ortasında kıymet alışverişini sağlar. Interledger kullanarak XRP, ETH almak isteyen birine gönderilebilir yahut EUR almak isteyen birine USD gönderilebilir. Interledger, kıymet paketlerini, İnternet’in bilgi paketlerini yönlendirdiği formda yönlendirir.”

Dahası Dünya Bankası, Ethereum ve Ripple’ın XRP ledger’ı olmak üzere iki blockchain’i test ağına bağlı üç Interledger node’u çalıştırdığını açıkladı. Bu süreçte, Taraf A Ether gönderdi ve Taraf B’nin node’u XRP aldı, üçüncü node ise token değişiminde aracı olarak hareket etti. Rapor, “Bunu başarmak için, ETH’yi Ethereum testnet’inden aracı noda’a aktaracak bir motor kurulması gerekiyor,” tabirlerini kullandı.

Araştırma kümesi, testin sonuçlarını “çok umut verici” olarak nitelendiriyor.

Interledger projesi çalışma takımı, bir “Değerlerin İnterneti (Internet of Value)” yarattığını tez ediyor. Bu, ödeme alanı için çok umut verici. Interledger grubu, PayPal ve taşınabilir para üzere farklı kripto dışı ödeme tipleri için halihazırda birkaç ödeme motoru geliştirdi.

“Polkadot’u Ethereum ile karşılaştırmak hala zor”

Bununla birlikte, Dünya Bankası yalnızca Interledger protokolünü test etmiyor. Araştırma kümesi ayrıyeten Polkadot’u, Substrate çerçevesini ve Relay Chain’leri de inceledi. Rapora nazaran Polkadot, geliştiricilere “esnek seçenekler” sunuyor ve “blockchain’leri süratle geliştirmelerine yardımcı olacak çeşitli araçlar sağlıyor”. Bununla birlikte, Polkadot’u, şu anki haliyle “halihazırda kıymetli bir ivme kazanmış Ethereum ile karşılaştırmak hala güç.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance