• BITCOIN
  244726,657
  % 0,71
 • ETHEREUM
  10357.67
  % 3,99
 • RIPPLE
  2.03
  % -0,66
 • BITCOIN CASH
  3312.88,601
  % -0,02
 • LITECOIN
  1050.45
  % 0,01
 • COSMOS
  61.14
  % -3,92
 • CARDANO
  2.62
  % -2,49
 • TETHER
  7.39
  % -0,29

Devlet Destekli İlk Kripto Para Birimi Dijital Yuan’ın Sunucu Tarafı Hazır

Devlet Destekli İlk Kripto Para Birimi Dijital Yuan’ın Sunucu Tarafı Hazır

Çin Halk Bankası bünyesindeki Sosyal Güvenlik Fonu Ulusal Konseyi eski başkan yardımcısı Wang Zhongmin, ülkenin merkez bankası tarafından geliştirilen dijital yuan olarak anılan para biriminin sunucu tarafında hazır hale getirildiğini duyurdu.

Wang bu duyuruyu Çin’in önde gelen teknoloji ve oyun şirketlerinden Tencent’in de organizatörleri arasında bulunduğu, sanal alem üzerinden düzenlenen 2020 Fintech Forum’da kamuoyuyla paylaştı. Başkent Pekin merkezli Fintech 50 Forum ve Ten­cent Fin­tech Araştırma Enstitüsü’nün organize ettiği bu forumda kripto para birimlerinin geleceği de tartışıldı.

Yeni ödeme altyapısı geliştiriliyor

Günümüzde birçok yeni kripto para birimi piyasada işlem görmeye devam ediyor. Halen daha geliştirme aşamasında olan birçok dijital para birimi de var. John McAfee’nin Ghost, ünlü sanatçı Akon’un Akoin adını verdiği kripto para birimleri gibi. Çin ise bu bağımsız dijital para birimlerinin kulllanılabileceği bir ödeme altyapısı oluşturmanın yollarını arıyor. 

Wang’ın açıklamasına göre geliştirilen bu yeni sistemle dijital para birimlerinin daha sağlıklı rekabet etmesi ve işbirliği köprüleri kurması için gerekli olan ortamın oluşturulması sağlanacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle kripto para sektöründe işlerin kızıştığı bir gerçek. Rekabetin her geçen gün artması ve daha fazla teknoloji devi şirketin bu alana yatırım yapması, daha iyi bir dijital ödeme altyapısını gerekli kılıyor. Wang, Facebook’un sosyal medya bazlı dijital cüzdan uygulaması Libra’nın bu alanda ciddi bir alternatif oluşturduğunu vurguladı.

Dijital Yuan uygulaması test aşamasında

Forum esnasında yaptığı açıklamalarda Wang, Çin’in kendi imkânlarıyla geliştirdiği CBDC isimli ödeme altyapısında test aşamasına gelindiği müjdesini verdi. Cointelegraph da önceden yaptığı bir haberde dijital para biriminin kullanımı için gerekli hukuki altyapı ve taslak metinlerin oluşturulmasına başlandığını duyurmuştu.

Tüm dünyada bir ilk olacak

Aralarında Alibaba, Tencent ve Huawei gibi devlerin bulunduğu birçok teknoloji şirketi ve ödeme altyapısı sağlayıcısı Çin Halk Bankası ile beraber çalışarak CBDC adını taşıyan bu yeni sistemi geliştirmeye devam ediyor.

Şuan için Çin’in kendi resmî dijital para birimini ne zaman resmen tanıtacağı belirsiz. Dijital yuan devlet destekli kripto para birimi olması özelliğiyle tüm dünyada bir ilk olacak.

Sosyal Medya Hesaplarımız Twitter, Telegram ve Facebook Üzerinden Bizleri Takip Edebilirsiniz.

kuşadası escort