DeFi Protokolündeki 31 Milyon Dolarlık Atağın Bir “Test” Olduğu Ortaya Çıktı! - Coinrot
 • BITCOIN/TL
  400710,374
  % -10,44
 • ETHEREUM/TL
  17995.02
  % -11,72
 • RIPPLE/TL
  8.54
  % -20,57
 • BITCOIN CASH/TL
  6297.69,464
  % -16,55
 • LITECOIN/TL
  1873.71
  % -14,54
 • COSMOS/TL
  145.99
  % -11,19
 • CARDANO/TL
  8.44
  % -15,89
 • TETHER/TL
  8.33
  % 0,51

DeFi Protokolündeki 31 Milyon Dolarlık Atağın Bir “Test” Olduğu Ortaya Çıktı!

Bugüne kadar görülen en büyük DeFi saldırısının kurbanları için uygun bir haber gelmiş olabilir.

Bugün sabah saatlerinde kendisini “Jamboo” olarak tanımlayan bir Meerkat Finance geliştiricisi, yeni oluşturulan bir Telegram kanalında “Meerkatrefunds” isimli kısa bir bildiri yayınladı. Jamboo, bu atağın kullanıcıların açgözlülüğünü ve “öznelliğini” test eden bir “deneme” olduğunu ve grubun tüm kurbanlara para iadesi yapmaya hazırlandığını söyledi.

Jamboo, Meerkat dağıtıcısından küçük bir süreç göndererek Meerkat ile olan ilgilerinin ispatını sundu. Mukaveleye erişime sahip olduklarını gösterdi. Süreç, Jamboo’nun Telegram gönderisinden yaklaşık yirmi dakika sonra Binance Smart Chain’de gerçekleştirildi.

Meerkat, Ethereum’un mahallî protokollerinden Yearn Finance kodunun fork’lanmış bir projesiydi ve BSC’de faaliyete geçmişti. Coinrot.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere Meerkat’a yapılan taarruz başlangıçta 4 Mart’ta gerçekleşti ve 73.000 BNB ve 14 milyon dolarlık stablecoin BUSD kaybıyla sonuçlandı – toplam 31 milyon dolarlık kayboldu.

DeFi protokolü için “dolandırıcılık” alarmı verilmişti

Topluluğun üyeleri, istirmarı bir “rug-pull” dolandırıcılığı olarak etiketlenişti. Rug pull terimi, takımdan birinin özel müsaadeleri kullanarak bir kontrattan yararlanması için kullanılan bir terim.

Kimileri bu hücumun Binance Smart Chain’in merkeziyetsizlik savının bir testi olacağını düşünüyordu. BSC, birçoğunun direkt Binance ile bağlantılı olduğu yahut direkt Binance tarafından çalıştırıldığı düşünülen 21 onaylayıcı node’dan oluşan bir ağ tarafından yürütülüyor.

Tıpkı biçimde istismar, saldırganı da güç bir duruma sokuyor: Binance, BSC’ye giren fonları denetim ediyor. Bu da çalınan fonların zincire kilitlendiği ve kâr alımının imkânsız olduğu manasına geliyor.

Artık dikkatler Meerkat geliştiricilerine ve onların motivasyonlarına yöneldi. Jamboo’nun iletisi, detaylar açısından kısaydı ve takımın kullanıcılardan 31 milyon dolar çalmaya teşvik eden şeyin sadece belgisiz referanslarını içeriyordu. Jamboo, grubun istismara ait tam bir raporun yakında yayınlanacağını yazdı.

Jamboo’ya nazaran hırsızlık, DeFi’ı saran açgözlülüğün bir göstergesiydi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Takip et
Binance