• BITCOIN
  236931,706
  % -7,71
 • ETHEREUM
  8707.43
  % -10,37
 • RIPPLE
  2
  % -9,05
 • BITCOIN CASH
  3136.3,336
  % -11,91
 • LITECOIN
  1017.25
  % -4,65
 • COSMOS
  56.38
  % -10,09
 • CARDANO
  2.42
  % -10,59
 • TETHER
  7.38
  % -0,39

Dolandırıcılığa Kurban Giden Adam Tam 12 BTC Çaldırdı!

Dolandırıcılığa Kurban Giden Adam Tam 12 BTC Çaldırdı!

Protocol Podcast isimli yayının sunucusu Eric Savics, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bu zamana kadarki tüm Bitcoin birikimlerini çaldırdığını duyurdu. Takipçilerinden yardım isteyen dolandırıcılık mağduru, bu zamana kadar hiç kimsenin çalınan Bitcoin’lerini (BTC) geri almayı başarıp başaramadığını sordu.

Kripto para topluluğu ise bir araya gelerek bağış yaparak ve adli bilişimcileri göreve çağırarak Savics’e yardımcı olmaya çalıştı.

Phishing yöntemiyle BTC birikimleri çalınmış

Bilindiği üzere Bitcoin cüzdanları, insanların Bitcoin’lerini sakladıkları dijital cüzdanlardır. Bu cüzdanlara ait adresler herkes tarafından görüntülenebilir. Ancak “Özel anahtar” olmadan Bitcoin cüzdanına erişim sağlanamaz, harcama veya para transferi de gerçekleştirilemez. Özetle bu anahtar olmaksızın Bitcoin’leri yerinden oynatabilmek mümkün değil.

Tam 12 BTC çaldıran Savics, oltama veya bilinen adıyla “phishing” isimli dolandırıcılık yönteminin kurbanı olmuş. Yaklaşık 750 bin TL değerindeki Bitcoin’lerini çaldıran Savics tam manasıyla nasıl dolandırıldığını açıklamış değil. Ancak başka bir kullanıcı Savics’in KeepKey isimli sahte Chrome eklentisini kullandığını, fizikî Bitcoin cüzdanındaki parayı bu eklentiye transfer ettiğini ortaya çıkarmış.

2013 yılından bu yana Bitcoin biriktiren, bu parayı ev satın almak ve emekliliğinde kullanmak üzere saklayan Savics, Twitter hesabından “Tüm birikimim gitti. Artık sıfır Bitcoin’im var” şeklinde paylaşım yaptı.

Çalınan BTC’ler artık başka bir adreste

Yapılan araştırmada çalınan Bitcoin’lerin başka bir cüzdan adresine transfer edildiği görüldü. Ancak an itibariyle Bitcoin’ler başka bir hesaba aktarılmış değil. Bu arada bilmeyenler için belirtmekte fayda var: Yanlışlıkla banka hesapları arasında yapılan EFT’ler geri alınabiliyor ancak aynı şey kripto para evreninde geçerli değil. Eğer Bitcoin’ler başka bir cüzdana aktarıldıysa bunu geri almayı sağlayacak herhangi bir mekanizma ne yazık ki yok.

Kripto para topluluğu ise Savics’e yardım edebilmek için kolları sıvadı. Öyle ki popüler kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng ‘CZ’ Zhao dahi Binance olarak çalınan Bitcoin’lerin adresini kara listeye alacaklarını açıkladı.

Bunun dışında başka kripto para yatırımcıları Savics’e bağış yapmak için kesenin ağzını açtı. Bitcoin adresini paylaşan Savics’e 0.77 Bitcoin, yani yaklaşık 50 bin TL bağışlandı. Savics de eğer çalınan BTC’lerini geri almayı başarırsa yapılan bağışları geri iade edeceğini açıkladı.

Sosyal Medya Hesaplarımız Twitter, Telegram ve Facebook Üzerinden Bizleri Takip Edebilirsiniz.

freecellphonedirectory.com