• BITCOIN
  241854,333
  % 1,99
 • ETHEREUM
  10681.84
  % 16,63
 • RIPPLE
  2.04
  % 1,56
 • BITCOIN CASH
  3301.63,243
  % 3,33
 • LITECOIN
  1056.99
  % 3,78
 • COSMOS
  61.22
  % -1,58
 • CARDANO
  2.67
  % 4,25
 • TETHER
  7.41
  % -0,05

DeFi Projesi Yearn.finance (YFI) Nedir ve Nereden Alınır?

DeFi Projesi Yearn.finance (YFI) Nedir ve Nereden Alınır?

Son zamanlarda DeFi projeleri bir bir hayata geçiyor, her yeni güne bir proje ile uyanıyoruz demek yanlış olmaz. Projeler bu kadar hızlı şekilde hayata geçirilirken takip etmekte hayli zor oluyor. Bu gün ise DeFi projelerinden belkide en popüleri olan Yearn.finance (YFI) nedir ve nereden alınır sorularına cevap vermeye çalışacağız. Son zamanların en popüler DeFi projelerinden birisi olan YFI biraz daha yakından tanıyalım.

Yearn.finance (YFI) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yearn.finance bir Decentralization Finance (DeFi) uygulaması, yani Türkçe olarak söylemek gerekirse merkeziyetsiz finan uygulaması. Yearn.finance (YFI) kendine diğer DeFi projeleri gibi merkezsizlik ilkesini amaç olarak seçmiş. Yearn.finance başlarda Andre Cronje’nin hobi projesi olarak anıldı fakat daha sonra bunun ötesine geçti. Yearn.finance, yatırılan miktarı, en iyi faiz oranlarını elde etmek için farklı borç verme ve likidite protokolleri arasında dolaştırıyor. YFI hobi olarak başlanan yolda en büyük DeFi projelerinden birisi oldu, hemde bunu çok kısa bir süre içinde başardı.

DeFi Projesi Yearn.finance (YFI) Nedir ve Nereden Alınır?

Yearn.finance (YFI) Token Nedir ve Nereden Alınır?

Yearn.finance (YFI) nedir sorusundan sonra sıra YFI Token nedir ve nereden alınır sorularına geldi. Yearn.finance protokolünün yönetim tokeni olan YFI, protokolde alınacak kararlar YFI Token ile yapılan oylama sayesinde alınıyor. Token sahibi olan kişiler yönetim için oy kullanır ve kararlar bu şekilde, demokrasi içinde, alınır. Yearn.finance (YFI) Token maksimum arz olarak diğer Kripto paraların oldukça gerisinde, YFI Maksimum Suply 30.000 adet ve dolaşım miktarı ise yine 30.000 adet. Ayrıca YFI Token 454.860.006$ piyasa değeri ile Kripto paralar arasında 40. sırada yer alıyor. Yazım itibariyle ise Yearn.finance (YFI) 14. 890 dolar civarında işlem görüyor. 

Yearn.finance (YFI) Token onlarca borsa üzerinden alınıp satılabilir. Bu borsalara örnek olarak Binance, Coinbase, Uniswap, Huobi, Gate, OKEx gibi birçok büyük borsa gösterilebilir. Coingecko üzerinden alınan verilere göre YFI ticaretinin en aktif olduğu Kripto para borsası ise Binance olarak görünüyor. Yearn.finance hakkında daha fazla bilgiye Coingecko üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız Twitter ve Telegram Üzerinden Bizleri Takip Edebilirsiniz.