Deutsche Bank Analisti: Bitcoin Görmezden Gelinemeyecek Kadar Kıymetli - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  479641,465
  % 0,55
 • ETHEREUM/TL
  17145.24
  % 1,23
 • RIPPLE/TL
  10.37
  % 17,90
 • BITCOIN CASH/TL
  5375.34,659
  % 3,11
 • LITECOIN/TL
  1960.65
  % 7,37
 • COSMOS/TL
  169.11
  % -2,49
 • CARDANO/TL
  9.82
  % -0,98
 • TETHER/TL
  8.13
  % -0,47

Deutsche Bank Analisti: Bitcoin Görmezden Gelinemeyecek Kadar Kıymetli

Deutsche Bank Analisti: Bitcoin Görmezden Gelinemeyecek Kadar Kıymetli

Deutsche Bank analisti ve Fransız ekonomist Marion Laboure yeni raporunda, piyasa kıymeti 1 trilyon doları gölgede bırakırken, Bitcoin (BTC)’in artık görmezden gelinemeyeceğini söyledi:

“Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık piyasa bedeli ve fiyatlarındaki devam eden yükseliş, kendisini görmezden gelinemeyecek kadar değerli hale getiriyor. Merkez bankaları ve hükümetler, Bitcoin ve öteki kripto para ünitelerinin kalıcı olacağını anlıyor. Bu nedenle, hükümetlerin bunları bu yılın sonlarında yahut gelecek yılın başlarında düzenlemeye başlaması gerekiyor.”

Bitcoin’in devasa piyasa pahasının “Tinkerbell Etkisi” ile gerekçelendirilebileceğini öne sürüyor. Peter Pan’deki bir periden ismini alan bu terim, ekonomistler tarafından inancın gücünü açıklamak için kullanılıyor. Bir şey, sadece, çocukların Noel Baba’ya inanmasına benzeri bir halde pahaya sahip olduğunda – inanıldığı için pahalıdır.

Bitcoin ve likidite sorunu

Laboure, Bitcoin’in düşük likiditesi nedeniyle “aşırı volatil” kalmasını bekliyor. Kripto para ünitesinin günlük süreç hacmi, gümüş ve akaryakıt de dahil olmak üzere çabucak hemen tüm başka emtialara kıyasla epey düşük. Bitcoin’in günlük süreç hacmi, altınınkinin %1,9’u kadar.

Önde gelen kripto para, şu anda dolanımdaki en büyük üçüncü para ünitesi (ABD doları ve avronun akabinde geliyor). Bitcoin, süratli paha kazanması nedeniyle şu anda tüm dolarların yüzde 40’ından fazlasını temsil ediyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in likiditesi Tayland bahtı ile tıpkı düzeyde. Kripto para ünitesinin günlük süreç hacmi, ABD dolarının sadece yüzde 0.009’u kadar.

Rekabet için dar bir alan var

Bir Deutsche Bank anketine nazaran ABD, Almanya, Çin, İngiltere ve öteki büyük ülkelerdeki Y jenerasyonunun yüzde 30’undan fazlası kripto para ünitelerinin nihayetinde nakit ve banka kartlarının yerini alacağına inanıyor.

Deutsche Bank, Bitcoin’in güçlü ağ tesirleri nedeniyle gelecekte “önemli bir ödeme aracı” haline gelebileceğini öne sürerken, birebir vakitte devlet tarafından verilen kripto para üniteleri ve Facebook’un şimdi piyasaya sürülmemiş Diem stablecoin’i üzere özel kripto para üniteleri ile karşı karşıya kalabileceğini de belirtti:

“Bununla birlikte, merkez bankalarının varlığı, Bitcoin’in yakın vakitte rastgele bir vakitte fiat para ünitelerinin yerini almasının olası olmadığı manasına gelir:

Hükümetler ve merkez bankaları var olduğu ve parayı düzenleme yetkisine sahip olduğu sürece; klasik para ünitelerinin yerini alacak bir ödeme aracı olarak Bitcoin için çok az imkan bulunacaktır.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance